Bilişim Dünyası 04 NİSAN 2010 / 18:00

Kamu yararına teknoloji günü

Dünyada hızla değişen ve bilgi ve iletişim altyapılarıyla yeniden şekillenen kamu hizmetleri konusunda Fujitsu ve Intel Ankara’da 30 Mart’ta gerçekleştirdiği “Kamu Yararına Teknoloji Günü” etkinliğinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kamusal hizmetlerde üstlendiği ağırlıklı rolü tartışmaya açtı.
Etkinliği açılış konuşmalarını Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş gerçekleştirdi. Halit Zaim konuşmasında Fujitsu’nun dünya ve Türkiye yapılanmasından ve çalışmalarından bahsetti. Zaim, şöyle devam etti: “Türkiye’yi öne çıkarak ve özelleştiren projelerden biri de daha önce Fujitsu’nun üretim yaptığı ABD, Japonya ve Almanya’nın dışında ilk defa Türkiye’de üretim yapması. İstanbul’da iş ortağımızla birlikte 50 bin PC’yi Made in Turkey damgasıyla ürettik. Kendimiz bu noktada kanıtladıktan sonra bölgesel pazarlara da açılmayı düşünüyoruz.” Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem konuşmasında “Geleceğin Bilişim Altyapıları” hakkında bilgi verdi. Ertem, geleceğin bilişim altyapılarını şu başlıkların yönlendirdiğini söyledi: “Daha yüksek performans, kurumsal yapının dışa taşınması, çok daha mobil ortam, çevre dostu bilişim ve verimli bir BT”. Ertem önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak altyapıların ise LTE, WiMAX, sanallaştırma, SaaS ve HTC gibi başlıklar olacağını da belirtti.
TBD Başkanı Turhan Menteş ise konuşmasında çevre konusunun ve yeşil BT konusunun önemine değinerek şunları kaydetti: “Kamu Türkiye’de en büyük bilişim tüketicisi konumunda. Kamuda çevre ve yeşil BT konusunda hassasiyetin çok fazla oluşmadığını düşünüyorum. Ama ihale şartnamelerinde çevre konusunun da yer alması gerektiğini   düşünüyorum.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN