Bilişim Dünyası 25 KASIM 2013 / 08:10

Kamu dönüşümü bulut ile yakalayacak

Ankara’daki Microsoft Bilişim Zirvesi, kamunun yeni teknolojilere bakış açısını ortaya koydu.

Gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmalarını Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ve SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar gerçekleştirdi. Özmen, geleceği şekillendirecek 4 mega eğilimi anlattı. Bu eğilimlerin başında kurumların büyük yatırımlar yapmadan bilgi teknolojilerine erişmelerini sağlayan bulut teknolojisinin geldiğine işaret eden Özmen, sözlerine şöyle devam etti:
“Her yıl buluta en az 3 milyar dolar yatırım yapıyoruz. Biz bulutu yalnızca teknolojik gelişimin bir uzantısı olarak değil, dünyayı değiştiren, ekonominin kurallarını yeniden yazan bir kavram olarak görüyoruz.”
Bulut teknolojileri sayesinde her ölçekteki kurumun büyük yatırımlara gerek duymaksızın, bilgi teknolojilerinin sunduğu olanaklara erişebilmesinin rekabeti farklı bir zemine taşıdığına dikkat çeken Özmen, sosyal ağların günümüzde yalnızca bireylerin günlük hayatında değil, kurumların verimliliğe odaklı iletişiminde de önemli rol oynadığına değindi
Özmen, Microsoft ekosistemiyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Microsoft ekosistemindeki iş ortakları 2012 yılında 7 milyar dolar iş hacmi yarattı. Bu hacmin büyük bir kısmı yerel ekonomi içerisinde kalarak inovasyon ve büyümeye katkıda bulundu. Microsoft’un kazandığı her 1 dolara karşılık iş ortakları 14,75 dolar kazandı. 2012 yılında BT harcamalarının yüzde 45’i Microsoft ekosistemi içerisindeki yerel şirketlerce gerçekleştirildi.”

SGK: Bilişim ile 33 milyar liralık katkı sağlayacağız
Zirvenin konuk konuşmacılarından Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar, Microsoft’un sunduğu ürün ve hizmetlerin kendileri için önemini “Biz kuşun bir kanadıysak, Microsoft’u diğer kanadımız olarak düşünüyoruz, birlikte uçacağız” sözleriyle ifade etti.
SGK’nın 4 mega eğilimi kurmakta ve kullanmakta kararlı olduğunu ve bu yolda gerekli adımları attığını söyleyen Onar, “Bilgi ekonomisine geçerek 2012 yılında SGK bütçesine 10 milyar lira katkı sağladık. 2013’te bu katkıyı 13 milyar liraya çıkarmayı hedefliyoruz. 2018 yılı hedefimiz milli ekonomiye 33 milyar lira katkıda bulunmaktır. SGK’nın Batıkent’te kurduğu veri merkeziyle bulutun bütün olanaklarını kullanacağız. Sadece Türkiye’nin değil, bölgenin bulut merkezi haline dönüşeceğiz. 2017 yılına kadar iş süreçlerimiz de dahil tüm uygulamalarımızı bulut ortamına ve akıllı platformlara taşımayı hedefliyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics