Bilişim Dünyası 20 NİSAN 2015 / 11:54

İstanbul’u BT Merkezine dönüştürecek

Küresel BT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üssü olarak konumlayan Daimler,  İstanbul’da yer alan “IT Hizmetleri Merkezi”nin yeni binasını hizmete açtı.

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler, dünya çapında büyümeye devam ederken en büyük yatırımlarını bilgi teknolojileri alanına yapıyor. Küresel BT stratejisi kapsamında Türkiye’yi “bilgi teknolojileri üssü” olarak konumlayan Daimler,  İstanbul’da 2.800 metrekare alan üzerine kurulan “IT Hizmetleri Merkezi”nin yeni binasını hizmete açtı. Açılış etkinliğinde hazır bulunan Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı Dr. Michael Gorriz’le hizmete açılan yeni bina ve Daimler’in projeleri hakkında konuştuk.

İstanbul’da genişlettiğiniz BT Hizmet Merkezi’nde ne tarz hizmetler vereceksiniz?

Hali hazırda bu merkezden SAP operasyonlarına ilişkin destek sağlıyoruz. Bu hizmetler hem bakım, hem de geliştirme üzerine. Bunun yanı sıra spesifik lojistik hizmetlerine yönelik BT desteği veriyoruz. Genişletilen merkezle beraber üretim ve imalata yönelik destekleri de sunmaya başlayacağız. Hizmetlerimiz genişletilen merkezle birlikte daha geniş bir yelpazeye yayılmaya başlayacak. “Roll Out” sistemi de bu yenilikler arasında yer alacak. Konuyu açacak olursam, bir takım sistemleri kullanım amaçlarına yönelik bu merkezde hazırlamaya başlayacağız. Öncelikle burada kullanılması öngörülen verilerin tabanını hazırlıyor olacağız. Daha sonra bu elde edilen verilerin nasıl kullanılacağına yönelik bir eğitim sürecine geçeceğiz.

Bu süreçlerden sonra dünyanın farklı konumlarında satış sistemlerine entegre edilmek üzere  bunların yayılımlarını gerçekleştireceğiz. Bu şekilde bu sistemleri terih edecek muhtemel kullanıcıların destek almasına sağlayacağız. Buradaki en önemli nokta bu hizmetlerin “yayılmadan önce” bu merkezde hazırlanacak olması.

Bu tarz bir BT hizmet merkezi için İstanbul’u tercih etme sebeplerinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle Türkiye’nin Daimler ekosisteminde önemli bir yeri olduğunu belirtmem gerekiyor. Bu noktada Türk mühendislere büyük bir güven duyuyoruz. Mercedes-Benz Türk'ün 48 yıllık güçlü ve köklü geçmişi de bu kararı almamızdaki bir diğer etken olarak öne çıktı. İstanbul'da kurulan BT Hizmetleri Merkezi, SAP uygulamaları açısından Daimler dünyasındaki en önemli merkezlerden biri ve bu merkeze olan yatırımlarımız artarak devam edecek.

Bunun yanı sıra genel merkezimiz olan Almanya’dan uzaklaşmak istiyoruz. Uzaklaşırken de Avrupa içerisinde kendimize en uygun yeri belirlemek için çalışmalar gerçekleştirdik. İstanbul ve Türkiye de Avrupa’nın parçası olduğundan, İstanbul’a odaklanmaya başladık. Buradaki yerleşik düzenimiz, bilgi birikimimiz ve eğitimli insan kaynağına erişim kolaylıkları gibi avantajlar da İstanbul’a yoğunlaşma konusunda öne çıkan diğer unsurlar oldu.

Dünyanın farklı noktalarında merkezleriniz yer alıyor. Birbirinden farklı iş modellerine sahip bu coğrafyalarda iş modellerinizde ne gibi farklılıklar yaşanıyor? Bu noktada İstanbul’da nasıl bir süreç gerçekleşecek?

Bütün sistemimizi üzerine oturttuğumuz ve “Paylaşımlı Hizmet Merkezi” adını verdiğimiz bir modeli benimsiyoruz. Burada tek bir yönetici yer alıyor ve küresel anlamdaki bütün merkezler bu yönetici tarafından yönetiliyor. Daha önceden belirlediğimiz “küresel standartlar” çerçevesinde gelişen iş süreçleri, en ufak aksama olmaksızın işlemeye devam ediyor.

Bununla birlikte farklı coğrafyalarda çalışmanın dezavantajları olduğu kadar çok önemli avantajları olduğunu da belirtmek gerek. Hindistan, Çin, Meksika  ve Türkiye gibi birbirinden tamamen farklı karakterdeki insanların ortak bir paydada buluşmasından iş süreçleri anlamında büyük avantaj sağlıyoruz. Her bir coğrafyadaki çalışanların artılarını bir potada eriterek mükemmel tadı yakalayabiliyoruz. Doğru denge yakalandığı bu çeşitlilik bizi daha ileri götürebiliyor.

Basın toplantısında çalışanlarınız konusunda Marmara Üniversitesi ile bir işbirliği içerisinde olduğunu belirttiniz. Daimler’in bu konudaki çalışmalarından söz edebilir misiniz?

“BT Hizmetleri Merkezi”nde, şu anda 145 olan Türk BT uzmanı sayısını da 2015 yılı sonuna kadar 200’e çıkarmayı amaçlıyoruz. Yetişmiş BT uzmanlarının istihdam edileceği merkezimiz, aynı zamanda beyin gücünün Türkiye’de kalması açısından da önem arz ediyor. Marmara Üniversitesi ile de bu noktada iş birliği içerisindeyiz.

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics