Bilişim Dünyası 28 EKİM 2012 / 12:21

ITU ve GITEX’te siber güvenlik tartışıldı

GITEX ile ITU Telecom World 2012 bu yıl 14-18 Ekim tarihleri arasında Dubai’de gerçekleştirildi.

Bu yıl otuzikincisi düzenlenen GITEX Technology Week ve International Telecommunication Union (ITU) Telecom World 2012, bölgede teknoloji rüzgarları estirdi. Ortadoğu bölgesinde düzenlenen en büyük teknoloji fuarı unvanına sahip GITEX Technology Week 2012, 138 ülkeden yaklaşık 144 bin katılımcıyı ağırlarken 77 ülkeden 3 bin 500 şirket de fuardaki yerini aldı. Fuar bu sene; kart teknolojileri, bulut, mobil uygulama ve içerik dünyası, sayısal pazarlama, son kullanıcı ürünleri, kamu, arama motoru pazarlaması, Gulfcomm, ağ ve güvenlik, yazılım, donanım ve uluslararası alan olmak üzere oniki farklı başlıkta etkinliğe sahne oldu. Fuarın dışında bu başlıklarda konferans ve oturumların da gerçekleştirildiği fuar, uluslararası şirketlerin CEO’larını ev sahipliği yaptığı gibi Şeyh Muhammed Maktum, Şeyh Hamdan gibi Dubai’yi yöneten ailelerin önemli isimlerini de ağırladı.
ITU_2Bölgenin en büyük telekom operatörleri fuarda tüm ürünlerini sergilerken STC ve Huawei ise birlikte geliştirecekleri 4G uyumlu cihazın ilk anlaşmasını GITEX’te imzaladı. Fuarı birlikte ziyaret ettiğimiz Kaspersky de GITEX’te yeni ürünleriyle yer aldı. Türkiye’den ise Artı Teknoloji, Arvento, Boer, Caretta Yazılım, Logo, Karel, Netmaster-Teknotel, ETK Kablo, Canovate ve Teknik Kart Sistemleri gibi şirketler “Made in Turkey” imzalı stantlarıyla fuardaki yerlerini alarak ürün ve çözümleri hakkında bilgiler verdi.

Telekom ve güvenlik ITU’da konuşuldu
Bölgenin en önemli telekom etkinliği olan ITU Telecom World ise 2013’te Bangkok’a taşınacak. Bu yıl etkinlikte Azerbaycan, Cezayir, Çin, Güney Kore, Fildişi Sahilleri, Gabon, Namibya, Nijerya, Katar, Rusya, Ruanda, Suudi Arabistan, Senegal, Tanzanya, Zambiya ve Zimbabve kendi stantlarında ziyaretçileri ağırladı. Türkiye’den ise Türk Telekom ve İnnova’dan yöneticiler çeşitli oturumlarda konuşmacı olarak yer aldı. ITU’nun ikinci gününde gerçekleştirilen Ulusal Siber Güvenlik:Kritik Altyapıyı Korumak başlıklı oturumda NATO Belçika’da Siber Savunma Bölümü, Gelişen Güvenlik İhtiyaçları Başkanı olarak görev yapan Süleyman Anıl da konuşmacılar arasında yer aldı.

Garry-KondakovKaspersky altıncı kez fuarda
GITEX sırasında sohbet etme olanağı bulduğumuz Kaspersky CSMO’su Garry Kondakov, GITEX’in kendileri için çok önemli bir etkinlik olduğunun altını çizdi. Kendi açısından bakıldığında GITEX’in hem dünya hem de Türkiye’nin de dahil olduğu bölge için çok önemli olduğunu ifade eden Kondakov, şöyle konuştu:
“Bundan on yıl önce dünyada gerçekleştirilen tüm fuar ve organizasyonlara katılmaya çalışıyorduk. Ancak bugün geldiğimiz noktada son kullanıcılar yani bizim müşterilerimiz ön plana çıkıyor. GITEX de bu tür etkinliklerin en büyüklerinden biri ve hızla gelişen bir bölgeye hitap ediyor. Burada hem B2B hem de B2C tarafında iş yapabilmek ve müşteri sayımızı artırmamız oldukça mümkün.”
Siber savaş konusunda hem GITEX hem de ITU Telecom World tarafında birçok etkinliğin planladığına da değinen Kondakov, “Biz hızla gelişen dünyada üst düzey ürünlerle müşterilerimizi geleceğin olumsuzluklarına hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Tabii ki hiçbir savaşı desteklemeyi ve hiçbir savaşa hazırlanılmasını doğru bulmuyoruz. Ancak bu hızla gelişen internet teknolojilerinin, çevrimiçi pazarlama ve satış yöntemlerinin şirketimiz için çok önemli bir fırsat olacağını görüyor ve hazırlıklarımızı da bu yönde yapıyoruz. Ayrıca ülkeden ülkeye değişmekle beraber çevrimiçi satışlarımızın da arttığını söyleyebilirim. Tabii ki gelişmiş ülkelerde çevrimiçi satışlar çok hızlı artıyor. Ancak özellikle bu bölgede hızla gelişen internet teknolojileri çevrimiçi satışlarımızı da artırıyor” dedi.

Mobil dünya gelişiyor tabii ki tehditler de
Dünyanın mobil dünyaya kaymasıyla birlikte bu dünyadaki tehditlerde de artışlar olduğunu kaydeden Kondakov, “Mobil dünya bizim en önemli işlerimizden bir tanesi olacak ve bunun için tüm hazırlıklarımız sürüyor. Buradaki stratejimiz çok agresif olacak ve ülkelere göre değişiklik gösterecek” şeklinde görüş belirtti.
Formula 1’in dev markası Ferrari ile yapılan ortaklığın pazarlama anlamında çok başarılı olduğunu da belirten Kondakov, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Bu işbirliği ile iki marka arasında çok iyi bir ilişki kuruldu. Formula 1 dünyasının en önemli markalarından biriyle olmak, Fernando Alonso gibi başarılı bir pilotun omuzlarında logomuzu görmek gerçekten mutluluk verici. Ancak bu yeterli değil. Öncelikle Moskova’nın Formula 1 takvimine girmesini istiyoruz. Ayrıca yine Moskova’da Ferrari ile birlikte etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu işbirliği çok önemli ve devamını getireceğiz.”

Vasily-Dyagilev“İş fırsatları için buradayız”
Bölgedeki iş fırsatlarını değerlendirmek için Dubai’de yer aldıklarının altını çizen Kaspersky Gelişen Pazarlar Yönetici Direktörü Vasily Dyagilev ise şunları söyledi:
“Benim sorumlu olduğum gelişen pazarlar yoğun nüfuslu birçok ülkeden oluşuyor. Bu alanda Latin Amerika, Ortadoğu, Afrika, Polonya ve Türkiye’nin de dahil olduğu yaklaşık 120 ülkeden bahsetmek mümkün. Özellikle önümüzdeki dönemde 200 milyonluk nüfusla Nijerya’nın Afrika’da çok önemli bir ülke haline geleceğini düşünüyoruz. Bu ülkelerdeki ve diğer potansiyel müşterilerimizi de olası ataklara karşı en iyi ürünlerimizi sunarak hazırlamaya çalışıyoruz.”

Eugene-KasperskyEugene Kaspersky: “Android’in önü çok açık”

ITU çerçevesinde siber savaş ve tehditlerle ilgili bir sunum yapan Kaspersky Kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky ise artık tehditlerin birçok farklı alandan geldiğini kaydetti. Mobil dünyanın hızla geliştiğini de belirten Eugene Kaspersky, “Apple, Microsoft gibi güçlü oyuncular bir strateji değişikliğine gitmezse ki bu çok da mümkün görünmüyor; mobil dünya yüzde 80’e yakın bir oranda Android sistemlere kalacak. Bu da haklayıcıların işine daha çok yarayacak. Son kullanıcıların bu tehditlerden korunmak için de çok fazla zamanı ve fırsatı yok.”
ETİKETLER : Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics