Bilişim Dünyası 06 AĞUSTOS 2016 / 14:04

Kazalar ve sigorta primleri azalacak

Akıllı otomobiller sayesinde, otomotiv şirketleri her araç için kişiselleştirilmiş bakım planı hazırlayabiliyor. Yeni nesil akıllı taşıtlarla ilgili bir değerlendirme yapan CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen’e göre de, bu taşıtlar kullanım kolaylığı, konfor ve güvenlikten, farklı alanlarda birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Bağlanabilirlik özelliği ile araçlardaki park yardımcısı, adaptif hız sabitleyici, kör nokta asistanı, çarpışma önleyici ve geliştirilmiş gece görüşü gibi özelliklerin iyileştirilebildiğini söyleyen Esen, bu araçların da otomotiv ve sigorta gibi farklı sektörleri geliştirdiğini vurguladı. Yeni nesil araçlardan elde edilen veriler de büyük değere sahip ve bu veriler birçok farklı amaca hizmet ediyor. Parçaların kullanım sürelerini artırmak, motorun değişik koşullardaki performansını otomatik olarak optimize etmek, sürücü alışkanlıklarını anlamak, diğer araçlarla iletişim kurmak, arızaları öngörmek, kazayı raporlamak ya da araca ilişkin çeşitli ölçütleri takip etmek ise bunun ilk akla gelen örnekleri. 
 
Sigorta sektörü yeniden tanımlanıyor
Araçlardan toplanan veriler, sigorta şirketleri gibi üçüncü parti hizmet sağlayıcılar için de önem taşıyor. Esen, “Verilerden derlenecek bilgilerle, sigorta şirketleri sürücülerin kullanım şekillerine göre kişiselleştirilmiş fiyatlandırmalar yapabilir ve daha etkili risk fiyatlama modelleri geliştirebilirler” dedi.
Esen’e göre, pilot projeler tamamlandığında, akıllı araçların gücü de ortaya çıkaracak. Örneğin birden fazla kişinin kullandığı araçların kapılarını açmak ve aracı çalıştırmak için anahtara gerek olmayacak. Kapılar, akıllı telefondan gönderilecek bir kodla açılabilirken, koltuk, ayna ve radyo ayarı gibi kişisel ayarlar da telefonda bir butona dokunarak yapılabilecek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics