Bilişim Dünyası 19 OCAK 2015 / 07:32

Kanalda değişim de getirecek

2015 ‘Karma Bulut Yılı’ olarak tanımlanırken, bunu destekleyen Flash tabanlı yapılar, entegrasyon teknolojileri ve yazılım tanımlı mimari öne çıkıyor.

EMC, 2015’in kanal yönetim stratejilerinde etkili olacak temel unsurları ele alırken, CIO’ların değişen görev tanımına da değindi. Buna göre, daha önce sadece BT sistemlerinin sorumluluğunu üstlenen CIO’lar’ın, artık işletmelerin büyümesine olanak sağlayacak sayısal stratejileri de uygulamaları bekleniyor. CEO’lar da yeni teknolojilerin üç kilit hedefe, farklılaşma, çeviklik ve büyümeye uygunluğunu görebilmek için değişim projelerinin içinde yerini alıyor.

2015’te kanal için önem taşıyacak eğilimlere dikkat çeken EMC Türkiye ve Doğu Avrupa Bölgesi Kanal Satış Müdürü Erkut Göktan, “Karma bilişim teknolojilerinin kurumsal BT dünyasındaki etkisiyle iş ortakları da büyüme potansiyeline sahip yeni alanlar görebilir” derken, eklemeden geçmedi: “Ancak iş ortakları, bu alanlardaki fırsatlardan işletmelerinde özellikle yetenek yönetimi konusunda bazı değişiklikler yapmadan yararlanamayacak.”

Sanallaştırma çeviklik sağlayacak

2015 ‘Karma Bulut Yılı’ olarak tanımlanırken, bunu destekleyen üç teknolojide de büyüme beklentisi öne çıkıyor. Bunlardan ilki Flash tabanlı yapılar ve bulut ortamlarının temelini oluşturan teknoloji olma yolunda ilerleyen Flash dizilimlerin satışının 2015’te katlanarak artacağı üzerinde duruluyor. Öne çıkan ikinci teknoloji; yakınsanmış ve referans mimari gibi entegrasyon teknolojileri. Bu teknolojiler de kanalın büyümesi için uygun bir iş alanı sunuyor. Üçüncü olarak ise yazılım tanımlı veri depolama ve yazılım tanımlı veri merkezlerinin işleyişini mümkün kılan her tür yazılım çözümünün yüksek satış geliri getireceği üzerinde duruluyor. 2015’te toplam sanallaştırma maliyeti ve sanallaştırmanın getirdiği çeviklik avantajları sayesinde bu yükselişin de sürmesi bekleniyor.

Sanallaştırma, kurumsal BT sektöründe 2015 yılında da ön planda olacak ve buna bağlı olarak karmaşıklığa yönelik eğilimin de ivme kazanacağı üzerinde duruluyor. Öte yandan, kanal iş ortaklarının hayatta kalması ve başarılı olması, tedarikçi ile ilişkisini üç önemli temele oturtmasına bağlı olacak: Basitlik, öngörülebilirlik ve kârlılık.

Çalışma şekli değişiyor

“Karma Bulut” kullanımının artışı, iş ortakları için önemli fırsatlar da yaratacak. Birçok iş ortağı iş modellerini bu gelişime hazır hale getirdi. Böylece hizmet entegratörleri satıcılara, satıcılar da hizmet sağlayıcılara dönüştü. İşletmelerin ‘Karma Bulut’ uzmanlığının büyük önem taşıyacağına işaret edilirken, bu yüzden sadece bu uzmanlığa sahip satıcıların başarılı olabileceği üzerinde duruluyor.

Bu kapsamda yetenek yönetimi, iş ortakları için 2015’te öncelikli gündem maddelerinden biri olurken, kanal satış ve satış öncesi ekiplerinin yeni bir çalışma şeklini benimsemesinin gerekliliğine işaret ediliyor.

Bu arada 2015’te veri depolama ürün ve hizmetleri sunan satıcıların, aynı zamanda güvenlik konusunda da uzman olmaları önemli bir gereklilik halini alacak. Ayrıca ihtiyaç halinde müşterilerine “Karma Bulut” altyapılarını nasıl verimli ve güvenli hale getirebilecekleri konusunda yardımcı olmaları da gerekecek. Tamamı Flash dizilimlerin önemi arttıkça, satıcıların da satış ekiplerine bu konuda eğitim vermeleri gerekecek. Bu arada işletmelerin ve satıcıların “Nesnelerin İnterneti’nin” yaygınlaşması sonucunda büyük verinin mümkün kıldığı iş modelleri konusunda daha fazla bilgi sahibi olmaları beklenebilecek.
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics