Bilişim Dünyası 09 EYLÜL 2013 / 08:04

Kesintisiz güç kaynaklarında verimlilik ve kalite ön plana çıkıyor

Kritik önem taşıyan sistemlerin kesintisiz bir şekilde çalışabilmesinin yolu kesintisiz güç kaynaklarından geçiyor.

Son yıllarda Türkiye’de kesintisiz güç kaynağı pazarı büyüse de potansiyele göre talebin az olduğu görüşü yaygın. Kesintisiz güç kaynağı hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan, hatta hiç duymayan şirketler dahi bulunuyor.
Kesintisiz güç kaynakları ile ilgili olarak sohbet etme fırsatı bulduğumuz Schneider Electric Ev ve İş Ağları Kanal Yöneticisi Burak Cinoğlu Türkiye’de pazarın yoğun rekabetten dolayı fiyat odaklı ve parçalı olduğunu ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de 40’tan fazla üreticinin yer aldığı bir pazardan bahsediyoruz. Şirketler kesintisiz güç kaynağına gereksinim duyduklarını artık anlamış durumdalar. Türkiye’de genel olarak ihtiyaç duyulan güce göre uygun maliyetli kesintisiz güç kaynakları tercih ediliyor. Ancak verimli, kaliteli, yönetilebilir bir KGK’nın şirketlere kazandıracaklarını veya başka bir deyişle kalitesiz ve ucuz bir çözümün şirkete kaybettireceklerinin farkında değiller.”
Bu tehlikenin farkında olan ya da daha önce tecrübe edenlerin daha farklı ürün ve hizmet arayışında olduklarını ve sektördeki daha güvenilir ürün ve markalara yöneldiklerini belirten Cinoğlu, mevcut kanal yapısı ve dağıtıcılar üzerinden daha çok yere ulaşıp ürün ve hizmetlerini daha iyi anlatmaya çalıştıklarını vurguladı.
Pazar büyüklüğü açısından Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinde en büyük altıncı pazarın Türkiye olduğunu söyleyen Cinoğlu, şu an Türkiye’de ucuz Çin ürünleri ile birlikte 50’ye yakın marka olduğunu ifade etti. Çok düşük fiyatlar ve marjlarla işler yapıldığını düşünen Cinoğlu’na göre çok fazla marka sayısına rağmen Türkiye’deki asıl oyuncu sayısı 5 - 6 civarında bulunuyor.

Kurumlar güvende hissediyorlar
Kesintisiz güç kaynaklarının en önemli diğer bir özelliği kurumların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlaması. Kesintisiz güç kaynakları, elektrik gücüne dayalı bilişim altyapısı gibi kritik ve hassas sistemleri şehir şebekesinden kaynaklanabilecek kesintiler, voltaj dalgalanmaları gibi olumsuz durumlara karşı korur. Bu sayede şirketler kesintisiz güç kaynaklarının sayesinde işlerinin kesintisiz bir şekilde yürüyeceğinden emin olur.
Geçmişte birçok şirketin lüks olarak gördüğü kesintisiz güç kaynaklarının artık vazgeçilmez bir gereksinim haline geldiğini vurgulayan Cinoğlu, kalitesiz ve yetersiz ürünleri tecrübe edenlerin eninde sonunda kaliteli ürünlere yöneleceklerine inandıklarını belirtti.
Piyasaya sunulan ürünlerinin en büyük özelliğinin sadece donanım değil, bir çözüm olması olduğunun altını çizen Cinoğlu yazılımlar ile ilgili olarak şunları aktardı: “Ürünlerimizi kendi geliştirdiğimiz yazılımlar ile destekleyerek ürünlerin performans ve verimliliğini artırıyoruz. Yeni gelişmiş izleme ve yönetim özellikleriyle şirketlere çok önemli tasarruflar sağlıyoruz. Son teknoloji ile geliştirilen bu üniteler yüzde 97 ve daha yüksek oranlarda Yeşil Mod verimliliği aracılığı ile maliyetlerin azaltılmasına yardımcı oluyor”.
Schneider Electric, Türkiye’de APC markasıyla yer alıyor. Ev ve İş Ağı Bölümü (Home & Business Network) 0 - 10 KV arası kesintisiz güç kaynaklarından sorumlu olarak çalışıyor. Bu bölümde ev kullanıcılarından küçük ofisler, sunucu, sunucu odaları, ağ ve telekom kabinetleri, POS ve ATM’ler, medikal, PLC cihazlar gibi endüstriyel pazarlara ürün ve çözümler sunuluyor.
Schneider Electric, APC markası altında Smart UPS ürün ailesi ile sunucu ve ağ dünyasına çeşitli ürün ve çözümler sunuyor. 1991’den bu yana satılmakta olan bu ürün ailesi tüm şu ana kadar tüm dünyada 20 milyondan fazla satılmış. Ürün ailesi sürekli olarak güncelleniyor ve geliştiriliyor.

Kanalın önemi artıyor

BT kanal yapılanmasına çok büyük önem verdiklerini belirten Cinoğlu, diğer yerli ve yabancı üreticilerden farklı olarak tüm yapılanmalarını BT kanalı üzerine kurduklarını belirtiyor: “Tek faz ürünlerde satışlarımızın yüzde 100’ü işin boyutu ne olursa olsun bayilerimiz üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple Türkiye pazarında BT kanal yapılanmasına çok önem veriyoruz.”
Cinoğlu’nun Türkiye ve dünyadaki kesintisiz güç kaynağı pazarı ile önümüzdeki beş yıl ile ilgili öngörüsü ise şöyle: “1 faz kesintisiz güç kaynağı pazarının yıllık ortalama yüzde 5-6 büyümesini öngörüyoruz. Bunun önümüzdeki 5 yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz. Bunun yanında bulut bilişim ve sanallaştırma gibi teknolojilerle beraber sunucu pazarında bir daralma yaşanıyor. Ancak giriş seviyesi dediğimiz sunucularda ise artış devam ediyor.”
ETİKETLER : Sayı:937