Bilişim Dünyası 23 NİSAN 2011 / 00:08

Kâğıtsız e-ihale dönemi başladı!

E-devlet dönüşümü kapsamında Başbakanlığın öncelikli 11 e-devlet projesinden biri olan EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) projesi uygulamaya kondu ve resmen e-ihale dönemi başlamış oldu. Kamu İhale Kurumu’nun EKAP projesi kapsamında ihalelerde e-imza kullanılarak yılda 50 milyar TL tasarruf yapılması planlanıyor.
Kamu İhale Kurumu’nun EKAP projesiyle ihalenin yayınlanması, tekliflerin toplanması ve sonuç bilgilerinin yayınlanması gibi tüm süreçler, elektronik imza yardımıyla sayısal ortamda gerçekleştiriliyor ve süreç çok daha sağlıklı işliyor. Türkiye’de yılda 150 bin ihale yapılıyor ve yaklaşık 25 bin şirket ihaleye katılıyor. Tüm bu ihalelerin sayısal ortamda yapılması yüzde 20 tasarruf sağlanması anlamına geliyor ve yılda 50 milyar TL tasarruf edileceği tahmin ediliyor. Çünkü bu sistem kamu ve sektörün yüz yüze gelmesini engelliyor, tüm süreç sayısal ortamda şeffaf bir şekilde işliyor.
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN