Bilişim Dünyası 30 OCAK 2016 / 18:02

Kanal, kendini yeniden tanımlayacak

Bulut bilişim, tüm sektörleri yeniden şekillendiriyor. Bu gelişim, kanal yapısına da yansıyor. Esneklik ve ölçeklenebilirlik için müşteri gerekliliklerini daha iyi karşılamak adına, BT kanalının da daha esnek ve ölçeklenebilir olması önem kazanıyor. EMC Türkiye Kanal Satış Müdürü Erkut Göktan’a göre, satıcıların, yönetilen hizmet sağlayıcılarının ve dış kaynak sağlayıcılarının yetkinliklerinin birleştirilmesiyle, bu farkların anlamı da azalacak. “Sadece “ortaklara” sahip olacağız, yani segmentasyon, yerini gerektiği şekilde farklı satış hareketleri sunmak üzere esneyebilen ortaklara bırakacak” yorumunu yapan Erkut Göktan, yeni bir ‘güçlü kurumsal BT’ çağına ilerledikçe, 2016 yılında bu değişim hızının da artacağı kanısında. Göktan’a göre, değişimde öne çıkacak başlıklar şöyle sıralanıyor: 

1.         Kanal işbirliği içinde rekabet yaygınlaşacak: Hizmet sağlayıcılar, kendi becerilerini kullanarak ve gerektiğinde rakipler ile alt yüklenicilik anlaşmaları yaparak tüm müşteri ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışacak. Bu dönüşüm, müşteriyi sürecin merkezine yerleştirecek. Yeni kanal ekosisteminde tek önemli olan ‘müşterinin ihtiyacı’.
2.         BT ortak ekosisteminde yetenek için savaş: Hibrit bulut dağıtımlarının hızı arttıkça ve bulut teknolojileri gelişmeye devam ettikçe, kanal kurumlarının doğru yerde doğru satış yeteneğine sahip olması daha önemli olacak. 2016'nın kanal satış temsilcisinin, artık sadece müşterinin uygulamasını değil, hizmet eden altyapıyı da anlaması gerekecek.  
3.         Flash, yazılım tanımlı ve hiper birleştirilmiş altyapılarda yüksek büyüme: Geçen yıl, hibrit bulut birleştirilmiş altyapıların ve referans mimarilerin büyümesini sağladı ve işletmeler bulut ortamlarında karmaşayı yönetmeye çalıştıkça, bu büyüme devam edecek. Yeni kanal oyuncuları özel yazılım ve orta ölçekli uygulamalara hizmet vermek için fırsatlardan yararlanmaya çalıştıkça, yeni oluşan hiper birleştirilmiş altyapı segmentinin büyüyeceği öngörülüyor. Yazılım tanımlı altyapılar da kanal için güçlü bir satış kaynağı olmaya devam edecek. 
4.         Dağıtıcılar, evrim geçirmeye devam edecek: Dağıtıcıların bulut hizmetlerini birleştirmesi ve donanım ağırlıklı bir iş yürütürken, satıcılar ile bu hizmetler arasında bağlantı kurması gerek. Çeşitli sağlayıcıların bulut hizmetlerini birleştirmek ve bu hizmetleri satıcılara sunmak da müşterilerine altyapı ihtiyaçlarına yönelik tüm çözümleri sunmaya çalışan satıcılar için önem kazanacak. 2016 yılında, daha fazla dağıtıcının, özel bulut hizmetlerini birleştirmesi gündeme gelecek.
5.         2016, IoT’nin ilk büyük yılı olacak: Kendi büyük veri depolama ve analizi becerilerini geliştiren büyük sistem entegratörleri için, veri ve analiz kesişim yollarında, büyük bir fırsat ortaya çıkacak. Bu tür kurumlar, müşterilere hem başarı için gerekli temel altyapıyı hem de kurumlarca sunulan avantajları açıklamak için harika bir konumda. IoT sayesinde tüm işletmeler, bir yönüyle ‘büyük veri işletmesi’ olacak.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics