Bilişim Dünyası 19 ARALIK 2010 / 18:00

Kanal odaklı büyüme

Kanal stratejisini odak noktaya alan Datastar, önümüzdeki yıl da kanalı destekleyerek büyümeyi hedefliyor.

Önümüzdeki yılı atılım yılı olarak kurgulayan Datastar, yeni ürün grupları, yeni marka ve öncelik verdiği destekleyici kanal stratesiyle yola devam edecek.

İki yıl önce kurulan Datastar, yakaladığı büyüme eğilimi ve yeni markalarla yola devam ediyor. 2009 yılını organizasyon yılı olarak kurgulayan şirket, iyi geçen 2010 yılının ardından 2011 yılını da atılım yılı olarak geçirmeyi hedefliyor. İki yılda 40 milyon dolarlık ciroya ulaşan şirket, dünyanın bilinen büyük beyaz eşya üreticisinden biri olan Haier’le gerçekleştirdiği 6 yıllık dağıtıcılık anlaşması ardından Haier’in yeni ürünleri yanı sıra, farklı markalardan yeni ürün gruplarını da pazara sunarak ve destekleyici kanal stratejilerini devam ettirerek yola devam etmeyi planlıyor. Datastar olarak iki yıl gibi kısa bir zamanda çok yol katettiklerini ve 2009’da 21 milyon dolar olan cirolarını iki katına çıkardıklarını belirten Datastar Genel Müdürü Mehmet Kaplan, bu tablonun ardında Anadolu’nun her yerine yayılan bayi ağı ve Datastar olarak benimsedikleri  ihtiyaca özel olarak şekillendirdikleri destekleyici kanal stratejisinin yer aldığını belirtti. Datastar olarak kaliteyi ucuza temin etmek üzere çalıştıklarını ve özellikle Anadolu tarafında kendi başına kalmış küçük çaplı bayileri destekleyecek yapıları hayata geçirmeye çalıştıklarını vurgulayan Kaplan, “Uzun zamandan beri biz kanalın ihtiyaçlarını nasıl giderebileceğimize odaklandık. Kaliteyi ucuza temin etme konusunda Haier’in uygun fiyatlı PC’leri önemli bir örnek oldu. Haier’de başlı başına  bir marka olarak oturdu. Bayilerin ve kullanıcıların da sevdiği bir ürün haline geldi. Bundan sonraki süreçte de Haier markası içinden iki yeni ürün ve başka markalara ait iki yeni ürünü daha getirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Öncelik kanalın
Datastar’ın yüzde 20 perakende, yüzde 10 proje ve yüzde 70 kanal odaklı çalışan yapısıyla odak noktası kanal olan bir şirket olduğunu ve lojistik dağıtıcı şirket olma misyonundan farklı bir misyonla hareket ettiğini vurgulayan Kaplan, kanalın ne istediğini dinlediklerini ve uygun çözümler sunduklarını dile getirdi. Halihazırda yüzde 60’ı doğuda olmak üzere ihtiyaç bazlı çalışılan bayiler de dahil olmak üzere 2 bin 300 civarında bayi ile temasları bulunduğunu belirten Kaplan, “Onların tek başlarına yapamayacakları işlerde verdiğimiz destekle projelerini yapılandırdık, altyapı desteği verdik. Ürün, fiyat ve finansal destekle yanlarında olduk” dedi. Kanala yönelik olarak oluşturdukları desteklerin finansal ve pazarlama olarak ikiye ayrılabileceğini ifade eden Kaplan, Datastar’ın  kendi kredi olanaklarını hem bayiye hem de bayinin müşterisine kullandıracak yapıları hayata geçirdiğini ve bayiye özel broşür basımı gibi pazarlama desteğinin bunlar arasında yer aldığını belirtti. Anadolu’daki küçük bayilerin doğrudan destekleyebilmek için kendi şirketlerine özel ürün tanıtımlarının yer aldığı ürün kataloglarının bayi logolu olarak ayrı ayrı kendileri tarafından basıldığını belirten Kaplan, pazarlama departmanlarının da bayiler için sürekli rutin olarak bilgilendirme toplantıları düzenlediğini  ve ürünlerle ilgili olarak yönlendirildiklerini de dile getirdi. Bir dağıtıcı şirket olarak avantaj yaratan çok geniş bir yetkili servis ağı ile de çalıştıklarını da belirten Kaplan, bunun tüketici kanadında işlemlere de hız kazandırdığını vurguladı. Kaplan, 50 adet olan teknik servis sayısını da 70’e çıkarmayı  planladıklarını da sözlerine ekledi.

Haier’in odağında da bu yıl Türkiye pazarı olacak
Türkiye’de BT grubu ürünlerinin tek iş ortağı olarak dağıtıcılığını üstlendikleri Haier markası ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Kaplan, Türkiye’de çok iyi tanınan bir marka olmamasına karşın iki yılda  13 bin adet Haier dizüstü bilgisayar  sattıklarını belirterek, PC grubunun kalite, fiyat bazında farklı özellikleri barındıran seçenekler sunduğunu dile getirdi. Haier’in de Türkiye pazarını kendilerinden dinlediğini ve 2011 yılı gündemlerinde Türkiye’nin odak pazar olduğunu da belirten Kaplan, “Önümüzdeki yıldan itibaren  Haier, Türkiye’de daha çok  duyulacak bir marka olacak.  BT ürünleri ile Datastar’la Türkiye’de yaygınlaşacak” diye konuştu. Datastar Pazarlama Müdürü Mahmut Ulucan da, Haier ve ürün grupları ile ilgili olarak bayilere özel eğitimlere de başladıklarını belirterek, “Eğitim çalışmalarına son çeyrekte başladık. Henüz 3 bayide eğitimler gerçekleştirildi.112 tane olan özel bayi kitlesinin tümüne aynı eğitimleri vermeyi planlıyoruz. Haier’in kim olduğunu, ürünlerini, bizim getirdiğimiz grupları birebir test ederek anlatıyoruz. Kampanyalar varsa onların bilgilerini aktarıyoruz. Bu eğitimleri ilk pilot olarak İstanbul, İzmir ve Gebze’de yaptık ve devamını getireceğiz” diye konuştu.

“Ödeme Kolay” ile müşteri olduğu yerden ödeme yapabiliyor

Finansal destekler kapsamında hayata geçirdikleri uygulamalardan biri olan “Ödeme Kolay”ın, benzer sistemlerden müşterinin ödemesini bayiye gelmeden yapma olanağı sağlamasıyla farklılaştığını belirten Kaplan, sistemin işleyişi ile ilgili olarak da şöyle konuştu:
“Bayi bir şifre üretiyor. Müşteri bayiden kendisine e-posta ile iletilen
şifreyi Datastar’ın ödeme kolay bölümüne girerek yazıyor, önüne bir finansal tablo açılıyor. Taksitleri seçiyor ve kredi kartı numarasını giriyor ve ödemeyi yapıyor. Bayi dükkanında POS makinesi bulundurmak zorunda  bile kalmıyor, bu sistemi kullanarak  müşterisine kredi kartı ile taksit yaptırabiliyor.”
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics