Bilişim Dünyası 05 TEMMUZ 2013 / 16:32

Kârlılıkta M2M enerjisi büyüyor

Frost & Sullivan'ın araştırmasına göre, bilgi ve iletişimin diğer endüstrilerle yakınsaması, bağlanmış sağlık, akıllı hizmet ve akıllı ulaşım sistemleri gibi gelişmiş kavramları ileri taşırken, mobil ağ operatörleri (MNO'lar) makineler arası (M2M) ağ portfolyolarını genişletiyor. Analistler, Avrupa'nın büyüme ve rekabete güç verecek olan teknolojilerin evrimi sürecinde ön saflarda yer aldığını ifade ediyor. Buna bağlı olarak halihazırda odak noktası M2M bağlanabilirlik. Ancak şirketler önümüzdeki dönemde daha kârlı alan olan M2M uygulamalarına yoğunlaşacaklar.

Frost & Sullivan'ın "Avrupa Makineler Arası (M2M) Bağlanabilirliğin Görünümü - Bölüm 1" araştırmasına göre Almanya, Fransa, Polonya, Rusya, İsveç ve İngiltere'deki M2M pazarı bağlanabilirlik ve pazar katılımcıları açısından ele alınıyor. Bu kapsamda telekomünikasyon sağlayıcılarına bir sonraki M2M dalgasını nasıl yakalayacakları konusunda stratejik tavsiyeler de sunuluyor.

Araştırmada yer alan ülkelerdeki pazarın, 2011 - 2016 yılları arasında yüzde 33 oranında yıllık bileşik büyüme oranı (YBBO) yakalayacağı tahmin ediliyor. SIM bağlantısı sayısının yalnızca İngiltere'de 2016 yılında 75 milyon seviyesine ulaşarak, pazarda Almanya'nın önünde birinci sıraya oturacağı da tahminler arasında.

Frost & Sullivan analistlerine göre, son 5 yıl içerisinde Avrupa'daki M2M pazarı, pazardaki talebin belli alanlarda daha yapısal hale gelmesiyle birlikte önemli ölçüde değişime uğradı. Telekom şirketleri, temel becerilerini ve genel M2M vizyonlarını daha iyi yansıtabilmek amacıyla pazar stratejilerine ince ayar yapıyor. Gelişmeyi değerlendiren Frost & Sullivan Telekomünikasyon ve Bağlanmış Kamu Sektörü Endüstri Müdürü Saverio Romeo da, "M2M telekom hizmet sağlayıcıları en büyük itici güçleri olan çekirdek bağlanabilirlik uzmanlıklarına güveniyordu. Mevzuatın kabul konusunda itici bir güç olduğu, Avrupa'daki bağlı arabalar için eCall ve akıllı sayaçlar gibi en yakındaki M2M uygulama alanlarından istifade etmenin yanında, M2M telekom şirketleri, iş hedefleri tarafından zorunlu kılınan M2M işlevlerine yönelik olarak da artan biçimde kendilerini konumlandırıyor" yorumunu yaptı.

Uygulamalar giderek gelişiyor

Araştırmayı göre, bir sonraki M2M uygulama dalgasının sağlık hizmetleri, endüstriyel otomasyon ve tüketici elektroniği alanlarında olması bekleniyor. Güvenlik ve uzaktan izleme, perakende ve diğer süreç otomasyon uygulamalarına yönelik sabit bir talebin var olacağı da araştırmadan çıkan sonuçlar arasında. Ancak bu dalganın meydana gelmesi için tüketicilerin daha fazla bilgilendirilmesi gerektiği üzerinde de duruluyor. Analistler, M2M telekom şirketlerinin, kullanım senaryoları oluşturmak ve kabul edilebilir bir yatırım geri dönüşü belirlemek için danışmanlık hizmetleri vermeyi sürdürmek zorunda olduklarının altını çiziyor.

Araştırmaya göre mevcut pazar, "akıllı topluluklar" doğrultusunda gerçekleşen değişimin itici kuvvet olduğu, güçlü bir büyüme eğilimi sergiliyor. M2M teknolojileri, akıllı topluluk hizmetlerini mümkün kılan bilgi ve iletişim teknolojileri sağlayıcıları çerçevesinin bir parçasını oluştursa da, bu parça oldukça önemli bulunuyor ve telekom şirketleri, birçok dikey hareketi içeren, gelişen pazardaki paylarını en iyi konuma getirmek için pazarın doğal avantajlarından faydalanmaya çalışıyorlar.
ETİKETLER : Frost & Sullivan

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics