Bilişim Dünyası 06 HAZİRAN 2011 / 23:20

Kamu, bulut bilişime daha geniş bir bakış açısı ile bakabilmeli

Bulut bilişim gündemi son yılların en önemli eğilimleri arasında. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bulut bilişim tartışılan ve merak edilen bir konu. Bulut bilişimi Dell’in EMEA Bulut Bilişim Lideri Kevin Harris ve Dell EMEA Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü Tunç Erkan ile konuştuk.
“Bulut bilişimin kurumlara ve müşterilere katma değer ve farklılık getirmesi gerekiyor” diyerek sözlerine başlayan Harris, kamu kurumları olsun özel sektör olsun kendilerine neyi istediğine ilişkin soruları sorması gerektiğinin altını çiziyor.

Bulut bilişimde Dell’in 3 temel ayağı
Harris, bulut bilişimin bir sürü tanımının oluştuğuna dikkat çekiyor ve dünyanın da bu kavramı henüz yeni öğrendiğini ve tartıştığını dile getiriyor. Bulut bilişim konusunda stratejinin müşteri tarafından doğru tanımlanması ve pragmatik tanımının yapılması gerektiğini ifade eden Harris sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Dell olarak biz üç temel başlık üzerinde duruyoruz. İlk olarak açıklık diyoruz. Bu en önemli prensibimiz. Diğer markaların da bu ekosistem içerisinde yer alacağını baştan kabul ediyoruz ve açıklıktan bunu kastediyoruz. Beceriklilik ikinci ayağımız, belli bir markanın her şeyini almakla bütün markaları hetorejen bir yapı içerisinde kullanmakta bir beceri gerektiriyor. Bu anlamda kurumların ilk önce bulut bilişimde ne yapmak istediğini tanımlaması gerekiyor. Üçüncü ayakta ise maliyetler var. Bunu da satın alınabilir bir seviyede olması olarak tanımlıyoruz. Yetenekli, hesaplı ve açık bir mimariyi sunabilmeyi hedefliyoruz.”
Tek başına sanallaştırma, veri depolama, SaaS gibi konuları ele almanın yerine komple bulut bilişimin konuşulması gerektiğini ifade eden Harris, bu teknolojilerin veya çözümlerin tek bir amaca hizmet etmesi gerektiğini belirtti.
Özel sektörün bulut bilişimde beklentilerinin karlılık, rekabet ve maliyetlerin düşürülmesi olduğunu söyleyen Harris, kamuda ise bulut bilişime daha geniş bir bakış açısında ihtiyaç olduğunu aktarıyor ve sözlerini şu şekilde devam ettiriyor: “Özel sektörde olduğu gibi kamuda da maliyetleri kısmak en önemli araçlardan biri. Ancak kamunun iki farklı noktada temel amacı daha var. Kendi çalışanlarına karşı kamunun bilişimini tutarlı hale getirmesi çok önemli. Asıl var olma sebebi olan vatandaşlarına hizmet verme konusunda da büyük bir esneklik ve ekonomi sağlaması gerekli.”
Politikacıların ve kuralların kamuda sürekli değiştiğini anımsatan Harris, bir anda yaşanan bu değişimlerin sonrasında tüm yatırımlarında değişebilme esnekliğine sahip olması gerektiğini söylüyor. Bu değişimlerin bir anda uyum sağlamasının çok zor olduğunu belirten Harris, “Örneğin sağlıkta yeni bir uygulamaya geçildi. Bilgiişlem bölümleri bunu nasıl yapacak? Bulut bilişim bu yapılacak değişimlere çok çabuk uyum sağlıyor. Kamunun her yerde aynı bilişim seviyesini, kaliteyi, hizmet seviyesini verebilmesi gerekli. Bulut bilişimde projenin üzerine bir şeyler eklemek çok kolay marka ya da çözüm değiştirmek çok kolay” şeklinde konuştu. Dell EMEA Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü Tunç Erkan ise bulut bilişimin kamu kurumlarının birbiriyle konuşmasının sağlanması açısından önemli olduğunu vurguluyor.
ETİKETLER : Sayı:824

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics