Bilişim Dünyası 20 KASIM 2011 / 15:14

Kartlar mobilin ekseninde

Ödeme sistemleri alanında tüm dünyadan katılımcıların biraraya geldiği Cartes Fuarı, 15- 17 Kasım 2011 tarihleri arasında Fransa’da Paris Nord Villepinte Exhibition Center’da  düzenlendi. Bu yılki fuarın onur konuğu Türkiye oldu.
Fuar kapsamında bir toplantı düzenleyen Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Türkiye’nin ödeme sistemlerinde başarıları ile Cartes 2011’de onur konuğu ülke olarak seçildiğini, bunun da geçen 20 yılda yapılan çalışmaların bir sonucu olduğunu belirtti. Türkiye’de ‘nakitsiz ödemeler dünyası’ yaratma hedefleri olduğunu vurgulayan Canko, şöyle devam etti:
“Ödeme sistemlerinde 2012-2023 dönemi hedefimiz; 2023 yılında nakitsiz ödeme yapan bir Türkiye. Bu yolda tüketici ve perakende sektörünü bilinçlendirme çalışmaları yapmamız lazım. Temassız kart uygulamalarında potansiyel büyük. Bunun bir adım sonrası NFC. Dijital cüzdan ise beni en heyecanlandıran bölüm. 2012’nin ilk çeyreğinde dijital cüzdanla ilgili ilk tanıtımımızı yapacağız. Önce internet üzerinden bunu açacağız, zamanla yapı tüm bankalara açık olacak ve markaların sadakat kartları da bununla bütünleşik olacak. Dijital cüzdan, ulusal ve operatör bağımsız bir uygulama olacak. Dünyada ilk defa bir ülke kendi ulusal cüzdanını duyurmuş olacak.”
Canko’nun ardından söz alan Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği Genel Sekreteri Patrick Desmares de, Türkiye’nin kartlı ödemelerde küresel lider olduğunu belirtti ve ekledi: “Yaratıcı fikirlere ihtiyaç olduğunda Türkiye’den isimlerin yorumları bizim için önemli.”

Mobil ödemeler plastiği geçecek
Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, tarihi bir dönemden geçildiğini, ödemelerin elektronikleştiğini vurguladı. “Temassız kabul noktaları artıyor” diyen Ülman, önemli bilgiler paylaştı:
“E-ticaret, akıllı telefonlarla alışveriş ve mobil cihazlar yaygınlaşıyor. Dünyada
günde 1 milyon adet telefon satılıyor ve 2013 yılında Avrupa’da işlemlerin yüzde 15’i mobil ödemelerle olacak. Ödeme yöntemleri çeşitleniyor. İnternete bağlı 5 milyar cihaz var. Tüm dünyada web’e bağlı cihaz sayısı gelecek 10 yılda 50 milyara ulaşacak. Türkiye ise kartlı ödeme sistemleri yenilikçilik üssü. Ödemelerde gelecek vizyonumuzda; mobil temassız ödemeler, mobil hizmetler ve açık ödül platformu öne çıkıyor. Kart ‘mobil kart’ olarak telefonun içine giriyor. Öngörümüz; 10 yıl içinde mobil ödemelerin plastik kartları geçeceği yönünde.”

Hareketli fuar günleri

Bu yılki fuarda daha yoğun bir katılıma dikkat çeken Kobil Systems Pazarlama Müdürü Ümit Usta, “Kart fuarı olmasına rağmen, farklı teknolojiler ön planda. Sayısal kimlik ve güvenlik alanında çözümlerimizle büyük ilgi gördük. Farklı ülkelerden bankalar, özellikle internet bankacılığı güvenliği için bizi ziyaret etti. Çünkü akıllı telefon ve tablet kullanımı yoğun” dedi.
AB Kart Group Müşteri İlişkileri Yöneticisi Zeynep Tosun, etkinliğin çok verimli olduğunu, bu yıl şirket olarak etkinlikte sponsorluklarının da olduğunu belirterek, “Son 4 yıldır fuara katılıyoruz. Hem tedarikçi hem de alıcıların geldiği bir noktada olmaktan memnunuz. İş bağlantıları için olumlu bir ortam oldu” dedi. SmartSoft standında Cardtek Bölge Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Akgün, Turkcell Teknoloji ile aynı standda yer aldıklarını ve onlarla 2010 yılında gerçekleştirdikleri NFC projesini farklı ülkelerden katılımcılara sunma imkanını bulduklarını belirtti. Turkcell Teknoloji Ürün Pazarlama Yöneticisi Eda Ormancı da bu yıl, geçen yıldan farklı olarak ilk defa NFC’nin, mobil ödeme uygulamalarının görülmeye başlandığını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics