Bilişim Dünyası 16 EKİM 2011 / 17:50

Kablodan kurtulana tam güvenlik

Aruba Networks, her türlü mobil cihazı tanımlayarak, kişiye özel bir güvenlik sistemi sunuyor, iletişim ve bilgi paylaşımında kesintisizlik sağlıyor.

T ürkiye dağıtıcılığını Prolink’in yaptığı Aruba Networks, mobilite çözümlerini Türk finans sektörünün temsilcileriyle paylaştı ve Aruba Networks EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Duncan Fisken, Türk finans sektörünün temsilcileri ile buluştu. Fisken’e göre finans dünyasında sıkıntılar var. Ama Avrupa’ya kıyasla, Türk finans piyasasının ve bankacılık sektörünün güçlü olduğu yorumunu yapan Fisken, “Türk bankaları risklerini dengelemeyi başarıyor. Sektörün bu kadar sağlıklı olması, bizim için önemli bir fırsat” dedi. Fisken’e göre, bankacılık sektörü genel olarak teknoloji kullanımında yavaş. Geçmişte her şeyin güvenlik odaklı yönetildiği, mobilite ve güvenliğin de bu yüzden birbiri ile çeliştiği yorumunu yapan Fisken, gelinen noktadaki değişimi şöyle anlattı:
“Diğer sektörler gibi bankacılığın da teknolojinin uyumunda hareketlenme var. Bankacılık sektörü, çalışanlarının kendi mobil cihazlarını kullanma yönündeki talebine karşı duramıyor. Bu yüzden sektörde teknoloji uyumu konusunda bir değişim göreceğiz. Küresel krizin de etkisiyle bir değişim yaşıyor. Bu çok heyecan verici.”

Göreve göre erişim olanağı
Söz konusu çözümleri, sektördeki yapılardan farklı kılan unsurlara bakınca ise, öncelikle araç parmak izi özelliği öne çıkıyor. Buna göre, kişinin hangi mobil cihazı kullandığı, ortak ağda belirdiği anda tanımlanıyor ve bu cihaza, kişinin şirketteki yetki yapısı göz önüne alınarak, kontrollü erişim sunuluyor. Güvenlik mimarilerinin hep ‘rol tabanlı erişim kontrolünü’ baz aldığını belirten Fisken, “Bizim şimdi yaptığımız ise bununla araç bazlı erişim kontrolü sunmak” dedi. Bu yapıyı, “Cihazın parmak izini, o ortak ağda belirdiği zaman alabiliyor, bunun hangi model ve hangi işletim sistemini kullanan bir mobil cihaz olduğunu tanımlayabiliyoruz” sözleri ile tanımlayan Fisken, şöyle devam etti: “Bazı şirketler, çalışanların kendi mobil cihazlarını kullanmasının yarattığı risklerin bilincinde ve bu yüzden de, bunların kullanılmasına izin vermiyor. Herkese özel firewall’umuz var. Bu, Aruba’ya özgü bir özellik. Bunda kişiye özel gizlilik politikası uygulayabiliyoruz. Bunu Aruba Control yönetiyor. Araçları farklılaştırabiliyor ve farklı bir güvenlik seti konumlandırıyoruz.”

Büyüme hız kesmiyor

Aruba’nın geçtiğimiz yıl global bazda yüzde 49 büyüdüğünü, talepte de bir yavaşlama gözlenmediğini söyleyen Duncan Fisken, mobilite konusundaki talebin hızla hayata geçtiğini, güvenliğin Aruba’nın temeli olduğunu, ürün gamı geliştirdikçe bunda da bir değişim olmadığını vurgulayarak, geçtiğimiz aylarda mobilite yapısını daha da genişleten birçok yeni ürünün tanıtımını yaptıklarını söyledi.
ETİKETLER : Sayı:842

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics