Bilişim Dünyası 04 NİSAN 2010 / 18:00

Kamu yararına teknoloji günü

Dünyada hızla değişen ve bilgi ve iletişim altyapılarıyla yeniden şekillenen kamu hizmetleri konusunda Fujitsu ve Intel Ankara’da 30 Mart’ta gerçekleştirdiği “Kamu Yararına Teknoloji Günü” etkinliğinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kamusal hizmetlerde üstlendiği ağırlıklı rolü tartışmaya açtı.
Etkinliği açılış konuşmalarını Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş gerçekleştirdi. Halit Zaim konuşmasında Fujitsu’nun dünya ve Türkiye yapılanmasından ve çalışmalarından bahsetti. Zaim, şöyle devam etti: “Türkiye’yi öne çıkarak ve özelleştiren projelerden biri de daha önce Fujitsu’nun üretim yaptığı ABD, Japonya ve Almanya’nın dışında ilk defa Türkiye’de üretim yapması. İstanbul’da iş ortağımızla birlikte 50 bin PC’yi Made in Turkey damgasıyla ürettik. Kendimiz bu noktada kanıtladıktan sonra bölgesel pazarlara da açılmayı düşünüyoruz.” Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem konuşmasında “Geleceğin Bilişim Altyapıları” hakkında bilgi verdi. Ertem, geleceğin bilişim altyapılarını şu başlıkların yönlendirdiğini söyledi: “Daha yüksek performans, kurumsal yapının dışa taşınması, çok daha mobil ortam, çevre dostu bilişim ve verimli bir BT”. Ertem önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak altyapıların ise LTE, WiMAX, sanallaştırma, SaaS ve HTC gibi başlıklar olacağını da belirtti.
TBD Başkanı Turhan Menteş ise konuşmasında çevre konusunun ve yeşil BT konusunun önemine değinerek şunları kaydetti: “Kamu Türkiye’de en büyük bilişim tüketicisi konumunda. Kamuda çevre ve yeşil BT konusunda hassasiyetin çok fazla oluşmadığını düşünüyorum. Ama ihale şartnamelerinde çevre konusunun da yer alması gerektiğini   düşünüyorum.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics