Bilişim Dünyası 11 MAYIS 2015 / 08:43

Kaspersky siber tehditlere karşı şirketleri uyarıyor

Geçtiğimiz hafta Lizbon’da düzenlenen Kaspersky Lab Cyber Security Weekend etkinliğinde şirketleri siber tehditlere karşı uyardı.

Ortadoğu, Afrika ve Türkiye’den gelen gazeteciler için özel olarak düzenlenen etkinlikte Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) ve Küresel Ürün ve Teknoloji Pazarlama departmanı uzmanları yaşanan ve olası siber tehditler hakkında bilgiler verirken bu tehditlere karşı ne gibi önlemler alınması gerektiği ve en son eğilimler gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdiler.

Etkinliğin açılışında konuşan Kaspersky Lab, GReAT Direktör Yardımcısı Sergey Novikov, “Kaspersky Lab'ta Internet ve yeni teknolojilerin getirdiği risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyoruz: Kritik alt yapılar ve yüksek risk teşkil eden kapsamlı teknolojiler; genel kamu ya da şirketlerin eğitimi ve yasa uygulama ve uluslararası işbirliği. Siber güvenliği ihmal etmek yalnızca para, veri ve itibarın risk altına girmesine değil, ayrıca siber tehditlerin yayılmasına da yol açar” dedi.

Etkinlikte Kaspersky Lab’ın 2015 yılının ilk çeyreğinde yaptığı BT tehditleri analizleri raporu da masaya yatırıldı. Rapora göre Ortadoğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesinde kullanıcıların ortalama yüzde 41'i yerel ağlar ve çıkarılabilir ortamla ilgili güvenlik olayları ve kullanıcıların yüzde 21'i web ile ilgili tehditlerle karşılaşıyor. Kaspersky Security Network bulut hizmeti Ocak-Mart 2015 istatistikleri, yerel tehditlerden en çok etkilenen kullanıcı sayısının hala Mısır'da (yüzde 50,5) olduğunu, bunun Katar (yüzde 46), Suudi Arabistan (yüzde 45,8) ve Türkiye'nin (yüzde 44,6) takip ettiğini gösteriyor.

Web tehdidi olaylarına ilişkin en yüksek sayı Katar (bu tehditlerle karşılaşan KSN kullanıcılarının yüzde 31'i), Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 29), Türkiye (yüzde 25) ve Suudi Arabistan'da (yüzde 24) bulunuyor. Kenya, Güney Afrika, Bahreyn ve Lübnan bir dereceye kadar daha az tehdit seviyelerine sahip: Kullanıcıların yüzde 14-18'i çevrimiçi tehditlerden ve yüzde 33-37'si yerel tehditlerden etkileniyor.

B2B International ve Kaspersky Lab tarafından gerçekleştirilen 2014 Küresel Kurumsal BT Güvenliği Riskleri Araştırmasına göre ise bölgedeki şirketlerin çeyreği ile yarısından fazlası geçen yıl virüslerle ve diğer kötü amaçlı yazılımlarla, istenmeyen posta, kimlik avı ve yazılım açıklarıyla karşılaşmış. Bu tehditlerin arasında şirketler, ayrıca ağ ihlalleri ve hedefli saldırılarla, DDoS, mobil aygıtlarda veri kaybı, dosya paylaşımı ve veri sızıntıları ile uğraşıyor.

Etkinlikte misafir konuşmacı olarak yer alan EY (eski adıyla Ernst & Young) EMEIA Danışma Kurulu Ortağı Raddad Ayoub, bölgedeki kurumsal siber güvenlikle ilgili bazı gerçekler ve eğilimler hakkında bilgiler verdi.  Kaspersky Lab GReAT Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Sergey Lozhkin ise hedefli saldırılar ve siber casusluklar ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Artık şirketlerin yoğun saldırılarla karşılaştığını belirten Lozhkin sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde şirketler her taraftan hedefli ve çok sofistike saldırılarla karşı karşıya. Her geçen gün yeni bir grup ortaya çıkıyor. Bu yüzden şirketlerin verilerini daha dikkatli koruması, iş sürekliliğini devam ettirmek ve markaya bir zarar gelmemesi için çok daha özenli olmaları gerekiyor. Bu tarz gelişmiş saldırılar için güvenlik politikaları oluşturmak ve tüm çalışanları eğitmek gerekiyor. Ayrıca ağ güvenliği, kapsamlı sistem yönetimi ve özel güvenlik çözümleri uygulamak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.”

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics