Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2017 / 17:02

Karakutu, risklere karşı da kalkan

Birçok sektörde güvenliğe pratik ve zamansal takip özellikleri ekleyen Axxana, Türkiye pazarında Infrasec ile farkındalığı daha da geliştirmeyi hedefliyor.
 
Oracle Bankacılık Zirvesi 2017’ye katılan Axxana ve Türkiye iş ortağı Infrasec çözümlerini katılımcılarla paylaştı. Sunumunun ardından Axxana Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Doron Hendler, sorularımızı yanıtladı:
 
Axxana’yı sektörde farklı kılan özellikleri neler?  
Aradaki mesafeler yüzünden birçok durumda iki veri merkezi arasındaki replikasyon farklı çözümler üzerinden işler. Ama mesafe ve ağ yapısı yüzünden senkronize replikasyon yapmak sıkıntılı olabiliyor. Oysa farklı sektörlerde kritik uygulamalara sahip birçok şirket var ve bu mesafe, veri kaybını beraberinde getirebiliyor. Böyle bir durumda sorulması gereken soru ne kadar ve hangi verinin kaybolduğu, bunları geri getirmenin nasıl mümkün olacağı. Küresel olarak tüm bankalar bu sorunla karşı karşıya. Axxana bu gerçekten yola çıktı ve veri merkezinde uygulama seviyesinde kurulu bir karakutu geliştirdi. Her uçakta yer alan karakutu, uçağa her ne olursa olsun, kendini ve dolayısıyla kritik veriyi kurtarır. Bu gerçeği gündemimize aldık ve aynı teknolojik bakış açısını veri merkezleri için hayata geçirdik. Bu karakutuyu üretim bölümüne koyar ve Oracle elementlerini kopyalarsınız. Böylece bir felaket durumunda bilgiyi karakutudan alır, tüm veriyi sıfır veri kaybıyla toplayabilirsiniz. Oracle Data Guard ile kullanılan Axxana çözümü, güvenilir ve düşük maliyetli, sıfır veri kaybı sağlıyor. Axxana halen Oracle yapısını destekliyor, ama diğer veri tabanlarına destek sunmak üzere çalışmalar yapıyoruz.
 
Bu yapı nasıl çalışıyor ve nasıl konumlandırılıyor? 
Axxana kutusu üretim tarafında konumlanıyor ve CRM, ERP gibi her bir uygulama için tüm veri tabanlarından tüm log dosyalarının bu kutuda bir kopyası oluşuyor. İşlem bölümünde tüm log dosyalarına sahipseniz, felaketin gerçekleştiği saati de görebilirsiniz. Yani Axxana bir referans noktası ve misal, uçağın saat kaçta düştüğünü biliyor, hangi verinin kaybolduğunu bulabilmek için zaman harcamıyor, Axxana’da 4G bağlantısıyla tek bir düğmeye basarak sıfır kayıpla verilerinize dakikalar içinde ulaşıyorsunuz. Bu yönüyle kolay bir veri getirme çözümü sunuyoruz. Bu konsepti Türkiye’de halihazırda bazı finans kurumları kullanıyor. Axxana’yı eklediğiniz zaman BT topolojisinde bir değişiklik yapmanız kesinlikle gerekmiyor. Yani sunucu, depolama, uygulama gibi başlıklarda Axxana’yı konumlandırmak bir değişikliğe yol açmıyor.
 
Hangi sektörlerde Axxana kullanımı öne çıkıyor? 
Finans ve telekomünikasyon sektörünün ilgisi ön planda. Çünkü her iki sektörde de müşteri bilgisi yoğun ve işlem kesintisizliğini sağlamak hem müşteri hem regülatörler nezdinde esas. Bu yönüyle Axxana, düzenleyicilerin de beklentilerini karşılıyor. Bunların yanında, farklı sektörlerden büyük ölçekli şirketlerle de çalışmalar yapıyoruz. Sağlık ve kamu sektörü, imalat şirketleri, lojistik ve perakende bunun örnekleri. Sonuçta her sektörden her ölçekte şirket güvenlik için para harcamaya hazır ve Axxana da bu amaca uyan, kural bozan bir teknoloji. 
 
Kullanıcılar, Axxana yapısında başka neler istiyor?
Daha fazla veri tabanının desteklenebilmesini istiyor, Microsoft SQL desteği bekliyorlar, ki zaten bu konuda çalışmalarımız var. ‘Database as a Service’ başlığında da projelerimiz var. Bugün finans sektörünün önemli bir bölümü birçok servislerinde konsolidasyon yapma ve özel bulutta bunları konumlandırma çabasında. Bu da Axxana’nın bu yapıya entegre olmasını, tam otomasyona sahip olabilmesini sağlayacak. 
 
Infrasec Genel Müdürü Hamza Tığlay: Potansiyel yüksek 
“Günümüzde felaketten kasıt sadece deprem veya sel değil, kullanıcı hatası gibi riskler de söz konusu. BT ve dijital altyapıya bu kadar bağımlı olunan bir dünyada, risk kavramını yeniden tanımlamak, bu tarz yatırımları sigorta olarak görmek ve olası riskler karşısında yatırım geri dönüşünü görebilmek gerek. Axxana, Oracle sistemi ile entegre ve konumlandırması çok pratik, kurumsal BT işleyişini de etkilemiyor. Axxana; felaket kurtarmanın bir adım ötesine geçiyor ve bir kayıp varsa, bunun ne olduğunu söylüyor. Böylece her kurum kendi analizini yapabiliyor. Sıfır veri kaybı önemli. Finans ve telekom başta olmak üzere müşteri verisi çok olan ve regülasyonlara uyum sorumluluğu olan sektörler için sıfır veri kaybı şart. Axxana halen sadece Oracle odaklı, ama ilerde SQL gibi farklı yapılarla da uyumlu olacak. Bu konuda yoğun talep var ve yıl sonunda bunu kullanıma sunmak hedef. Böylece bu yapının bir endüstri standardı haline gelmesine de bekliyoruz. Infrasec olarak bu çözümü Türkiye’de konumlandırmada önceliğimiz; finans ve telekom. Ama farklı sektörlerde de Axxana çözümünü kurgulama planlarımız var. Enerji sektöründe bu yönde adımlarımızı attık. Serbest bir yapıya kavuşan bu sektörün, EPDK’ya karşı sorumlulukları ışığında ihtiyaçları var. Lojistik sektörüne de adım atmayı hedefliyoruz. Axxana ile Oracle’ın desteklediği bir platform söz konusu ve küresel bazda bu yapı benimsendi. Bu nedenle Türkiye pazarı için de beklentilerimiz olumlu.”