Bilişim Dünyası 19 ARALIK 2012 / 15:21

"Keşf@" Türkiye'ye internet bilincini yayacak

İnternet kullanım yaşının giderek düşmesiyle doğan bilinçli ve güvenli internet kullanım ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu doğrultuda hareket eden Google Türkiye, TGV ve İnternet Geliştirme Kurulu’nun desteğiyle ‘Keşf@: Bilinçli İnternet Hareketi’ ile bu ihtiyacu gidermeyi amaçlıyor.

İlk etapta dört pilot şehirde hayata geçirilen projeyle birlikte, alanında uzman akademisyenlerden eğitim alan ve proje dahilinde ‘Web Gezginleri’ olarak anılan toplum gönüllüsü gençler, temsil ettikleri ilde  13-15 yaş grubundaki gençlere ulaşarak, onların internet konusunda bilinçlenmelerini sağlayacak.

Projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıya İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey ve TOG Genel Müdürü Yörük Kurtaran katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, internet kullanımının artmasıyla birlikte çocukların da interneti yoğun bir şekilde kullanmaya başladıklarını söyledi. Hiçsönmez, çocukların internet kullanımında ebeveynlere büyük iş düştüğünü belirtirken, ebeveynlerin çocuklara bu konuda yasaklar koymaktan ziyade yol göstermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Aileler internet konusunda bilinçsiz

İnternet kullanımının günümüzde vazgeçilmez bir hale geldiğini belirten Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey, internet kullanımında oluşabilecek tehditlerin özellikle gençleri hedef aldığını söyledi. Bu konuda ailelere büyük rol düştüğünü dile getiren Kuzey, buna rağmen ailelerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade etti.

2012 Ekim ayında Google tarafından yapılan araştırmada, ailelere yöneltilen “Çocuğunuzu internette takip ediyor musunuz?” sorusuna aileler yüzde 84 oranında evet cevabını verirken, çocuklara yöneltilen “Aileleriniz sizi internette takip ediyor mu?” sorusuna yüzde 39 cevabı geldi. Aradaki uçurum oldukça dikkat çekerken, ailelerin bu konuda eğitim alması gerektiğini gösteriyor.

Hedef: Mart sonuna kadar 2 bin kişi

Projenin içeriğinden söz eden TOG Genel Müdürü Yörük Kurtaran, proje kapsamında üniversite öğrencilerinden destek almalarının sebebi olarak, “gençlerin dilinden ancak gençlerin anlayabileceğini “ gösterdi. Projeyi üniversite öğrenci kulüplerine başvuru formları dağıtarak başladıklarını belirten Kurtaran, seçilen öğrencilerin aldıkları bir haftalık eğitimden sonra kendi şehirlerindeki seçilen okullarda düzenleyecekleri atölye çalışmaları ve kampanyalarla, 13-15 yaş arasındaki gençlere eğitim vereceklerini söyledi. Pilot projenin Mart ayı sonunda sona ereceğini belirten Kurtaran, amaçlarının bu tarihe kadar 2 bin kişiye ulaşmak olduğunun altını çizdi.

İnternet bilinci el birliğiyle yayılacak

Toplantıda söz alan İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, internetin giderek daha büyük bir kesime hitap etmeye başladığını belirtirken, internet ortamında oluşan suçlardan çocukları ve gençleri korumak gerektiğini ifade etti. Özeren, bu konuda sadece kamu kuruluşlarının çalışmasının yetmeyeceğini dile getirirken, bu konuda sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün de taşın altına elini koyması gerektiğini vurguladı.