Bilişim Dünyası 24 EYLÜL 2013 / 11:45

Kamuda yazılım projeleri uzun süreli olmamalı

2008 yılında kurulan NKR Yazılım’ın ortaklarından ve Genel Müdürü Mehmet Bağcı, hızlı uygulama geliştirme ve Ar-Ge’nin önemine vurgu yaptı.

Kendini, kamunun tüm mali yönetim, kurumsal performans, kalite yönetimi, iş süreçleri, iş zekâsı gibi çözümler konusunda en son teknolojiyle yazılım geliştiren, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunan bir Ar-Ge şirketi olarak tanımlayan NKR Yazılım, Bilkent Cyberpark’ta faaliyetlerini sürdürüyor. Mehmet Bağcı, “Bizi diğer şirketlerden ayıran, oldukça değerli bir çözüm olan ‘NKR-WAD Framework’ ürünümüz bulunuyor. Ürün; uygulama geliştirme ve kodlama kısmında kodlama süresini yüzde onlara indirdi. Aynı zamanda kurum personeli de çok çabuk öğreniyor. Kurum da isterse; kendi bünyemden de birilerini katacağım, daha sonra kendim geliştireceğim diyebiliyor. SGK’da da bizim platformumuzda proje geliştiriyorlar. MOSİP Projesi, NKR Mali Yönetim Sistemi ürünü altyapısıyla SGK’ya geliştirilen ve SGK’nın tüm yönetim ihtiyaçlarını karşılayan bir proje” açıklamasını yaptı.
MOSİP projesinin devam ettiğini kaydeden Bağcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çevre uygulamaları, bütünleştirmeleri yapılıyor; şu anda 30 kadar uygulamayla bütünleşik durumdayız. Bütün bu uygulamalarla muhasebe işlemlerini yapıyoruz; çevrimiçi banka bütünleştirmelerimiz bulunuyor. SGK’ya yapılan her türlü ödeme doğrudan bizim sisteme düşer; şu anda anlık görüyor, günü gününe hesap tutuyor. SGK bununla bir banka gibi çalışmaya başladı.”

Hızlı uygulama geliştirmek bu sektördeki en gerekli özelliklerden birisi
Bağcı, “Kamuda yazılım projeleri eğer uzun süreli olursa başarı oranı düşer. Sebebi de yöneticiler değişir, şirketteki personel değişir, sirkülâsyondan dolayı da sürekli gecikmeler olur. Hızlı uygulama geliştirmek aslında bu sektördeki en önemli, en gerekli özelliklerden birisi. Projenin buna göre kurgulanması gerekir. İlk çıktıyı ne kadar erken veriyorsanız ve bu yapıyı ne kadar doğru kurguladıysanız, ne kadar doğru hayata geçirdiyseniz, proje o kadar başarılı olur. Sahip olduğumuz teknoloji, altyapı bize bu konuda büyük katkı sağladı. ‘Framework’; Java teknolojileri kullanarak, Java kodu neredeyse hiç yazmadan bütün süreçleri çok hızlı yapmanızı sağlayan bir altyapı” dedi.

Kamu için Ar-Ge yatırımı
Mehmet Bağcı, Ar-Ge projelerinden de bahsederek şunları kaydetti: “Geçen sene sahip olduğumuz ‘Framework’ün yeni sürümünü, sürüm 2’yi geliştirdik. Bunu TÜBİTAK Ar-Ge projesi olarak yaptık. Yeni projemiz de ‘Framework’ü artık tamamen mobil hale getirmek. Biz yazılım şirketiyiz; genelde iş platformları üzerine Ar-Ge projeleri yapan bir yazılım şirketiyiz. İş uygulamaları geliştirme konusunda bizi hızlandıracak Ar-Ge yatırımları yapıyoruz. Çalışma alanımız; kamu, kurumsal projeler; dolayısıyla Ar-Ge yatırımlarımız da bu konuda.”
Sahip oldukları Mali Yönetim Sistemi’nin şu anda 5018 sayılı kanunu en sağlıklı uygulayan sistem olduğunu dile getiren Bağcı, “Sistem, bütün harcama yönetimini; bütçeyi, muhasebe süreçlerini otomatikleştirir. Sistemimiz şu anda tamamıyla birbirine gerçekten bütünleşik tek çözüm” diye vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics