Bilişim Dünyası 20 NİSAN 2015 / 11:47

Kayıp kişileri bulmada kolaylık

Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi ile özellikle kırsal alanlarda ya da deprem, sel gibi doğal afetlerde kayıp kişilerin daha hızlı ve kolay bulunması mümkün oluyor.

Vodafone Türkiye, acil durumlar dahil konum hesaplama servislerini yerelleştiren ilk operatör oldu. Vodafone’un küresel inovasyon şirketi Oksijen’in geliştirdiği Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi ile acil durumlarda kayıp kişilerin daha hızlı ve kolay bulunması mümkün oluyor. Sistem, özellikle kırsal alanlarda ya da deprem, sel gibi doğal afetlerde kaybolan kişilerin bulunmasında etkili oluyor. 500 metre ve altında hassasiyet için yüzde 90 oranında doğruluk sağlayan sistem, Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ilk hassas konum belirleme yazılımı olma özelliği taşıyor. Oksijen ise dünyada bu alanda teknoloji geliştiren sayılı şirketlerden biri konumunda bulunuyor. Oksijen mühendislerinin 6 aylık çalışması sonucu geliştirilen ve 2G, 3G, 4G gibi teknolojilerde hassas konum hesaplamayı mümkün kılan Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi’nin uzun vadede diğer Vodafone operatörlerinde de kullanılması planlanıyor.

Konuma dayalı servislerin mobil kullanıcılara bulundukları konuma bağlı olarak yenilikçi ve kişisel servisler sunmayı mümkün kıldığını belirten Oksijen Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, şunları söyledi:

“Bu sistem sayesinde yenilikçi algoritmalar kullanarak abonenin konumunu sinyal aldığı baz istasyonlarına olan uzaklığına göre hesaplayabiliyoruz. Baz istasyonlarından gelen sinyallerin kesiştiği alana, zamanlamasına ve seviyesine bakarak yaptığımız bu hassas hesaplama sayesinde, abonenin konumunu yüksek hassasiyet ile tespit edebiliyoruz. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış baz istasyonlarımızın tümünde bu sistemi aktif olarak kullanıyoruz. İlgili kurumlardan talep geldiği durumlarda arama kurtarma çalışmaları için de kullanılan bu sistemle, ülke genelinde kayıp kişilerin bulunmasında önemli iyileşme sağlandığını düşünüyoruz.”

Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi, elektromanyetik yayılım modelleri, optimum karar verme ve sinyal yayılımı analizi gibi ileri sinyal işlemeye dayalı tekniklerin birlikte kullanıldığı özgün bir konum belirleme yöntemi olarak geliştirildi. Yapılan saha testlerinde, en az 3 kat, bazı durumlarda 10 kata kadar iyileştirme sağlandığı gözlemlenmiştir. İleri sinyal işlemeye dayalı Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi ile mevcut şebeke altyapısına yüksek maliyet gerektiren ekipmanlar kurulmasına gerek kalmadan, konum belirleme hassasiyeti pek çok yönden artırılabiliyor.

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN