Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 15:04

Kamunun bilişim yatırımları artmalı

Ülkemizde bilişim sektörünün son 20 yılına baktığımızda çok yol aldığımızı ancak daha yolumuzun uzun olduğunu görüyoruz. Özellikle finans sektöründe dünya ölçeğinde gelişme gösterirken kamu sektöründe aynı ölçeği yakalamak için biraz daha yoğun çaba gerekiyor.

4S Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Melih Akyılmaz

20 yıl önce sektörümüzde çok az sayıda teknoloji şirketiyle çalışırken şimdilerde bu sayı 100’lerle ifade ediliyor. Bu adetler geçen yıllar içerisinde sektörümüzün çok büyüdüğünün de kanıtı. Diğer yandan ülkemizi gelişmiş 10 ülke arasında görmek istiyorsak, bilişim teknolojileri kullanımı bir zorunluluk. Öncelikle kamu sektörü olmak üzere bilişim yatırımlarımızın artması ve hızlanması gerekiyor

Günümüzde ekonomi ve bilişim sektörünü birbirinden ayırmak mümkün değil. Ekonomide büyüyerek belirli bir noktaya gelmek istiyorsak bilişim sektörünün bunun temelinde olduğu bilmemiz gerekiyor. Bunun sebeplerinden birincisi; doğru yapılan bilişim yatırımları sayesinde bireylerden başlayarak, kurum ve kuruluşlara kadar herkesin iş yapış modelini değiştirip maliyetlerinde düşüş sağlarken, verimlilik ve performanslarında artış sağlaması. Bu doğrultuda ‘Sanallaştırma’, ‘Bulut Bilişim’ ve ‘Mobilite’ teknolojileri sürekli konuşuluyor olacak. Bu teknolojilerle beraber güvenlik konusu da önemli ve farklı boyuta gelecek. Önümüzdeki 20 yılda önceki 20 yıla oranla çok hızlı yol alacağımız kesin.

Günümüzde kaliteli ve doğru bilginin öneminin hepimiz farkındayız. Bu doğrultuda BThaber gazetesini sektörün ana bilgi kaynaklarından biri olarak görüyorum. Sektördeki gelişmeleri çok hızlı takip etmesinin yanı sıra 20 seneyi aşkın tecrübesiyle sektöre yön veren bir gazete. Tecrübeli kadrosu bilgi birikimini doğru kullanarak gündem maddelerini belirleyip lokomotif görevi görüyor. Bununla beraber içindeki köşe yazılarının tarafsız bir dille yazılıyor olmasının sektörü ve kendi konumumuzu sorgulamamızda büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da BThaber’in başarılı çizgisinde devam ederek sektörümüzün vazgeçilmezleri arasında olmasını diliyorum.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics