Bilişim Dünyası 02 EYLÜL 2012 / 11:29

Kendi reklamını kendin tasarla

Yapı Kredi’nin KOBİ müşterileri biriktirdikleri Worldpuanlar ile Windows Live Messenger üzerinden kendi reklamlarını gösterebilecek.

Yapı Kredi’nin KOBİ müşterileri biriktirdikleri Worldpuanlar ile Windows Live Messenger üzerinden kendi reklamlarını gösterebilecek, aracısız olarak kendi tanıtımını kendi yapacak.

Yapı Kredi, World Business Kart sahibi müşterilerinin iş hayatını kolaylaştıracak bir ilki hayata geçirdi. Yapı Kredi ve Microsoft Türkiye işbirliği ile hazırlanan, dünyada ve Türkiye’de ilk kez uygulanacak proje ile World Business Kart sahipleri, biriktirdikleri Worldpuanlar ile Windows Live Messenger üzerinde kendi hazırladıkları reklamları yayınlayabilecek. Yapı Kredi Kartlı Ödeme Sistemleri Pazarlama Grup Direktörü Serkan Ülgen’e göre, ticari kredi kartları kategorisi hızlı gelişen bir alan. Ülgen, bundan birkaç yıl öncesine kadar onbinli rakamlarla ifade edilirken, bugün yaklaşık 155 bin adet World Business Kart kullanıcısı olduğunu belirtti. Hayata geçirilen yapı ile KOBİ müşterilerinin Windows Live Messenger üzerinde yayınlanacak sayısal reklam panolarını hazırlamak için Microsoft’un www.kobireklam.com sitesine üye olup uygun reklam paketini seçmeleri ve reklamlarını hazırlamaları ise uygulamayı kullanmaları için de yeterli oluyor.
Aracısız reklam fırsatı
Proje fikri, Microsoft ile kart hamili KOBİ müşterilerine sunulabilecek fırsatlarla ilgili bir beyin fırtınası toplantısında doğmuş. Bunun ardından geliştirilen uygulamayla World Business Kart kullanıcıları herhangi bir ücret ödemeden, biriktirdikleri puanlar sayesinde internet dünyasında hedef müşterilerine internet reklamcılığını kullanarak en pratik ve en uygun bütçe ile ulaşabiliyor. Karşılıklı katkılarla olgunlaşan projenin bugünkü haline geldiğini söyleyen Ülgen, “Microsoft Türkiye işbirliğimiz ile dünyada ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik” dedi. Bu proje ile World Business Kart sahiplerine pazarlama anlamında yeni pencere açıldığını belirten Ülgen, şu detayları paylaştı:
“Kart sahipleri, biriktirdikleri Worldpuanlar ile Windows Live Messenger üzerinde kendi hazırladıkları reklamları yayınlama fırsatına sahip oluyor. Şimdiye kadar KOBİ’lerin, Windows Live Messenger’da reklam yayınlamasının imkanı yoktu. Çünkü bu platform büyük medya planlama ve satın alma şirketleri vasıtasıyla kullanılabiliyordu. Biz ise bu proje ile KOBİ’lere herhangi bir aracı kurum veya kuruluş kullanmadan doğrudan reklam verme imkanı tanımış olduk.”

KOBİ’lere kendini tanıtma fırsatı
Bir proje ekibinin oluşturulmasının ardından, 1 ay boyunca yerel pazar ihtiyaçlarının araştırılması, kapsamın belirlenmesi, projenin planlaması ve 2 aya varan kolay kullanımlı arayüzün geliştirilmesiyle birlikte sistem yaklaşık 3 ayda, Haziran ayında hayata geçirildi. Reklam paketleri de 50, 100, 200 ve 500 TL değerinde Worldpuan kullanılarak satın alınabiliyor. Yapı Kredi müşterileri dilerse bu hizmeti birikmiş puan dışında, ücret karşılığı da satın alabiliyor.
Kullanıcıların 4 adımda hazırlayabildikleri reklamlar, www.kobireklam.com uygulaması ile teknik özelliklere uygun olarak üretiliyor. Kullanıcılardan da içeriklerinde genel ahlaki kurallara, sayısal haklara uymalarının istendiğini söyleyen Ülgen, “Kullanıcıların, kullanım kurallarının yer aldığı sözleşmeyi onaylamasının ardından hazırladıkları reklam içerikleri, uygunluk için içerik ekibinin onayından geçerek yayına alınıyor” dedi. Ülgen, kart sahiplerinin uygulamayla ilgili yorumlarını şöyle anlattı:
“Pek çok KOBİ’nin kendilerini tanıtmak üzere reklam verme istekleri ve alışkanlıkları zaten mevcuttu. Biz, bu işbirliğiyle bir ilki gerçekleştirerek, daha önce kullanma imkanları olmayan yeni ve etkili bir reklam platformunu hizmetlerine sunduk. Bunu kendi reklamlarını bizzat kendilerinin tasarlayabilecekleri, kullanımı kolay ve modern bir platforma taşıdık. Uygulama yeni olmasına rağmen, müşterilerimizden bu uygulamayla ilgili olumlu geri dönüşler aldık.”

Müşteri yorumları takipte

Hazırlanan reklamlarla Yapı Kredi KOBİ müşterileri Windows Live Messenger platformundan, doğru hedeflenmiş bir kitleye markalarını ve mesajlarını ulaştırma imkânı buluyor. Ülgen, bu hizmeti, KOBİ’lerin, arada ajans gibi bir aracı kurum olmaksızın, doğrudan alabilmelerinin, KOBİ’ler için ulaşılabilir reklam fırsatı sağlamalarında önemli rol oynadığına dikkat çekti. Microsoft ve Yapı Kredi olarak müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek başka platformlarda da benzer projeleri değerlendirebileceklerini söyleyen Ülgen, “Müşteri geri dönüşlerini yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki dönemde daha farklı projeleri de hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi. Ülgen müşterilerine kendi hedef kitlelerine hem kolay hem de makul bütçelerle erişme fırsatı sunmayı amaçladıklarını ekledi.
ETİKETLER : Sayı:886

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics