Bilişim Dünyası 24 ŞUBAT 2014 / 08:06

iyzico ile e-ticaret çok kolay

E-ticaret konusunda faaliyet göstermeyi planlayan girişimcileri bekleyen en zorlu süreç bankaların ödeme altyapılarına onay vermesi. Ancak bunun kolay bir yolu da var: iyzico.

Barbaros Özbugutu ve Tahsin Işın tarafından 2012 yılında kurulan iyzi Payments, e-ticaret alanında girişimcilere önemli fırsatlar sunuyor. Özbugutu ve Işın, iş hayatlarında ödeme sistemleri alanında Firstdata, ClickandBuy ve Klarna gibi Avrupa’nın birçok saygın şirketinde tecrübe edinmiş iki profesyonel.
iyzi Payments olarak geliştirdikleri modern ödeme sistemleri yönetim platformu iyzico ile 2013 Nisan ayında faaliyetlerine başladıklarını belirten iyzi Payments CEO’su Barbaros Özbugutu, “Tek tıkla ödeme (Kredi Kartı Saklama) ve abonelik çözümü gibi önemli özellikler sunan iyzico, hem e-ticaret hem mobil ticaret diye ifade edilen alanları da kapsayan biçimde ödeme sistemleri dünyasına güvenlik, kolaylık ve verimlilik sunan vizyoner bir yapıyı temsil ediyor. iyzico karmaşık ödeme sistemleri dünyasını, e-ticaret ve mobil ticaret yapan şirketlerin ödeme altyapılarını kolay bir şekilde yönetmelerini ve fark yaratan özelliklerle hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor” dedi.

Engeller kalkınca girişimcilerin önü açıldı
E-ticarete yeni başlayan bir şirket için ödeme almak en büyük problem. Zira girişimciler karmaşık Sanal POS işlemleri ve bekleme süreleriyle karşı karşıya kalıyor ve bu süreçler uzadıkça şirketlerin iş planlarında aksamalar oluyor. iyzico ise e-ticaret şirketini ödeme almak için karmaşık işlemlerden ve bekleme sürelerinden kurtarıyor. Üstelik iyzico ile girişimciler yalnızca 48 saat içinde ödeme almaya başlıyor. Bu uygulamanın girişimlere adeta hayat öpücüğü verdiğini ifade eden Özbugutu, bu konuda şunları söyledi:
“iyzico, şirketlerin kolayca ve hızla faaliyete geçmesini sağlıyor. Hatta bu noktada bizi mutlu eden bir örnek de verebilirim. Etohum’un son dönem yatırım yaptığı en iyi girişimlerden bazıları, Sanal POS çözümüne iyzico sayesinde hızlıca kavuşmuş ve fikirlerini daha kısa bir sürede hayata geçirmişti. Bizleri gururlandıran; bizi tercih eden bu girişimlerin -Siz olmasaydınız ödeme sistemlerini kurgulamamız daha çok vaktimizi alacaktı ki bizim için en önemli şey en kısa sürede yapmak istediğimiz testleri yapabilmekti. Start-up basitçe en kısa sürede en düşük maliyetle bir işin tutup tutmayacağını anlayabilecek deney düzeneklerini oluşturmak anlamına geliyor. iyzico da bu süreci hızlandırarak girişimlere çok değerli bir katkıda bulunuyor- şeklinde ilettikleri e-postalar oldu.”

E-ticaretin olmazsa olmazı güvenlik
Günümüzde e-ticaret kullanıcıları hesap ve kimlik bilgilerini paylaştıkları bir platformun güvenilirliğinden emin olmak istiyor. Bu sebeple bir girişimin güvenlik noktasında ciddi bir yatırım yapması gerekiyor. iyzico kullanan e-ticaret şirketlerinin ise iyzico’nun PCI – DSS sertifikası sayesinde sunduğu yüksek güvenlik çözümünden faydalandıklarını belirten Barbaros Özbugutu, sözlerini şöyle bitirdi:
“PCI –DSS güvenlik standartı Mastercard, Visa ve Amex gibi ödeme alanında dünya devi şirketlerin birlikte belirledikleri ve toplamda 200’ün üzerinde güvenlik kriterine sahip olan bir standarttır. Dolayısıyla iyzico’yu tercih eden şirketler, aynı zamanda PCI –DSS sertifikalı bir ödeme altyapısına da sahip oluyor. Böylece kullanıcılarına tümüyle güvenli bir platform sunan iyzico, e-ticaret şirketlerini güvenliğin ağır sorumluluklarıyla baş etmek zorunda bırakmıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics