Bilişim Dünyası 18 ŞUBAT 2013 / 08:12

Kadınların artık beden bulamama sorunu olmayacak!

Türk bilişim şirketi Getron, hangi ürünün hangi mağazada kaç adet satacağını tahmin etmek için bir akıllı yazılım geliştirdi. Yazılım sayesinde müşterilerin aradığı ürünü veya bedeni bulamama sorunu belki de artık tarihe karışacak. Getron Bilişim Hizmetleri’nin geliştirdiği, hangi ürün gamından ürün bazında ne kadar talep geleceğine yönelik tahmin üreten “talep tahmin algoritması”, ilk defa Süvari Hazır Giyim tarafından kullanılacak. TÜBİTAK desteğinde, İTÜ ve Sabancı Üniversitesi’nden danışmanlarla birlikte geliştirilen yazılım sayesinde, Süvari Giyim, sayısı 100’ü bulan mağazalarında hangi ürüne, hangi mağazada, kaç adet talep geleceğini tahmin ederek, yeteri kadar stok bulundurmayı hedefleyecek. Müşterilerin aradığı ürün veya bedeni bulamama sorunu da böylece ortadan kalkabilecek.
Getron’un geliştirdiği talep tahmin algoritması, Zara’nın MIT-UCLA üniversiteleriyle 2005-2006 yıllarında ortaklaşa yürüttüğü dünyaca ünlü ‘Tedarik Zinciri Yönetimi’ çalışmasının ardından, bu alanda atılmış en önemli adımlardan biri olarak yorumlanıyor. Bulanık Mantık (Fuzzy Logic) adı verilen ve kesin ayrımlar yapmak yerine gerçek insan yaklaşımındaki gibi kısmi kabuller yapılan mantık uygulamasıyla geliştirilen bu algoritma, yaptığı tahminlerin sonuçlarını da değerlendirerek kendini düzeltiyor ve böylece insanlarda olduğu gibi hatalarından ders çıkararak öğreniyor. TÜBİTAK TEYDEB’in finansman sağlayarak, Sabancı Üniversitesi’nden Yrd.Doç. Dr. Murat Kaya ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yrd.Doç. Dr. Engin Yeşil’in ise danışmanlık yaparak destek verdikleri projeyle ilgili akademik makale uluslararası INISTA 2012 konferansında sunuldu ve uluslararası akademik veritabanı “IEEE Xplore”da yayınlandı.
ETİKETLER : Sayı:909
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN