Bilişim Dünyası 28 KASIM 2013 / 10:00

İşverenlerden cihazlara koruma

Şirketler, çalışanlarına verdikleri teknolojik cihazları koruma altına almaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda sadece büyük ölçekli firmaların tercih ettiği uygulamaya bu yıl KOBİ’ler de dâhil oldu. Şirketler bu tür güvence ile 1 yılda yaklaşık 650 bin TL tasarruf sağladı.

Şirketlerin sahip olduğu teknolojik cihaz sayısında her yıl artış gözleniyor. 2012 yılında şirketlerin satın aldığı akıllı telefon sayısı 100 bin adete yaklaşırken, 2013 yılının ilk 9 aylık döneminde bu rakam geçildi.

Teknokask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, şirketlerin oluşacak hasarları kayıpsız atlatmak adına bu tür fayda sağlayan çalışmalara sıcak baktığını belirtti ve ekledi: “Önceleri bu tür hasarların olabileceğini ve buna karşı önlemler alınması gerektiğini anlatmak üzere şirketlere biz gidiyorduk. Ancak hasar maliyetlerinin artmasıyla şirketler bizimle anlaşma yapmaya geliyor, kurumsal hizmet paketlerimizden alıyor. Böylece meydana gelebilecek hasarların maliyetlerinden kurtuluyorlar” dedi.

Çalışanlar da risk almak istemiyor

Bu tür hizmetlerden sadece şirketlerin değil, şirket çalışanlarının da hoşnut olduğunu belirten Gülgeç, “Çalışanlar, üzerlerine zimmetli olan cihazlara daha özenle yaklaşsalar da oluşabilecek her tür hasarda kendileri sorumlu oluyor. Oluşabilecek kazalar nedeniyle yüksek maddi yükümlülük altına girmek istemedikleri için bu hizmetlere sıcak bakıyorlar’’ dedi.

Şirketler 1 yılda yaklaşık 650 bin TL’lik hasardan kurtuldu

Eylül 2012 – Eylül 2013 döneminde 24 şirket kurumsal hizmet paketi alarak 5500 cihazını güvenceye aldı. Bu cihazların yaklaşık 3000 tanesi hasar gördü. Şirketler almış oldukları hizmet paketleri sayesinde 650 bin TL’lik hasardan kurtuldu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics