Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2013 / 08:13

Kamu ve büyük şehirler fırsat olarak görülüyor

Türkiye ve bölgeyi büyümek için fırsat alanı olarak gören CA Technologies, daha önce ihmal ettiği bu pazarlarda daha etkin olmayı hedefliyor.

CA World ile bulut bilişim teknolojilerine eğildiğini ortaya koyan şirket, özellikle hizmet olarak yazılım (SaaS) çözümlerinin geleceği şekillendireceği vizyonunu katılımcılarla paylaştı. CA CEO’su Mike Gregoire, önümüzdeki beş yıl içerisinde uygulama harcamalarının yüzde 25’ini SaaS’a ayıracaklarını dile getirdi. CA’in bu strateji değişikliğinin EMEA ve Türkiye’ye etkisiniyse Marco Comastri ile konuştuk.
Bölge ekonomisyle ilgili genel bir değerlendirmede bulunarak sözlerine başlayan Comastri, “Avrupa’ya bakıldığında ekonominin şirketler için çok da iyi olduğunu söylemek oldukça zor. Yine de olumlu yönünden bakacak olursak EMEA bölgesine; Polonya, her ne kadar piyasasında bazı zorluklar barındırsa da Rusya, Orta Doğu, Körfez ülkeleri ve Afrika ülkelerindeki ekonomi büyüyor” dedi. Son olarak “elbette” diyerek büyüyen ülkeler arasına Türkiye’nin de adını yerleştiren Comastri, ülkemizde bilgi teknolojilerinin hızla geliştiğini dile getirdi.
Ülkemizdeki genç nüfusun bilgi teknolojileri sektörünün devamlılığı açısından önemine değinen Comastri, “CA gibi büyümek isteyen şirketler için Türkiye önemli bir yatırım alanı. Bu sebeple bahsettiğimiz tüm alanlardaki yatırımlarımızı artırmak istiyoruz. Daha önce CA bu alanlara yeterince odaklanmamıştı. Aynı hatayı tekrarlamak istemiyoruz” şeklinde konuştu. Türkiye’deki iş ortaklarıyla ilişkilerini artıracaklarını vurgulayan Comastri, bu iş ortaklarını CA’in bir parçası olarak gördüklerini belirtti. Türkiye’deki ofislerindeki çalışan sayısını da artırmayı düşündüklerini aktaran CA Technologies EMEA Başkanı, bugün olduğundan çok daha fazla Türkiye’de yer alacaklarını söyledi.

“Büyük şehirleri fırsat olarak görüyoruz”
CA’in yeni Türkiye sorumlusu Levent Şensezgin’e güvendiklerini ifade eden Marco Comastri, Türkiye’de kendileri için önemli sektörlerden şu şekilde bahsetti:
“Elbette çok değişken bir konu bu ama finans, telekom ve kamu sektörleri bizim için çok önemli. Finans alanında birçok önemli müşterimiz yer alıyor ve büyük bankaların daha fazla bizim teknolojilerimizden yararlanacağını düşünüyoruz. Kamu sektörünü sadece Ankara olarak görmüyoruz. Büyük şehirlerde önemli altyapılar var ve bu altyapıların önemli sistemlere ihtiyacı var. Görüntüleme, kontrol altında tutma gibi ihtiyaçlar ancak en yeni teknolojilerle karşılanabilir.”
CA Technologies Türkiye Sorumlusu Levent Şensezgin de Türkiye’de internetle ilgili işlerin gelişmesinin CA için bir fırsat olduğuna değindi.
Ayrıca Şensezgin, e-devlet gibi başında “e” bulunan tüm sektörlerin kendileri için önemli olduğunu belirtti.
ETİKETLER : Sayı:924