Bilişim Dünyası 08 ARALIK 2014 / 09:53

Kamunun yeni eğilimlere ilgisi artıyor

Ankara’da gerçekleştirilen EMC Forum’da BT yöneticilerinin günümüz eğilimlerine bakış açıları masaya yatırıldı.

Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya’nın katılımı ile gerçekleştirilen EMC Forum; Bulut ve Büyük Veri konuları çerçevesinde, “Yeniden Tanımla” temasına odaklandı. Forum’un açılışı gazeteci ve yazar Yekta Kopan tarafından gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya Forum esnasında gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl da Ankara'da gerçekleştirilen EMC Forum'da bulut bilişim konu edilmişti. Bu geçen bir yılda bile buluttaki gelişmeleri görmek hayranlık uyandırıcı. Bugün geldiğimiz noktada bulut teknolojileri yalnızca iş hayatına değil, günlük hayatımıza da etki ediyor. Yeni bir teknoloji devriminin içerisindeyiz. Bir üst seviyeye çıkabilmek için şirketlerin ve insanların, bu yenidünyaya uyum sağlaması gerekiyor. Teknolojik gelişim, Türkiye'yi daha üst noktalara taşıyacak en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Bu vesile ile EMC Forum'un başarıyla geçmesini diliyorum."

EMC Forum’un ev sahipliğini yapan EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez forum ile ilgili olarak şunları söyledi:

“EMC Forum’da bu yıl katılımcılara ‘BT’yi ve İşinizi Yeniden Tanımlayın’ dedik. Çünkü BT’nin, iş dünyasını hiç olmadığı kadar değiştirdiği bir dönemdeyiz. Bulut Bilişim, Sosyal Medya, Mobil ve Büyük Veri teknolojileri olarak tanımladığımız günümüzün mega eğilimleri, hem kamu kuruluşlarını hem de özel sektörü derinlemesine etkiliyor. Bu doğrultuda tüketicilerin beklentileri radikal bir değişimden geçiyor. Tüketiciler artık yalnızca kendi aralarında etkileşim içinde olmak değil, birçok farklı kurumla mobil cihazları aracılığıyla ve mümkün olan en yüksek hızda etkileşime girebilmek istiyor. Her sektörden işletmeler gündeme ayak uydurmak ve rekabette avantaja sahip olmak için iş modellerini beklenmedik düzeylerde erişim, etkileşim ve ölçeğe göre yeniden şekillendiriyor. Bu nedenle, BT departmanları en stratejik rolü oynamaya başlayarak; Bulut ve Büyük Veri teknolojilerinin kullanımı sayesinde değişime öncülük ediyor. EMC olarak biz de eğilimlere öncülük ederek, işletmelerin ihtiyaç duyduğu çözümleri A’dan Z’ye sunuyoruz.”

Her geçen gün buluta ilgi artıyor

EMC Forum Araştırması, Türkiye’de bilişim teknolojilerinin işletmeleri büyüten ve müşterilerle daha iyi iletişim kurmayı sağlayan stratejik bir destekçi olarak görüldüğünü ortaya koydu. BT, işletmelerin iş fonksiyonlarını modernleştiren ve verimliliği artıran (yüzde 34), müşteri deneyimini iyileştiren (yüzde 30) bir unsur olarak görülüyor ve işletmeler her geçen gün daha çok bulut bilişime geçiyor. Bugün işletmelerin yüzde 42’si bulut bilişim çözümlerini kullanıyor. Ancak tam potansiyele ulaşmak için aşılması gereken engeller hala var.

Yeni teknolojinin tetikleyicisi tasarruf

•             Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 62’si işletmelerindeki üst düzey yöneticilerin bilişim teknolojilerini, işi büyütme hedefine yönelik her zamankinden daha stratejik bir unsur olarak gördüğünü belirtiyor.

•             Türkiye’de işletmeler sistemlerine yeni bir teknoloji kuracakları zaman işleriyle ilgili üç önceliğe dikkat ediyor: tasarruf ve verimlilik elde etmek (yüzde 39), yeni müşteri kazanmak (yüzde 37), ürün ve hizmetlerde yenilikçilik (yüzde 35).

•             Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 72’si işletmelerinin yazılım tanımlı veri depolama gibi otomasyon çözümlerinin, büyümede her geçen gün artan etkisinin farkına vardığını belirtiyor.

Yeni nesil teknolojilerin rekabette avantaj sağlaması bekleniyor

•             Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 68’i mobil, sosyal, bulut ve Büyük Veri gibi gelecek nesil teknolojilerin işletmelerine rekabette avantaj sağlamasını bekliyor.

•             Türkiye’den araştırmaya katılanlar bu yeni teknolojilerin, işletmelerin kilit unsurları üzerinde etkiye sahip olacağına inanıyor. Bu unsurlar arasında iş fonksiyonlarını modernize etmek ve verimliliği artırmak (yüzde 34), müşteri deneyimini iyileştirmek (yüzde 30) ve yeni hizmet ve ürün oluşturmak (yüzde 29) sıralanıyor.

•             İşletmelerin her geçen gün daha çok internet ortamında faaliyet göstermesine bağlı olarak araştırmaya katılanların yüzde 62’si daha fazla çeviklik ve güvenlik için hem açık hem de özel bulut özelliklerini içeren karma bulut hizmetlerine gereksinimin ortaya çıktığını belirtiyor.

İşletmelerin gerekli bilgisi var mı?

•             Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 76’sı işletmelerinin, işle ilgili öncelikleri başarıyla yerine getirmek için gereken beceri ve bilgiye sahip olduğuna inanıyor.

•             Yüzde 46’sı bu becerilerin önümüzdeki 1-2 sene boyunca BT sektöründe gerçekleşecek yeniliklere ayak uydurmada yeterli olmayabileceğine inanıyor.

•             İşletmelerin yüzde 62’si BT’yi işletmelerini destekleyici bir unsur olarak görüyor. Ancak yüzde 38’i teknoloji için yapılan harcamalarda BT departmanının kontrolünün olmadığına inanıyor ve BT departmanlarının işletmelerindeki karar verme mercilerinin güvenini kazanmak için daha çok yol kat etmesi gerektiğini düşünüyor.

•             Yüzde 71’i gelecekte örnek bir BT departmanının hizmet olarak platformlar, özel ve açık bulut gibi ısmarlama hizmetlerin kurum içi sağlayıcısı olarak görev göreceğine inanıyor.
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics