Bilişim Dünyası 22 ARALIK 2014 / 13:11

İşletmelerin kaybı büyük oldu

EMC, veri koruma konusunda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 24 ülke genelinde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de, veri kaybı ve veriye tekrardan erişebilme süresindeki aksaklıklar, işletmelere ortalama yılda 10 milyar liraya mal oldu. Bu zararın yüzde 60’ı veri kaybı, yüzde 40’ı ise veriye tekrardan erişebilme süresindeki kayıp olarak belirlendi. Dünya genelinde ise işletmelerin zararı, 1,7 trilyon dolar. Türkiye, veri koruma konusunda pazar olgunluğu sıralamasında 24 ülke arasında 23. sırada yer aldı; listenin başında ise Çin, Hong Kong ve Hollanda yer alıyor.

EMC sponsorluğunda, Vanson Bourne tarafından gerçekleştirilen Global Veri Koruma Endeksi’ne göre, dünya genelinde 2012’den bu yana veri kayıpları yüzde 400 artarken, son 12 ay içerisinde Türkiye’deki şirketlerin yüzde 75’i veri kaybı ve kaybolan veriye erişebilme süresinde aksama yaşadı. Buna rağmen araştırmada, işletmelerin yüzde 50’sinin veri yedekleme yapmadığı ve kaybolan veriye ancak ortalama 32 saat sonra yeniden erişebildikleri ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, veri koruma için Türkiye’deki işletmelerin çoğu, işletme içerisinde yer alan fiziksel sunucuları tercih ediyor (yüzde 35). Açık bulut çözümlerini kullananlar yüzde 19; özel bulut çözümlerini kullananlar ise yüzde 8’lerde yer alıyor. İşletmelerin yüzde 9’u ise, halen verilerini bilgisayarlarında ve mobil cihazlarında saklıyor.
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics