Bilişim Dünyası 12 AĞUSTOS 2011 / 11:19

Kendi sağlığını kendin yönet devri

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün (IBV), Amerika ve İngiltere’de yüzde sekseni kronik hastalıklarla yaşamını sürdüren ve yüzde yirmisi hastabakıcı olan 1.300’ü aşkın tüketiciyle gerçekleştirdiği “Birbirine Bağlanabilen Sağlık Cihazlarının Geleceği” isimli son araştırması kullanımı kolay ve daha iyi bilgi paylaşım olanakları sunan yeni nesil sağlık cihazlarına olan talebin arttığını ortaya koyuyor. Ankete katılanlar artık hastabakıcılarla bağlantı kurmak, doktor muayenehanelerine gitme sıklıklarını azaltmak ve benzeri konularla ilgili internet üzerinden topluluklarla işbirliği olanaklarına sahip olmak istediklerini belirtiyorlar. Araştırmada, bu talep artışını etkileyen en temel faktörün, teknolojiyi kullanarak sağlıkla ilgili belli hedeflere ulaşmak isteyen, sağlık durumlarını daha iyi denetlemelerine ve daha sağlıklı bir yaşam biçimi sürmelerine yardımcı olacak bilgilere ulaşmak isteyen kitleden kaynaklandığı da gözlemleniyor.
Yeni nesil bağlantılı sağlık cihazları bilgileri planlama, tahmin etme, izleme ve doğrudan hastabakıcılara, klinik çalışanlarına ve destek şebekelerine sunma imkânlarını barındıracağı için, kullanıcılara bu cihazlarla ve geniş bant, kablosuz ve kablolu her çeşit bağlantı aracılığıyla kendi diledikleri şekilde iletişim kurabilme şansı tanıyacak. Aileleri ya da sağlık uzmanlarıyla sağlıkla ilişkili bilgilerin kolayca paylaşmasına olanak tanıyan cihazlar konusunda kullanıcıların en önem verdiği üç unsur ise cihazların kullanım kolaylığı, makul fiyat ve gerçek zamanlı bilgi paylaşımı olarak belirtiliyor.
IBM Türk Genel Sektör Bölüm Müdürü Murat Tozan araştırmanın sonuçları ve sağlık cihazları pazarının gelişimi işe ilgili olarak: “Bireyler kendi sağlık hizmetlerinin yönetiminde, gerek maliyeti azaltmak gerekse yaşam kalitelerini artırmak için, daha etkin rol oynamak istiyorlar. Cihaz üreticileri de bu gereksinimi karşılamak için büyük bir fırsata sahip. Sağlık hizmetleri pazarı büyümeye devam ettikçe tüketicilerin kendi sağlıklarına daha çok dikkat etmelerini ve sağlık hizmetleri sağlayıcılarıyla sorunsuz bir şekilde bağlantı kurmalarını sağlayan ürünlere, cihazlara ve hizmetlere ihtiyaç artıyor”  şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:834

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics