Bilişim Dünyası 07 MAYIS 2011 / 02:57

İstanbul-Atina arasında fiber köprü

MedNautilus’un yeni kablo ağı, Türkiye’nin uluslararası iletişim altyapısının güvenilirliğini ve kapasitesini daha da güçlendirecek.

MedNautilus, Türkiye’nin ilk özel uluslararası denizaltı kablo sisteminin Atina-İstanbul bağlantısını tamamladı ve İstanbul’u kendi altyapısı üzerinden dünyaya bağladı. Akdeniz Bölgesi’nde geniş bir özel iletişim ağına sahip olan MedNautilus’un bu yeni kablo ağı, Türkiye’nin uluslararası iletişim altyapısının güvenilirliğini ve kapasitesini yükseltmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyor.
Atina-İstanbul fiber optik kablo ağı, Telecom Italia Sparkle Grubu’nun Akdeniz bölgesinde altyapı konusunda planladığı kapsamlı bir yatırımın önemli bir adımı. Planlanan yeni IaaS (Infrastructure as a Service – Servis olarak Altyapı) çözümleri bu yılın son çeyreğinde MedNautilus İstanbul veri merkezinde kullanıma hazır olacak.

Hızlı internet ihtiyacına çözüm
Denizaltı kablo ağı 3 terabit bant genişliğine sahip. Bu yönüyle de, yüksek kapasite ihtiyacı olan operatörlerin, medya şirketlerinin yanında pek çok farklı kuruluşa büyük kolaylık sağlanması hedefleniyor. MedNautilus İstanbul Veri Merkezi, müşterilerin çözümlerini Türkiye çapında yaygınlaştırmasına da olanak sağlayacak.
İstanbul’un dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri olma yolunda ilerlediğine dikkat çeken Telecom Italia Sparkle CEO’su Paolo Ferrari, bu hedefin yarattığı ihtiyacı göz önüne alarak bu projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. MedNautilus Türkiye Genel Müdürü Cem Doğrusöz de, “Bu altyapı yatırımı, yüksek kalitede internet ve yenilikçi bağlantı çözümleriyle yüksek güvenliğe önem veren herkese hızlı ve güvenli bir internet ve iletişim ağı sunuyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics