Bilişim Dünyası 22 TEMMUZ 2012 / 12:57

Kampanyanın tam yeri tam zamanı

SoLoMo başlıklarını içeren uygulamaları ile önemli markalarla çalışan Krombera, büyüme hızını koruma önceliğiyle yol alıyor.

Sayısal ajans olarak 2011 Mart’ında kurulup, az zamanda çok işler yapan Krombera, SoLoMo (Sosyal-Lokal-Mobil) felsefesinde farklı projeleri hayata geçirdi. Sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı tarafında kurulan şirket, zamanla, müşterilerin yönlendirmesiyle sayısal ajans yapısına yönelmiş. Böylece uygulama geliştirme, mikro site oluşturma alanında çalışmalar, Facebook, Google AdWords gibi platformlarda reklam satın almalara, mobil uygulamalar geliştirmeye başlanmış. Krombera’nın önde gelen müşterileri Forum AVM Grubu, Wall Street Institute Türkiye, Doğa Koleji, İstanbul Cerrahi Hastanesi ve proje bazlı çalışmaların devam ettiği Acıbadem Sağlık Grubu var. Şirket bir süre önce İntegral Menkul Değerler, Güneş Sigorta ve Starpet’i müşterileri arasına kattı. Güneş Sigorta için bir yelkenli uygulaması yaptıklarını söyleyen Krombera Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı Alper Afşin Özdemir, ekledi: “Nisan ayında Facebook Tercih Edilen Pazarlama Geliştiricisi Programı’na seçildik ve Türkiye’de bu konumdaki 6 ajanstan biriyiz.”

Kampanya için uygulama kiralama devri
“Şirketlerin bu konudaki vizyonunun geliştiğini görüyoruz” diyen Krombera Başkan Yardımcısı Mustafa Burak Su, Türkiye’de teknoloji kullanım ilgisinin yüksekliğinin de süreci pekiştirdiği kanısında. Özdemir ise şirketlerin sosyal medya çalışmalarında artık niteliğin önem kazandığına işaret etti. Ölçümlemelere büyük önem verdiklerini ekleyen Özdemir, net geri dönüşlerin hızlı ölçümünün markaları memnun ettiğini vurguladı. Su da şu eklemeyi yaptı: “Geleneksel medya ile yapacağınız tanıtımlarda geri dönüşü, sosyal medyadaki kadar hızlı ve net ölçemezsiniz. Bu konuda kendi geliştirdiğimiz Toolbera uygulama yapımız var.”
Toolbera’nın hedefi net: Tüm markalar veri toplamak, bunun için uygulama ve kampanyalar yapmak, soru-cevap veya resim gibi uygulamaları kurgulamak istiyor. İşte bu kurgular için uygulama kiralama (SaaS) modelini hayata geçirdiklerini söyleyen Su, şu detayları paylaştı:
“Kampanya bazlı kurgu yapılabiliyor. Bu şekilde hizmet veren tek şirketiz. Örneğin 10 tane konser biletini Facebook’ta hediye etmek için direkt Facebook uygulamasına yönelmek yerine, Toolbera’yı kullanarak kampanyanızı hayata geçirebilirsiniz. 14 tane uygulamamız var. Uygulama bitip kampanya yayından kaldırıldıktan sonra kapsamlı istatistiki ayrıntıları markalarla paylaşıyoruz. Bunlar da CRM uygulamaları olarak markalara destek oluyor.”

Forum çalışması ödül getirince…
Şirketin bu uygulamasına QR kod uygulamaları eklenebiliyor, özellikle perakende sektöründe uygulamalar öne çıkıyor. Özdemir, Bimeks ile yaptıkları, şimdi parça parça bir araca dönüştürdükleri kampanyayı örnek göstererek, “Aralık-Ocak döneminde yaptığımız uygulamaya girip davet ettiğiniz her arkadaşınızla seçtiğiniz ürünün fiyatı 1 lira, arkadaşınız da kabul ederse 5 lira düşüyor, fiyat istediğiniz seviyeye düşünce ‘Satın Al’ diyebiliyordunuz. Bunun birkaç sürümü üstünde çalışıyoruz” dedi.
Kartlar üzerindeki şekillerle geleneksel bir hafıza oyunu olan ‘Eşle-Kazan’ ise çoklu oyunculu ve arka yüzü marka logolu, ön yüzü de ürün görsellerinin olduğu bir yapıya dönüştürülüyor. Forum Mersin’de yapılan video oylamanın çok ilgi çektiğini, özel günlerde de oylamalar yaptıklarını söyleyen Özdemir, Forum Kayseri’de yaptıkları çalışma ile Uluslararası Alışveriş Merkezleri Birliği’nden (International Association of Shopping Centers -ICSC) aldıkları ödülü şöyle anlattı:
“Forum Kayseri daha açılmamışken, geçtiğimiz Ağustos ayında bir çalışma yapıp, Facebook sayfasında ‘Kayseri’nin reklam yüzü’ kampanyasını başlattık. 3 gün boyunca AVM’de profesyonel fotoğraf çekimleri yapıldı, bunlar Facebook sayfasına yüklendi ve oylamalar yapıldı. AVM geçtiğimiz Aralık ayında açılırken, Kayseri’de billboard’larda oylamada öne çıkan kişilerin fotoğrafları vardı. Güçlü bir yerel iletişim oldu.”
Türkiye genelinde 10 tane Forum AVM var ve bunların sayısal süreçlerinin yönetimi Krombera’da.
Özdemir, hedeflerini ise şöyle anlattı:
“Forum AVM’lere 2014 yılına kadar 5 tane daha eklenecek ve gelecek yıl açılacak Gaziantep, Çorum için çalışmalarımıza şimdiden başladık. Kadromuzu sürekli büyütüyoruz. Ayrıca etkinlik tarafında da sayısallaştırma çalışmamız olacak. Katma değerli uygulamalarda önemli deneyim elde ettik. Markalara vizyonumuzu aktarıp, onlara yol gösteriyoruz. Türkiye’de fazla örneği olmayan ‘çevrimiçi pazarlama ajansı’ gibi çalışıyoruz. Yani hangi mecralarda ne gibi yatırımlar yapacağımızı markayla konuşuyor, bütçeleri onlarla birlikte hesaplıyor, onların iş ortağı, ‘sayısal pazarlama ekibi’ gibi çalışıyoruz.”

Yatırımcı ilgisi kendini gösteriyor ama...

Sektörü değiştirmek ve büyütmek istediklerini, bu nedenle Toolbera’yı geliştirdiklerini söyleyen Mustafa Burak Su, mobili de kapsayan çok farklı yenilikler, uygulamalar ve kampanyalar üzerinde çalıştıklarını belirtti. SoLoMo yapısındaki ‘yerel’ başlığını kapsamlı biçimde hayata geçirdiklerini belirten Alper Afşin Özdemir de şöyle devam etti:
“İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi’nde Teknokent’te şubemiz olacak. Forum AVM’lerin sahibi olan Hollandalı Multi Development şirketiyle hep iletişim içindeyiz ve buradaki çalışmalar yurtdışındaki AVM’lerin de ilgisini çekiyor. Facebook ve Twitter’da eğlenceli uygulamalar geliştirdik. İki Twitter uygulamamızdan biri beş farklı dilde sözcük ve cümle çevirisi yapan ‘Quick Dictionary’. Diğeri ise besinlerin kalori değerini öğrenme imkanı sunan ‘TwitCalorie’. Facebook için de ‘80’ler Zaman Tüneli’ ve ‘Osmanlı Zaman Tüneli’miz var. Yatırımcılar da bu arada kapımızı çalmaya başladı. Ama bu işi satma derdinde değiliz, bu önceliğimiz değil. Bize güç katacak, şirketimizi büyütecek teklifleri değerlendirebiliriz.”
ETİKETLER : Sayı:881