Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 00:59

Kesintileri seyrek yaparak acıyı azaltın

Sistem kesintileri her ne kadar planlı ve önceden duyurularak yapılsa da gittikçe daha fazla kabul edilemez hale geliyor. Günümüzde artan iş hacmi, oluşan yeni iş modelleri ve kurumsal dünyadaki yeni oyuncuların artması, iş sürekliliğini şirketler için her zamandakinden daha önemli hale getirdi. İş sürekliliğinde verim yakalamayan şirketler, yoğun rekabetin yaşandığı pazarlarda geri kalırken, bu noktada teknolojiden faydalanan yapılar rakiplerinden birkaç adım öne geçmeyi başarıyor. Veeam Türkiye Kıdemli Sistem Mühendisi Murat Açıncı, bu yoğun rekabet ortamında sistem kesintilerinin her ne kadar planlı ve önceden duyurularak yapılsa da gittikçe daha fazla kabul edilemez hale geldiğini vurguluyor.


Açıncı, 2015’te çevrimiçi içeriğe sahip herhangi bir şirketin müşterileri, çalışanları ve tedarikçilerinin devamlı ve kesintiye uğramadan erişim talep etmelerini kabullenmesi gerektiğini belirtirken, şunları söylüyor: “Pazartesi sabahının erken saatlerinde bile biri satın alma işlemi yapmak, bir hesabı kontrol etmek ya da sisteme bağlanmak isteyebilir. Bazı özel durumlarda tüm şirketi birkaç saatliğine offline durumda tutmaktan başka çare kalmayabilir ama bunun çok çok seyrek olması gerekir. Bir CIO’nun görevi müşterilerin ve diğer kilit paydaşların talep ettikleri her an erişilebilir olmayı sağlamaktır.”

“Modern veri merkezleri korunmuş veri ve yedekli sistemlerle tasarlanmalı”

Günümüzde hızla değişen ekonomik faktörler, kurumların ve kullanıcıların değişen ticari pazarı yakalayabilmek için kesintisiz olarak aktif olmalarını gerektiriyor. Açıncı, geçtiğimiz 10 yılda sanallaştırmanın gelişmesi sayesinde kesintisiz çalışmaya ulaşmanın çok zor olmadığını ifade ederken, şunları ekliyor: “Modern veri merkezi daha en başından düzgün korunmuş veri ve yedekli sistemlerle tasarlanmalı. Bunun yanında olabildiğince eksiksiz garantili hızlı kurtarmaya da sahip olmalı. En kötü felaket senaryosunda dahi kurtarma zamanı ve nokta hedefleri 15 dakikadan fazla olmamalı.”

Kesintilerin bir şirkete verdiği zararın sadece müşteri beklentilerini karşılamada değil aynı zamanda ciroya da doğrudan etkisi olduğunu belirten Açıncı, sözlerine şöyle devam ediyor: “Veri Merkezi Erişilebilirlik Raporu’na göre küresel olarak şirketler yılda ortalama 13 kez planlanmayan kesintiyle karşılaşıyor, bu da toplamda 51 saate kadar uzayabiliyor. Kesintinin iş kritik uygulamaları etkileyip etkilememesine bağlı olarak bir yılda ciroda 1,4 – 2,2 milyon dolar arasında zarara yol açıyor, üretkenliği düşürüyor ve birçok fırsatın kaçırılmasına sebep oluyor.”

Murat Açıncı, kesintisiz hizmet ve devamlı korunmayı sağlamanın geleneksel anlık yük devreden sistemler için çok büyük yatırım ihtiyacı doğurduğunu belirtiyor: “Sadece çok büyük şirketler bunu karşılayabiliyor ve bunları da sadece en önemli uygulamaları için yapıyorlar. Ama yeni bulut, sanallaştırma, depolama ve diğer etkinleştirme teknolojileri kesintisiz çalışma becerisini çok daha geniş bir şekilde erişilebilir kılıyor.”

Doğru yedeklenmiş bir sanal makine saniyeler içinde yeniden kurulabilir

Açıncı, doğru araçları kullanarak şirketlerin kesintisiz çalışmanın ihtiyaçları ve BT’nin yapabilecekleri arasındaki farkı kapatarak iş devamlılığı ve veri merkezi erişilebilirliğini sağlayacaklarını öngörürken, ayrıca doğru şekilde yedeklenmiş bir sanal makineyi istediğiniz yerde saniyeler içinde yeniden kurmanın mümkün olduğunu söylüyor. “Şirketler bu yedeklemeleri ana üretim sistemlerini çalıştırmaya devam edebilecekleri, gerçeğinin aynısı bir ortam yaratmada kullanabilirler. Böylece öncelikli ortam güncellenirken ya da bakıma alındığında herhangi bir kesinti de yaşanmayacaktır.”

Açıncı sözlerini şöyle tamamlıyor: “Hepimiz öngörülmeyen kesintilerin kendimizi korumamız gereken önemli bir risk olduğunun farkındayız. Ama planlı kesintiler de eşit miktarda kabul edilemez olmalı çünkü bunların önüne tamamen geçilebilir.”

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics