Bilişim Dünyası 25 MAYIS 2015 / 08:26

İşin sırrı, veriyi doğru kullanmak

Türkiye’deki şirketlerin teknolojik gelişimine katkıda bulunan Hitachi Data Systems’e göre daha sağlıklı, güvenli ve akıllı bir toplum yapısı için veriyi doğru kullanmak gerekiyor.

Dünya çapında 100’ün üzerinde ülke ve farklı bölgelerde faaliyet gösteren HDS, 2012 yılından bu yana Türkiye’deki ofisi üzerinden faaliyetlerini yürütmeye ve Türkiye’deki şirketlerin dönüşümüne katkıda bulunmaya devam ediyor. BT altyapı sağlayıcısından bilgi çözümleri şirketine dönüşen şirket, bulut bilişim, mobilite ve büyük vergi gibi yenilikçi teknolojilerin gelişimine katkıda bulunurken hem başarılı olup hem de insanlığa değer katacak çözümler geliştirilebileceğini gösteriyor.

Türkiye önemli bir yere sahip
HDS, gelişmekte olan EMEA bölgesinde en hızlı Türkiye’de büyüyor. Şirketlerin ihtiyaç duyduğu veri odaklı dönüşüme bilgi ve yönetim teknolojileri ile destek veriyor. Özellikle nesnelerin interneti, bulut bilişim çözümleri ve hizmetleriyle sadece Türkiye’de değil EMEA bölgesinde de büyümeye devam ediyor. Fortune 100 listesinin yüzde 70’i, Fortune Global 100 listesinin yüzde 80’i HDS’nin müşterileri arasında yer alıyor. Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri için son 5 yılda 25 milyar dolarlık bir harcama yapan şirket, üretilen yüksek miktardaki verilerin işlenebilmesi ve faydalı hale getirilebilmesi için çalışıyor.

HDS’nin yaklaşık 25 yıldan bu yana işlerini Türkiye’deki iş ortakları üzerinden sürdürdüğünü belirten HDS Türkiye Genel Müdürü Serdar Sayar, “Bu temsili doğrudan açtığı ofisle sürdürmek isteyen Hitachi, 2012 yılında HDS Türkiye Ofisi’ni kurarak Türkiye’deki müşterileri ve iş ortaklarıyla birebir iletişime geçme kararı aldı. Türkiye’de kurulduğu günden bu yana çift haneli büyüme rakamlarına ulaşmanın yanı sıra veriden bilgiye giden yolda ilerliyoruz” diyor.

İçerik, veri koruma ve yakınsanmış platformlara odaklanarak büyük veri ve bulut bilişim gibi önemli eğilimlere öncülük ettiklerinin altını çizen Sayar, “Türkiye’deki işletmelerin yeni eğilimlere ve düzenlemelere hazırlıklı olması için çalışıyoruz. Bu konuda bir altyapı sağlayıcısının çok daha ötesine geçerek sosyal inovasyon felsefemizi yansıtıyoruz” diyor.

Bilgi patlamasına hazır olmak gerekiyor

Günümüzde teknolojiye inanılmaz bir talep var. Bulut bilişim, büyük veri ve mobilite gibi yeni eğilimler hem iş dünyasını hem de teknoloji sağlayıcılarını dönüştürüyor. Teknoloji dünyası açıkçası bu teknolojileri çok iyi karşılıyor ve benimsiyor. Altyapıdan işe doğru bir kayma söz konusu. Eskiden bilişim teknolojileri bir harcama merkezi gibi görülürdü ama bu değişiyor. Artık para kazandıran, rekabet avantajı sağlayan bir iş gibi görülüyor. Yan bir harcama merkezinden bir kazanç merkezine dönüşmüş durumda. Bilişim dünyasına hizmet veren şirketler olarak işlere değer katmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden Hitachi Data Systems olarak bulut bilişim, büyük veri, mobilite ve diğer yeni teknolojileri benimsiyoruz. Bulut çok önemli bir araç ve çok büyük etkileri olacak. Birçok şirket bu yeni teknolojiler ve eğilimler doğrultusunda kendilerini yeniden tanımlıyor. İşlerin daha karlı olmasını sağlayacak araçlara yatırım yapmak ve bunlara katkıda bulunmak gerekiyor. Bu araçlar arasında uygulamaların birleştirilmesi (convergence), mobilite, kontrol, güvenlik ve şifreleme yer alıyor. Şifreleme ve güvenlik bulut çözümleri için çok önemli. Şifreleme sayesinde verilerin güvenli bir şekilde saklanması sağlanıyor. Geliştirdiğimiz çözümlerde özellikle buna önem veriyoruz. Bir diğer önemli nokta ise şeffaflık, bu sayede ne olup bittiğini görebiliyorsunuz. Genel bulut kullanıldığında güvenliğin en üst düzeyde olması için bu saydıklarımız çok kritik. Biliyorsunuz bankalar güvenliğe çok büyük önem verir. Dünyada bankalar dahi genel buluta doğru yöneliyor. Çünkü genel bulut şirketlere çok büyük mali avantajlar sağlıyor. Bankalarda bilişim teknolojileri harcamaları oldukça yüksektir, bulut teknolojileri bu maliyetlerin azalmasına imkan tanıyor. Bu avantaj yüzde 7 ile 10 arasında değişiyor. Bulut bilişim sayesinde elde edilen tasarruflarla daha fazla değer sağlayan iş uygulamaları geliştirilebiliyor.
Mobilite, analitik ve büyük veri gibi diğer önemli eğilimler tarafında da şirketlerin dönüşümüne katkıda bulunuyoruz. Çok gelişmiş bir analitik platformumuz var. Analistler ya da büyük veri uzmanları her seferinde altyapı ile uğraşmak zorunda kalmıyor, bizim platformumuzu kullanarak tüm analitik ve büyük veri işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu konuda geçtiğimiz aylarda veri entegrasyonu ve analitik konusunda açık kaynak uygulamaları geliştiren Pentaho’yu bünyemize kattık. Pentaho’nun yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerin entegrasyonunu sağlayan, iş analizlerini kolaylaştıran, verilerin görselleştirilmesini mümkün kılan araç kiti ile büyük veri platformumuzu güçlendirdik. Şu anda dünyanın önde gelen telekom şirketleri ve kamu kuruluşlarına çözümler geliştiriyoruz. Örneğin kamu güvenliği konusunda geliştirdiğimiz çok önemli projeler var. Silah sesleri, videolar, uydu görüntüleri gibi farklı yerlerden gelen verileri bir araya getirerek anlamlı bilgiler ortaya çıkarabiliyoruz. Örneğin bir acil durumu araması yapıldığında bölgedeki video görüntüleri, silah sesleri, uydu görüntüleri, araç plaka tanıma sistemi gibi o bölgeden verileri hızlı bir şekilde bir araya getirerek anlamlı bir bilgiyi ortaya çıkarıp yetkililere verebiliyoruz. Böylece olaylara daha hızlı ve güvenli bir şekilde müdahale edilebilmesini sağlıyoruz. Son yılların en önemli etkilerinden birini yaratan diğer bir eğilim ise sosyal medya. Sosyal medyaya baktığınızda yine tamamen büyük veriye dayalı olduğunu görüyorsunuz. Kısacası çok büyük bir veri ve bilgi patlaması ile karşı karşıyayız. Bu daha bir başlangıç. Bu büyük veri ve bilgi patlaması ile başa çıkabilmek için şimdiden hazırlıklı olmak lazım. Bunun için bir altyapı ile başlanması gerekiyor. Bu altyapıda ölçeklenebilirlik, farklı kaynaklarla aynı dilden konuşabilme, açık kaynak, açık API’lar olması gerekiyor. En önemlisi buradaki verileri analiz edebilmeyi sağlayan araçlar. Eğer bu özellikler olmazsa başarılı olmak da mümkün değil.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics