Bilişim Dünyası 25 KASIM 2013 / 08:12

İstediğiniz mobilite olsun, uygulamanız hazır

Genel Bilgi Teknolojileri, kişi ve kurumlara kişiselleştirilmiş mobil uygulamalarını en pratik şekliyle hazırlamalarına imkan sunuyor.

Mobilite devrinde pratik ve fonksiyonel mobil uygulama hazırlama aracını sunan Genel Bilgi Teknolojileri, kişisel ve kurumsal mobil uygulama sahipliği ilgisine yanıt sunuyor. Şirketin CEO’su ve kurucularından olan Burak Akgül, burada iki örneklerini, ikinciel.com ve kendim.com yapısını anlatırken, eklemeden geçmedi: “İstediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz. Bu konuda bir sınır yok.”

n İkinciel.com nasıl bir fikirle gelişti?
Çıkış noktamız mobil uygulamalar. İlk projemiz Android markette 50 bin aktif kullanıcısı olan Piyasa.com’du. Buradaki deneyim ışığında geliştirdiğimiz ürünleri mobile aktarmaya başladık. İkinciel.com o zamanlar ürün olarak gelişmeye başlamıştı. Özellikle gençler, bir tarafta da şirketler kendi isimleri ile mobil uygulama sahibi olmayı çok istiyor. Merkezimiz Ankara’da. İstanbul’da da pazarlama ekiplerimiz görev yapıyor.

n İkinciel.com’da neler var?
Farklı sektörlerdeki şirketler için yaptığınız mobil uygulamalar var ve bunun için önce ikinciel.com’da mağazalarının olması lazım. Yani sitede mağaza açana mobil uygulama desteği sunuyoruz. İkinciel.com sitesi Mart 2012’de faaliyete geçti. Mobil uygulamanın tanıtımını ise Mayıs 2013’te yaptık. Ekip de ikinciel.com’un mobil mağazaları üzerine uzmanlaştı. Bu teknolojileri geliştirmemiz 2 yıla yakın sürdü. Buna tekil bir proje değil, teknoloji bazlı bakıyorum. Temelde sadece araba veya emlak ilan sitesi değiliz. Her şey burada ilan olarak çıkabilir. Herkes burada mağaza sahibi olabilir. Bunun için pazarlama ekipleri de kurduk. Mobil uygulamanın şirketlere önemli faydası oluyor. Mobil uygulaması olan galericinin adres bilgisinden ilanlarına kadar her şeyi görebiliyorsunuz.

Uygulamanın temelini de siz geliştirdiniz.
Evet, her bir şirket için ayrı ayrı uygulama yazmıyoruz. İki yılda standart bir altyapımız oldu. Bir galerici olarak müşterim olduğunuz anda, o gün Apple ve Google Play’e başvurunuzu yapıyorum, onların onay sürecinin ardından mobil uygulama kullanıma açılıyor. Standart, şablon bir mobil uygulama yapısını edinebiliyorsunuz. Kullanıcıya bir yönetim ekranı veriyoruz. Hesabına girerek içeriğini istediği cihazdan yönetebiliyor. Tüm değişiklikler site ve mobil yapısında anında güncelleniyor.

n Sitedeki tüm markaların mobil uygulaması var mı?
Sitede 50’yi aşkın marka ve yüzde 90’ının da mobil uygulaması var. Bizi rakiplerden farklı kılan, kurumların yapıya giriş sebepleri de bu. Biz mağazayı satmıyoruz, onu zaten hediye ediyoruz. Temelde ise mobil uygulama pazarlıyoruz. Şirketlere gittiğimizde onlara iki avantaj sunuyoruz: İnternet sitesi ve kendi mobil uygulamalarını sunup, bunu site üzerinden yönetebilme imkanı. Mobil uygulama sahibi müşteriler için çağrı merkezimiz var. Şu anda tüm bu yapı ücretsiz. Ama hedefimiz 2014 yılında mağaza için bir bedel almak.

n Aklınızda başka ne gibi çalışmalar var?
Elimizdeki teknolojiyi sürekli geliştirip daha neler yapabiliriz? diye düşünüyoruz. Bazı müşteriler orada haberlerinin çıkmasını arzu edecektir. Bu modülü de geliştiriyoruz. Bireysel ve kurumsal kullanıcıya kullanabileceği tüm araçları veriyoruz. İstedikleri değişiklikleri kolayca yapabiliyorlar. Kurumlar mobil altyapılarını istedikleri gibi kişiselleştirebiliyorlar. Yani orada haber mi, ilan mı çıkılacağı, hangi logo ile yer alacakları kendi tercihleri. Farklı tasarım altyapıları üzerinde de çalışıyoruz. Birçok şirket için mobil uygulama, fark yaratmanın en popüler yöntemi. Şirketler ve bireyler arasında daha hızlı ve verimli bir iletişim böylece kurulabiliyor.

n 2014 yılı planlarınız neler?
Sitede V2’miz hem mobil hem web için yılbaşından önce çıkacak. Tüm arayüzleri değiştiriyoruz. Yepyeni, daha da kullanıcı dostu olan bir arayüz tasarladık. Aralık’tan önce tüm testleri bitmiş olarak devreye girecek. Mobil önemli bir mecra ve bu yapıyla hiç bilgisayar açmadan, mobil cihazla ilan verip ilan yönetebiliyorsunuz. Bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Sitede kategoriler de sürekli artacak.

Kişisel uygulamanız olsun ister misiniz?

Genel Bilgi Teknolojileri’nin bir çalışması da kişisel uygulamalar üzerine: Kendim.com. Dört paketten istediğini seçen kişinin isim ve soyadı ile uygulaması iOS ve Android’e uygun olarak yerini alıyor. Tek uygulama ile kişiye tüm sosyal hesaplarından erişim, kişinin de tüm sosyal medya hesaplarını tek platformda görmesi söz konusu. Uygulamada ilk etapta sosyal medya akışı kapsamında Instagram ve Foursquare paylaşımları, Twitter mesajları tarihe göre akıyor. İkinci aşamada uygulama sahibi kişinin iletişim bilgileri, paylaşmak istediği oranda olacak. Üçüncü adımda ise sosyal ağların kısa yolları uygulamada yer alıyor. Sonbaharda tanıtımı yapılan Kendim.com hakkında Burak Akgül, şu detayları paylaştı:
“Kişinin kredi kartı bilgilerini verip uygulamayı satın almasının bedeli yıllık 180 TL, aylık da 15 TL ve bu fiyatlandırmada özellikle gençleri gözeterek adım attık. Kişi başvuruyu yaptığı anda uygulaması 2-3 gün içinde Android Market’te, 1 hafta içinde de AppStore’da yerini alıyor. Siz bu uygulamayı adınıza çıkarttıktan sonra, diğer insanlar tarafından indirilmesi ise ücretsiz. Sonuçta kişi siteye girip uygulama satın alıyor, izinleri verip, hangi bilgileri ve hesapları paylaşıp paylaşmayacağını belirliyor. Bu uygulama için patentimizi de aldık. Kişi bu uygulama ile arkadaşının hangi sosyal ağda neleri paylaştığını, nerede olduğunu görebilecek. LinkedIn’in ise buna uygun bir API’sı yok. Bunun için uygulamada LinkedIn’e link vereceğiz.”
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics