Bilişim Dünyası 26 ŞUBAT 2012 / 17:23

Kapsamlı ve bütünleşik çözümler birarada

‘Oracle Donanım Sistemleri: Maksimum Performans Turu’; donanım stratejisi ve ürün yol haritası ile ilgili bilgileri paylaşmayı, iş ortakları ve müşterileri ile buluşmayı sağladı. 21 Şubat’ta Çırağan Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte Oracle, iş ortaklarını ve müşterilerini biraraya getirerek, yeni ürün ve çözümlerini tanıttı, yeni nesil donanım ve depolama hakkında bilgiler paylaştı.
Oracle EMEA Bölgesi Donanım Satış ve Depolama Ürünleri Başkan Yardımcısı Steve Furniss, Oracle Open World etkinliğinde önemli açıklamalar yapıp, yeniliklerini tanıttıklarını, önemli Ar-Ge yatırımlarını hayata geçirdiklerini belirtti. Bu çalışmalarının, yeni ürünler olarak meyvelerini verdiğini söyleyen Furniss, şöyle devam etti:
“Big Data ve Cluster gibi yeni ürünleri yaptık. Pillar satın alması ile depolama alanında önemli bir avantaj sağladık. Ar-Ge’ye kapsamlı ve önemli yatırımlar yaparak, performans artırdık. Böylece müşterilerimiz, artık inovasyona daha fazla kaynak ayırma olanağı buluyor.”
Oracle olarak stratejilerini ‘sistemleri bütünleştirmek’ olarak özetleyen Furniss, “Tek başına en iyi ayakta duran çözümleri inşa ediyoruz” dedi. Bu yapının, toplam sahip olma maliyetini azalttığına da dikkat çeken Furniss, şu bilgileri verdi:
“Şu bir gerçek: Veri bu kadar hızlı büyümeye devam ederken, BT bütçeleri o kadar hızla büyümeyecek. Bu, Ar-Ge’ye yaptığımız büyük yatırımların da bir sebebi. Ar-Ge’ye yılda 4,2 milyar dolar harcıyoruz. Sektörde fark yaratan çözüm ve donanımlarımızla rekabet avantajına sahibiz. İstanbul’daki toplantımızla da bunu gösteriyoruz. Tüm bu yatırımlarla, pazar payımızı daha da yükselteceğiz.”

Türk BT sektörü fark yaratıyor
Türkiye’nin önemli bir pazar olduğunu ve daha hızlı konumlandığını vurgulayan Furniss, “Avrupa şirketleri, belli noktalarda merkezi biçimde yapılanıyor ve BT yatırım seviyeleri düşük. Türkiye ise bu yapıda fark yaratıyor” yorumunu yaptı ve ekledi: “Avrupa’da birçok şirket belli mimari etrafında konumlandırılmıştır. Yunanistan veya İtalya gibi ekonomik büyümesi yavaş bir ülkede BT yatırımı yapma ihtiyacı, ekonomik büyümesi yüksek olan ülkelerden daha farklıdır. Bu yüzden Türkiye’de BT şirketleri ileri görüşlü ve yeni teknolojileri çok daha hızlı uyum sağlıyorlar.”

Veriyi analizde hız ve doğruluk

Oracle Türkiye Donanım Direktörü Serdar Sayar, etkinlikte iş ortakları ve müşterileri ile biraraya geldiklerini belirterek, bu detayları paylaştı:
“Türkiye’de büyük bir değişim var ve rekabet yüksek. Sosyal medya ile tanışma ve farklı noktalarla iletişim ise arka planda BT üzerinde yük oluşturuyor. Bu, BT sistemlerinin transformasyonunu gerektiriyor. Yeniliklerimizi, bu gelişim paralelinde hayata geçiriyoruz. Buradan yola çıkarak bütünleşik, yani yazılım ve donanımın birlikte çalışabildiği, BT altyapısını sadeleştiren ve hızlandıran sistemler yapmaya başladık. Bunların ilk örneği Exadata ve Exalogic idi ve her ikisiyle de Türkiye’de ciddi ivme yakaladık. Oracle Open World’de 6 yeni ürün duyurduk. Amacımız çok fazla etkileşim ve iletişim. Arka tarafta yapılandırılmamış veri oluşurken, şirketlerin bu veriyi doğru analiz etmesine destek olmak gerek.”
ETİKETLER : Sayı:860

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics