Bilişim Dünyası 09 KASIM 2015 / 07:33

Karma bulut için yepyeni şirket

EMC ve VMware, yeni bir bulut hizmetleri şirketi kurarak, kapsamlı bir karma bulut portföyü yaratmayı hedefliyor. Bu oluşum EMC Bilgi Altyapısı, Virtustream ve VMware’in bulut teknolojisi alanındaki çözüm ve hizmetlerini tek bir çatı altında toplayarak, hem dahili hem de harici bulut çözümleri sunacak. Yüzde 50’si VMware’e, yüzde 50’si EMC’ye ait olacak yeni bulut hizmetleri şirketi, CEO Rodney Rogers önderliğinde Virtustream markası altında faaliyet gösterecek ve şirketin finansal sonuçları da 2016’nın ilk çeyreğinden itibaren VMware’in mali bilançosuna dahil olacak.
 
Virtustream büyük ölçekli işletmelere yönelik bulut hizmetlerine odaklanacak, dahili altyapılar ve kurumsal Hizmet Olarak Altyapı (PaaS) platformu için tamamen yönetilen hizmetler portföyü sunacak, müşterilerin tüm uygulamalarını bulut tabanlı BT ortamlarına taşımalarına imkan verecek. Virtustream, Kurumsal Karma Bulut çözümünü sistemlerinde kullanan işletmelere uyumlu bir açık bulut deneyimi sunacak.
 
Bütünleşik bir altyapı öne çıkacak
Yeni şirket EMC Bilgi Altyapısı, VCE, Virtustream ve VMWare’in bulut teknolojileri alanındaki ürün ve çözümlerini kapsayacak ve VMware vCloud Air, VCE Bulutla Yönetilen Hizmetler, Virtustream'in Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) çözümü, EMC’nin Veri Depolamayla Yönetilen Hizmetleri ve Nesne Depolama Hizmetleri’ni içeren çözümler sunacak. Virtustream bu varlıkları, işletmelere bütünleşik bir ‘Hizmet Olarak Altyapı’ çözümü sunmak için entegre edecek. Virtustream’in bulut hizmetleri, doğrudan ya da iş ortakları aracılığıyla müşterilere sunulacak.
 
Öte yandan VMware, VMware’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Ajay Patel’in önderliğinde bir Bulut (Teknolojileri ve Çözümleri) Sağlayıcı Yazılımı iş birimi kuracak. VMware’in vCloud Air Network gibi bulut yazılım ve çözümlerini bulut sağlayacılara sunmaya odaklanacak olan bu iş birimi, bulut sağlayıcılara karma bulutun sunduğu fırsatlardan hızla yararlanma konusunda yardımcı olacak. Yeni iş birimi ayrıca, VMware vCloud Air Uygulama Hizmetleri, vCloud Director ve vCloud Air Network ekiplerinde yer alan uzmanlar ve varlıkların yanı sıra Virtustream’in planlama ve veri taşıma konusundaki kılavuz aracı xStream Bulut Yönetimi Platformu ile Viewtrust yönetişim, risk ve uyumluluk çözümünü içeren Yazılım İş Birimi’ni kapsayacak.

Virtustream’in yeni Dell yapısındaki rolü ne olacak?
EMC, Virtustream’i bu yılın Mayıs ayında 1,2 milyar dolara satın aldığını duyurmuştu. Bulut bilişim yönetim yazılımı ve hizmet olarak altyapı sağlayıcısı olan Virtustream, Dell’in 67 milyar dolarlık EMC satın almasının arkasındaki gizli güçlerden biri olarak göze çarpıyor. Yalnızca 2009 yılında kurulmasına rağmen önemli bir bedelle satın alınan şirketin önünde ise çok önemli pazar zorlukları bulunuyor.
Birçok şirket Openstack gibi açık kaynak kodlu bulut altyapı yazılımlarını kullanmaya yönelirken, Virtustream’in modeli kapalı sistemde bir altyapı yazılımı sunduğu için tercih edilmeme riskiyle karşılaşıyor.
Dell’in ilerleyen dönemde Virtsustream ile ilgili stratejisi merak ediliyor. VMware’in finansal süreci altından çıkarılarak bulut altyapısının Virtustream adı altında toplanacağının duyurulması bile VMware hisselerinin yüzde 20 oranında artmasını sağladı. Bulut bilişim konusunda hızla yükselmek ve pazardan pay elde etmek isteyen Dell için EMC birleşmesinin neler getireceği ilerleyen günlerde ortaya çıkacak.
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics