Bilişim Dünyası 18 MAYIS 2015 / 09:24

Kadın istihdamı artmalı

Birleşmiş Milletler’in (BM) 50 ülkede eş zamanlı olarak düzenlediği ‘Bilişimde Kızlar Günü’, Türkiye’de Cisco ve Vodafone Türkiye işbirliği ile bu yıl 4’üncü kez gerçekleştirildi. Etkinlik, yaşları 13 ile 18 arasında değişen kız öğrencilerin bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını tanımalarını ve kariyer rotalarını çizerken teknoloji, bilim, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmelerini amaçlıyor. Bu yıl Türkiye’den farklı teknik liselerden 70 kız öğrencinin katıldığı Bilişimde Kızlar Günü’nün ev sahipliğini Vodafone Türkiye üstlendi.

Bilişimde kariyer fırsatlarının herkese açık olmasını çok önemsediklerini belirten Cisco Genel Müdür Yardımcısı Işıl Hasdemir’e ek olarak, kadınların ekonomiye katılımının teşvik edilmesine olan ihtiyacı açık ve net şekilde gördüklerini belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Gizem Keçeci şu detayları paylaştı:

“Vodafone Türkiye çatısı altında düzenlediğimiz Bilişimde Kızlar Günü etkinliği ile kız öğrencilerimizi, bilişim ve teknolojiyi kariyer planları arasına almalarına teşvik etmek istiyoruz. Kadın çalışan oranı yüzde 23,2 olan telekomünikasyon sektöründe yüzde 42 ile sektörün yaklaşık iki katı kadın çalışana sahip bir kurum olarak Bilişimde Kızlar Günü’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

“Avrupa Birliği (AB) üyesi ve aday ülkeler arasında kadınların iş gücüne katılma oranının en düşük olduğu ülke Türkiye” saptamasını paylaşan Cisco Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yöneticisi Deniz Sungurlu da, kadınların ekonomiye daha nitelikli görevlerle daha fazla katkı sağlamasının önemine işaret etti.

Teknolojiye kadın eli değmeli

  • TÜİK rakamlarına göre Kasım 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı erkeklerde yüzde 64,2 iken, kadınlarda bu oran yüzde 26,6.

  • OECD ülkeleri genelinde çalışan BT uzmanlarının sadece yüzde 20’si kadın.

  • Bugün her 1000 kadından sadece 29’u bilişim veya ilgili bir alandan mezun oluyor ve sadece 4’ü bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilgili bir işe giriyor.

  • IDC’nin yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında Türkiye’de 106,233 ağ uzmanına ihtiyaç duyulacak. 2015 yılı itibari ile ağ pozisyonlarındaki yetenek açığı yüzde 30,5. 2015 yılı itibari ile ülkede 97 bin 792 ağ uzmanına ihtiyaç var.

  • Geçtiğimiz yıl Cisco Networking Academy’de ağ uzmanlığı konusunda eğitim alan 6 bin 181 öğrencinin yüzde 27’si kadındı. ABD’de ise bu oran yüzde 15, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Rusya’nın dahil olduğu EMEAR’da ise yüzde 17.


 

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics