Bilişim Dünyası 14 EKİM 2012 / 15:01

Kimlik hırsızlığına özel bakış

CPP Türkiye, kimlik hırsızlığına karşı özel bir çözümü pazarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Son yıllarda giderek artan kimlik hırsızlığı suçları, kişilerin hayatlarını bir günde kökten   değiştirebilecek kadar ciddi tehdit unsurlarını beraberinde getirirken, teknolojik gelişmeler de kimlik hırsızlığı vakalarında yeni suç tiplerini doğuruyor. Modern dünyada çok önemli bir sorun haline gelen bu konuda hizmet sunan şirketler de yeni ürünlerle çözümler geliştirmeye çalışıyor. Türkiye’de 2007 yılından bu yana faaliyet gösteren ve Kart Koruma Planı ürünü ile tanınan, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya genelindeki 16 ülkede yaklaşık 12 milyon kişiye hizmet veren İngiltere merkezli yaşam destek şirketi CPP de, yakında Türk tüketicisini yeni “Kimlik Koruma Planı” ürünü ile buluşturmaya hazırlanıyor.
CPP Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Esin Karakaya, ABD’de ve İngiltere'de en büyük korkular arasında yer alan kimlik hırsızlığı konusunda Türkiye’de CPP olarak yaptırdıkları araştırmalarda korkular olsa da yeterli bilinç olmadığını gördüklerini belirtti. Bu kapsamda kamuoyunu aydınlatmak ve kimlik hırsızlığı konusunda bilinç düzeyinin yükselmesi için çalışmalar yaptıklarını bu doğrultuda da kimlikhirsizligi.com sitesini hayata geçirdiklerini ifade eden Karakaya, “Kimlik hırsızlığı dediğimizde bir bireye ait varlık ya da bilginin üçüncü şahıslar tarafından isteği dışında alınıp kötü niyetle kullanılmasını anlıyoruz. Bunun sonucu olarak ortaya adınıza olmayan bir vergi borcu çıkabiliyor, adınıza şirketler kurulabiliyor, vergi borçları tahsil edilebiliyor. Diğer taraftan anne kızlık soyadından tutun da pek çok kişisel bilgimiz sosyal ağlar, e-ticaret sayesinde artık internet üzerinde dolaşıyor. Bunların herhangi birinin alınıp sizin adınıza kullanılması gerçekten tahmini mümkün olmayan farklı noktalara kadar gelebiliyor. Dolayısıyla bizim sayısal dünyada da ciddi bir kimliğimiz, itibarımız var. Buna zarar gelmesi de çok ciddi sıkıntılardan biri. İnsanlar başlarına bu tür olaylar geldiğinde ise ne yapması gerektiğini  bilemeyebiliyor. Biz de CPP olarak bu alandaki küresel uzmanlığımızı iş ortaklarımız olan banka ve sigortalar kanalıyla sunduğumuz ürünlerle Türk tüketicisi ile buluşturmak istiyoruz. Amacımız da tüm dünyada konumlandığımız gibi bu konunun Türkiye’deki uzmanı olmak” diye konuştu.

Kimlik koruma planı modern yaşamın ihtiyacı
Pazarla buluşturmaya hazırlandıkları kimlik koruma planının aslında sizin hem fiziksel hem de sanal kimliğe ait tüm sorunlara cevap verecek bir ürün olarak tasarlandığını belirten Karakaya, büyüyen kimlik hırsızlığı tehdidine karşı, Türk tüketicisine yardımcı olacak “Kimlik Koruma Planı”nı geliştirdiklerini ifade etti. Küresel deneyimlere katkısı ile hazırlanan planın kimlik hırsızlığının duygusal ve finansal sonuçlarını ortadan kaldıracak pratik ve profesyonel çözümler sunduğunu ifade eden Karakaya, ürünün önemli özelliklerini de şöyle özetledi:
“Kimlik Koruma Planı ile bireyler, karşılaştıkları bir kimlik hırsızlığı sorununun her aşamasına özgü önlem ve aksiyonları içeren hizmetlere ve teminatlara sahip oluyor. Bunlar önleyici, tespit edici, çözümleyici ve finasal destekleyici araçlardan oluşuyor. Önleyici kısımda  düzenli e-bültenler ve 7/24 çalışan kimlik destek hattımız bulunuyor. Tespit edici kısımda ise ‘Web Radar’ adını taşıyan özel bir yazılımımız var. Web radar dediğimiz şey; sizin kendi belirlediğiniz kişisel bilgilerinizi web’in o karanlık tarafında  7/24 tarayan bir yazılım. Siz ürünü satın aldığınız zaman siz web sitesinden bir üyelik alanına yönlendiriliyorsunuz. Üyelik alanında girdiğiniz zaman üyeliğinizi aktif etmeniz gerekiyor. Aktif ettiğiniz zaman da size sizin için önemli olan kişisel bilgileriniz nedir diye soruluyor. Siz diyebilirsiniz ki anne kızlık soyadım aransın herhangi bir kart numaram aransın. Bu bilgiler  7/24 sizin göremeyeceğiniz webin o karanlık tarafında taranıyor. Herhangi bir bulguya rastlanırsa size bir uyarı geliyor. Kartınız şurada kullanılıyor gibi. Alınacak aksiyonlar konusunda da yönlendiriliyorsunuz.  Bir de PC koruma antivirüs yazılımımız da önleyici kısımda yer alıyor. Çözümleyici kısımda ise sadece kişiye özel olan bir kimlik sahtekarlığı uzmanı hizmeti bulunuyor. Web Radar‘dan gelen uyarı sistemi ve sınırsız hukuki danışmanlık da bu bölümde yer alan başlıkları oluşturuyor. Son olarak finansal destek kısmında ise kimlik hırsızlığı sorunu ile karşılaşan birinin maddi kayıplarını da göz önünde bulunduran 20 bin TL’ye kadar olan bir kimlik hırsızlığı teminatı sigortası bulunurken, kimlik yenileme teminatı da yer alıyor. Ayrıca bankaların PIN ile yapılan işlemlerde sorun olduğunda karşılamadıkları PIN teminatlarımız da bulunuyor.”

Türk halkının yüzde 86’sı kimlik hırsızlığına maruz kalmaktan korkuyor

CPP Türkiye’nin yaptırdığı araştırmalara göre; Türk halkının yüzde 86’sı kimlik hırsızlığına maruz kalmaktan korkuyor. Günlük hayatta karşılaşabilecek en korkutucu olayların başında ise kişinin bilgisi dışında adına şirket kurulması öne çıkıyor. İkinci sırada yüzde 84 ile kimlik bilgilerinin dolandırıcılık ve hırsızlık gibi yasadışı olaylarda kullanılması, üçüncü sırada ise kişilerin haberi olmadan bankadan adlarına kredi çekilmesi geliyor. Türk halkının yüzde 66’sı ise internette kendini güvende hissetmezken, yüzde 70’i ise sanal kimlik hırsızlığına maruz kalmaktan korkuyor.
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics