Bilişim Dünyası 04 KASIM 2017 / 07:50

Kişisel verileriniz için tam koruma

Apache NiFi, veriyi çeşitli kaynaklardan okuma, okunan veri üzerinde çeşitli işlemler yapma ve işlenen verinin tekrar depolanması sürecinde, veri akış diyagramları hazırlayıp veri aktarım süreçlerini de otomatize ediyor. Veri şifreleme süreci, son dönemde kendine gündemde yer edinen Kişisel Verilerin Korunması Kanununun (KVKK) “Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi veya Anonim Hale Getirilmesi” konulu 7. maddesi uyarınca da oluşturulması gereken süreçlerden de biri.  

Basistek, Microfocus SecureData ile gerekli alanların şifrelenmesini sağlıyor, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde hassas verilerin işe yarar durumda kurum dışına sızmasını engelliyor. Örneğin, MSSQL veritabanında depolanmış hassas veriyi okuyan, daha sonra bu veriyi Microfocus SecureData işlemcisi kullanarak şifreleyen, şifrelediği veriyi gerekli sql cümleciklerini hazırlayarak, aynı veritabanının başka bir tablosuna kaydedebilen bir veri akış diyagramı oluşturulabiliyor.
NiFi, gizli veriyi formatını bozmadan şifreleyebilen Microfocus SecureData ile birlikte kullanılıp, veritabanı ortamında verinin şifrelenmesi işlemini gerçekleştiren bir veri şifreleme otomasyonu hazırlamak için kullanılıyor. Basistek, NiFi akış diyagramlarını daha karmaşık hale getirerek var olan verilerin değişik formatlarda şifrelenebilmesini sağlıyor. Ayrıca farklı veri akış diyagramları hazırlanarak şifreli olan veri tekrar açık hale getirilip başka hedeflere kayıt edilebiliyor.
 
 
 
ETİKETLER : Apache NiFi 1145. Basistek

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics