Bilişim Dünyası 20 EKİM 2014 / 09:46

KOBİ’ler ERP’nin farkına varmalı

ERP Komitesi, Bilişim Zirvesi kapsamında konferans ve paneller gerçekleştirdi. ERP etkinliklerinin açılışı ERP Komitesi Koordinatörü Göker Sarp tarafından yapıldı. İki gün süresince gerçekleştirilen ERP etkinliklerinde şu mesajlar verildi.

Türkiye’de KOBİ’ler büyük bir verimlilik sorunu yaşıyor. 2008 yılında ERP pazarı bir değişim sürecine girerken, işletmeler web tabanlı sistemlere yöneldiler. Bugün ise eğilimler buluta dönmüş durumda. 1.5 milyon civarındaki KOBİ, ERP sistemlerine ihtiyaç duymaya başladı ve potansiyel müşteri konumuna geldiler. 10. Kalkınma Programı’nda Türkiye’nin büyümesi KOBİ’lere endekslenmiş durumda. Dolayısıyla da ERP sektörünün, KOBİ’leri verimli birer yapıya dönüştürmeleri ihtiyacı giderek arttı. Ülkenin gelişimi ya verimlilik ya da inovasyon temelinde olacak. Ne yazık ki Türkiye, inovasyon konusunda kısır bir ülke ve dolayısıyla da verimliliğe yönelmeli. ERP konusunda Türkiye’nin en büyük sorunu, farkındalığın yaratılamamış olması. Pazarın diğer bir önemli sorunu ise hizmetin değerinin olmaması.

ERP açısından bakıldığından bulut ve SaaS önümüzdeki dört yılda çok hızlı bir gelişim göstermeyecek ama ondan sonra çok hızlı bir gelişim süreci yaşanacak. Tabii bu arada ERP sektörünün devletten de beklentileri yok değil. Yerli ERP şirketlerinin desteklenmesi önemli bir konu. Türkiye pazarında en büyük oyuncu kamu ama kamu ihalelerinde odun ve ERP sistemi alımı konusunda fark yok.

Diğer yandan KOBİ’lerin finansman sıkıntıları var ve finans kaynaklarına erişim konusunda zorluklar yaşanıyor. ERP bir yatırım ve bu yatırımın finans olarak desteklenmesi gerekmekte. İlk defa ERP ile tanışacak işletme sayısı çok fazla. Bu konuda ciddi bir bilinçlendirme çalışması yapılmalı.
ETİKETLER : 992

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN