Bilişim Dünyası 09 OCAK 2011 / 18:00

Karayel, TSK envanterine girdi

Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül ve Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen imza törenine Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Vestel Savunma Sanayi Genel Müdürü Aziz Sipahi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üst düzey yetkilileri katıldı.

“Yerli savunma sanayi için tarihi gün”
Törende konuşan Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül, taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) için sözleşme imzalanmasının yerli savunma sanayi için tarihi bir gün olduğunu belirtti. Gönül, “İHA alanındaki dışa bağımlılığımız tamamen sona ermiş durumda. Yerli savunma sanayimizi kutluyorum. İlk uçuşunu geçen hafta gerçekleştiren ANKA adlı İHA’da tam uçuşunu bu yıl içinde tamamlamış olacak” dedi.
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar konuşmasında, Taktik İnsansız Hava Aracı için iki yerli şirketin yarıştığını ve sonunda Vestel Savunma ile anlaşma sağlandığını belirterek, “Sadece Vestel’in yatırımı 25 milyon dolar, bu çalışmaları kamudan yardım almadan tamamladılar” şeklinde konuştu.
Üç farklı İHA üzerinde çalışmaların sürdüğünü aktaran Bayar, yerli üretim mini İHA’ların TSK tarafından kullanılmaya başlandığını, Vestel tarafından taktik İHA’lar geliştirileceğini, daha büyük olan ve TAİ’nin üzerinde çalıştığı ANKA adlı İHA’nın ise geçen Perşembe ilk uçuşunu yaptığını duyurdu.

Zorlu, “Teknolojik ihtiyaçları yurtiçinden karşılamaya odaklandık”
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “İnsansız hava araçları alanında Türk savunma ve havacılık sektöründe öncü şirket olmaktan ve Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yurtiçinden karşılanmasında katkıda bulunmaktan gururluyuz” dedi.
Zorlu Grubu olarak savunma sanayine olan yatırımları sürdüreceklerini vurgulayan Zorlu, “İnsansız hava araçları alanında Türk savunma ve havacılık sektöründe özel sektöre öncülük etmekten ve Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yurtiçinden karşılanmasına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

İnsansız hava aracı sistemi iki yıl içinde TSK’ya teslim edilecek
Vestel Savunma Sanayi Genel Müdürü Aziz Sipahi ise Vestel Savunma’nın imzalanan sözleşme kapsamında Karayel adını verdikleri taktik İnsansız Hava Aracı sistemini iki yıl içinde tamamlayıp Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sunmayı planladığını açıklayarak şunları söyledi: “Karayel taktik İnsansız Hava Aracı sistemi 6 uçak, 3 yer kontrol istasyonu ve bir fırlatma rampasından oluşuyor. Karayel, projenin teknik isterlerinde yer alan 18 bin feet yüksekliğe çıkma, 35 kg faydalı yük taşıma ve minimum 10 saat uçma hedeflerinin hem yükseklik hem faydalı yük ağırlığı hem de uçuş süresi açısından çok üzerinde performans verebilecek şekilde tasarlanıyor.”
ETİKETLER : Sayı:803

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics