Bilişim Dünyası 25 NİSAN 2016 / 07:37

İstanbul internet merkezi haline gelecek, bağlantı kalitesi artacak

İnternet değişim noktası hizmeti veren DE-CIX, İstanbul’da da hizmete açıldı. DE-CIX’in hedefi İstanbul’u da bir bağlantı merkezi haline getirmek.
 
İnternet bağlantılarımızın herhangi bir çevrim içi hizmetten kolayca faydalanabilecek kadar iyi olmasına rağmen çeşitli gecikmeler ve bağlantılarda yaşanan kalitesizlikler, elbette ki verinin yurt dışına çıkıp tekrar geri gelmesinden kaynaklanıyor. Türkiye içerisinden gönderilen bir veri, öncelikle Frankfurt ve diğer Avrupa şehirlerinde bulunan internet değişim noktalarına gidiyor, internet değişim noktalarından da sunuculara dağıtılıyor. Sunuculardan verinin tekrardan Türkiye’ye gelişi de hesaba katılınca elbette ki gecikme yaşanıyor.
İnternet değişim noktası hizmeti veren DE-CIX’in hizmete girmesi dolasıyla DE-CIX’in Yönetim Kurulu Üyeleri Ivo Ivanov ve Herald Summa’nın da katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantı sırasında görüştüğümüz DE-CIX Türkiye Bölge Müdürü Bülent Şen, internet değişim noktası hizmetlerinin ne şekilde işlediğiyle ve buna neden ihtiyaç olduğuyla ilgili sorularımızı cevapladı.
 
DE-CIX olarak sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz? 
Bir veri merkezinin veya sunucunun istemcilere bağlanması, şu anda Türkiye’den verinin önce Frankfurt’taki veri merkezine gidip, oradan sunucuya bağlanıp, sonrasında da geri dönmesi olarak işliyor. DE-CIX olarak İstanbul’da verdiğimiz internet değişim noktası hizmetiyle beraber, Türkiye’ye hizmet vermek isteyen şirketler verinin tamamen Türkiye’de kalmasını sağlayabilecekler. DE-CIX, sunucuların ayrı ayrı internet servis sağlayıcılarına bağlanması yerine tek bir veri merkezine tek bir bağlantı yaparak bağlantı kurabilmesini sağlıyor. Bizim veri merkezimiz ise tüm sağlayıcılara bağlanarak bağlantı karmaşasının önüne geçiyor.
 
Türkiye’nin internet altyapısı hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Türkiye’deki internet altyapısı, Türkiye’nin hakettiği şekilde gelişmiş değil maalesef. Geliştirilebilecek alanlar mevcut. Özellikle internet değişim noktasının bulunmuyor olması büyük eksiklik. Diğer ülkelere bakın; bu ülkelerde internet değişim noktaları bulunuyor ve bu şekilde internet bağlantısı daha verimli kullanılıyor.
 
DE-CIX’in Türkiye’ye bu hizmeti vermesinin ne büyük avantajı ne olur?
Bu hizmetin Türkiye’deki internet servis sağlayıcıları tarafından benimsenmesinin en büyük getirisi, dünyanın en büyük ekosistemi olan Frankfurt internet değişim noktasındaki 800 operatöre Türkiye’den çıkmadan bağlanabilmesi olacaktır. Frankfurt ile İstanbul arasını bağladığımız için böyle bir şey mümkün olabiliyor.
DE-CIX’in kullanılması ve şirketler tarafından benimsenmesi halinde Türkiye’ye internet bağlantı kalitesi tarafında büyük getiriler sağlayacağı aşikar. Ayrıca Ortadoğu’daki pek çok ülkenin de Frankfurt yerine İstanbul internet değişim noktasından faydalanacağı tahmin ediliyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics