Bilişim Dünyası 06 MAYIS 2012 / 14:51

Kadınlar uyanıyor

Kadınların ekonomiye daha fazla destek olması için gerçekleştirilen çalışmalar hızla artıyor.

Teknoloji dünyasında diğer sektörlere göre kadın profesyonel sayısı daha fazla. Ancak genel müdür seviyesine bakıldığında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda kadın yöneticiyle karşılaşıyoruz. Bu yöneticilerden bir tanesi de CA Technologies Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar. Özar, geçtiğimiz hafta düzenlenen Forum İstanbul 2012 etkinliğinin Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojilerinin Türkiye’nin Büyüme Stratejilerinden İtici Güç olması konulu panel konuşmacılarından bir tanesiydi. İlkem Özar konuşmasında Türkiye’de ve en önemlisi bizim sektörümüzde kadınların başarılarından ve yapabileceklerini özetledi.
Etkinliğin sanayi bakanlığı tarafından desteklendiğinin altını çizen İlkem Özar, “Forum İstanbul 2012’nin açılış konuşması Zafer Çağlayan tarafından gerçekleştirildi. Zaten ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında BT’nin lider rolü herkes tarafından biliniyor. Benim olduğum paneldeki diğer konuşmacılar bu yönde sunumlar yaparken ben de biraz sektörümüzdeki kadınların rolüne değinmek istedim. Bunun ana sebebi de araştırmalarım sonucu bulduğum Birleşmiş Milletlerin kalkınma ve gelişmeyi desteklemek için belirlediği sekiz hedef var ve bunlardan üçüncüsü cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomiye katkısı. Dünya böyleyken Türkiye’de benzer hedeflerin olmadığını görünce de biraz bu konuları işlemeyi uygun gördüm” dedi.
Türkiye’de kadınların iş gücüne katkısının yüzde 24 civarında olduğunu belirten Özar, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Bu rakam 2009 yılına kadar son yirmi yılda sürekli düşüş göstermiş. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre dünya genelinde kadın çalışma oranı yüzde 54. 2023 vizyonu kapsamında bu rakamı yüzde 35’e çıkartma hedefi var ama bu bile dünya ortalamasının altında bir rakam. Bizim sektörümüzde kadınlar daha fazla katılımcı diyoruz ama bizde bu rakam ise yüzde 30. Yani Türkiye ortalamasının sadece yüzde 6 üzerinde. Buradan da bilişim sektörünün sıçratma gücü öne çıkıyor.”
ETİKETLER : Sayı:870

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics