Bilişim Dünyası 10 KASIM 2014 / 09:48

İyiyiz ama bakış açımız değişmeli

Türkiye’nin son 5 yılda en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı kapsamında ödüllendirildi. 30 Ekim’de Deloitte Values House’da düzenlenen ödül töreninde 2015 yılının ekonomik gündemi, Ar-Ge’nin önemi ve sektörün tüm dünyada en büyük sıkıntısı olan ‘lider yetiştirmek’ üzerinde duruldu.

Ödül töreninde açılış konuşmasını Deloitte Türkiye TMT Lideri Tolga Yaveroğlu yaptı. Yaveroğlu, bu yılki ilk 10 şirketin 7 tanesinin ilk defa programda yer aldığını, ilk 50 içinde yer alan 15 şirketin programın başladığı 2006 yılında daha kurulmamış olduğunu, 2006’dan beri ilk 50’ye giren de bir şirket bulunduğunu belirtti. Bu yılki sıralamada öne çıkan başlıklar ise mobilite ve ödeme sistemleri. Yaveroğlu, şu detayları paylaştı:

“Büyümeler bir miktar azalıyor. Bu yüzden EMEA’ya girebilir miyiz bilmiyoruz. Ama yine de Türkiye önemli bir konumda. Örneğin Fast 500 bölgesel bazda EMEA’da 6’ıncı sıradayız. Öte yandan ‘2014 CIO Anketi’nde sorulan ‘En zorlandığınız konu nedir?’ sorusuna verilen yanıtta da başından beri ‘lider yetiştirmek’ öne çıkıyor.”

Tüm Türkiye teknoloji için serbest bölge olsun

Yaveroğlu’nun ardından söz alan MOBİLSİAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerini örnek göstererek, “Bu ülkelerin genetik kodları onları ekonomik açıdan hep başarılı kılıyor” dedi. Bu iki ülke örneğinden yola çıkarak Türkiye’deki tabloyu ortaya koyan Alkin, “İleri teknoloji ile üretilen malların toplam ihracatta payı düşük. Bu da dev cari açığı beraberinde getiriyor. Gerekli önlemleri alıp tasarruf fazlasının oluşması lazım. Oysa gelişmekte olan ülkelerin yarısı kadar tasarruf oranımız var. Türkiye’de tasarruf edebilme metotları geliştirilmesi gerek” dedi. Latin Amerika’nın yeni yıldızı olarak Şili’yi gösteren, mobil teknolojinin gelişimi ile mobil ödeme dünyasının katma değerli hizmetlerle büyümeyi sürdüreceği üzerinde duran Alkin, şu eleştirileri yaptı:

“İstanbul’da bir ofis açan ICANN, Türkiye için önemli bir adım demek. Bu gibi adımları yüksek katma değere dönüştürmeliyiz. Bunun için de organize sanayi bölgesi (OSB) mantığından vazgeçilmeli. Biz hala Kocaeli’nde Silikon Vadisi kurmak istiyoruz. Oysa dünyada OSB gibi bir yapı ile teknoloji üretilmiyor. Bunun yerine tüm Türkiye’yi teknoloji için serbest bölge ilan edelim, teşviği bunlara verelim. Teknoparklar rant merkezi oldu. Bir mucizeye imza atarak tüm Türkiye’yi serbest bölge ilan etme konusunda hükümete baskı yaparsak çok iyi olur.”

Deloitte Liderlik Enstitüsü Yönetici Direktörü Fazıl Oral da, çalışmaları hakkında bilgi verirken, CIO Anketi’nin öne çıkan sonucundan yola çıkarak, “Küresel bazda kapasite açığı liderlik tarafında. Ama yeni nesil kariyerle ilgilenmiyor. Onlar sadece deneyim peşinde” dedi ve ekledi: “Öğrenen birey ve öğrenen organizasyon kurabilmek gerek.”

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda en’ler

Üç yıl en hızlı büyüyen ve Deloitte Teknoloji Özel Ödülü’nü alan Natek’in ardından, ‘Big Stars’ kategorisinin birincileri ise İnnova ve Biotekno oldu. İlk 10 da şöyle sıralandı:

1-      CordisNetwork

2-      Kartaca

3-      3Pay-Mikro Ödeme

4-      Luna Bilişim

5-      Arneca

6-      CredoWork

7-      Experteam

8-      1001 Teknoloji

9-      BuldumBuldum (ilk kez listede yerini aldı)

10-  4Play

 
ETİKETLER : 995

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER