Bilişim Dünyası 06 MAYIS 2017 / 08:24

Kişisel bilgiler, bedeliyle el değiştiriyor

Kredi kartı bilgileri, Yahoo hesapları, banka hesapları ve tıbbi kayıtların siber suç dünyasındaki fiyatları şaşırtıyor. Fortinet’in konuyla ilgili araştırması, çalınan verilerin yaklaşık ne kadar ücretle satıldığını ortaya koyuyor.

Kredi kart bilgileri: Araştırmaya göre kredi kart numaraları yaklaşık 0,50 dolara satın alınabiliyor. Bu bilgiler içerisinde kart kullanıcısının ismi ve PIN numarası varsa, o zaman fiyatlar 2 – 2,50 dolara kadar yükselebiliyor. 

Yahoo hesapları: 2013 yılında, Yahoo hesaplarının çalınması, muhtemelen tarihin en büyük siber hırsızlık olaylarından biri oldu. Çeşitli kaynaklara göre o yıl, bir milyar civarında hesap bilgisi çalındı. Fortinet’e göre, bu verilerin üç kopyası, kopya başına 300 bin dolara, yani yaklaşık 1,1 milyon TL’ye satıldı. Bu da bir hesabın 0,0003 dolara kadar satıldığı demek.

Banka hesapları: Bu bilgilerin fiyatı daha yüksek. Fortinet’in araştırmasına göre geçen yıl, bir kişi bir banka hesap bilgilerini 10 dolara satarken yakalandı. Bu hesabın içinde ise 100 ila 500 dolar arasında miktar vardı. Araştırmaya göre, içinde 20 bin dolara kadar para bulunan bir banka hesabına ait bilgilerin satış fiyatı 70 dolara kadar yükselebiliyor. Normal banka bilgilerinin satış fiyatı ise 1 doların altına kadar düşebiliyor.

Tıbbi kayıtlar: Araştırmaya göre, tek bir kişinin tıbbi kayıtlarının fiyatı 10 ila 20 dolar arasında değişiyor. Yani suç dünyasında konu sağlık olduğunda, fiyatlar da finansal bilgilerden daha yüksek olabiliyor. 

ETİKETLER : 1121 Fortinet

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics