Bilişim Dünyası 15 OCAK 2013 / 10:31

Kocaeli suyu su gibi harcamayacak

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU), Turkcell’in sayaçları uzaktan yönetmeye imkan sağlayan Akıllı Su Yönetim Sistemi ile hem abonelerine sunduğu hizmet kalitesini artırdı hem de sadece projenin ilk 6 ayında bile 3 milyon liraya varan tasarruf ve fayda sağlamış oldu. 2013 sonunda bu rakamın 10 milyon TL’ye ulaşması hedefleniyor. Turkcell’in İş Ortağı Manas ile birlikte hayata geçirilen sistem, öncelikli olarak su tüketimi yüksek olan 1.200 endüstriyel aboneye uygulanmaya başlandı. Sistemin diğer abonelere de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Türkiye’de sanayileşme oranının en yüksek olduğu illerden biri olan Kocaeli’nde, Akıllı Su Yönetimi sayesinde, su tüketimi oldukça yüksek olan endüstriyel abonelerin üretim sürecinde su kesintisinden kaynaklanan zararı engelleniyor. İSU, bu proje ile tasarruf ve maliyet avantajına ek olarak tam yönetim, tam kontrol, problem oluşmadan önce en hızlı müdahale ve daha iyi hizmet ile tüketici memnuniyetinin artmasını hedefliyor.

Kocabaş: “Suyu artık su gibi harcayamayız”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Turkcell Akıllı Su Yönetim Sistemi için İSU ile gerçekleştirilen işbirliğinin kent ekonomisine önemli katkı yapacağını ifade etti. Kocabaş, “Kocaeli’nde iş ortağımız Manas ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu proje, teknolojinin desteği ile hem operasyonel maliyetin azaltılması ve verimliliğin artırılması, hem de çevreye duyarlılık adına çok başarılı bir örnek teşkil ediyor. Sayaçların uzaktan okunabilmesi, kayıp ve kaçakların önlenmesini, arızalı sayaçların tespitini ve gerektiğinde uzaktan müdahale edilmesini ve personelin etkin yönetimini sağlıyor. Üstelik günümüzün ‘mavi petrolü’ suyun ekolojik olarak sürdürülebilir şekilde kullanımını destekliyor. Bugün Türkiye’de şebeke sistemlerinden her yıl yaklaşık olarak 3,3 milyar ton arıtılmış su, nihai tüketiciye ulaşmadan kayboluyor. Arıtılmış suyun sadece yüzde 49’unun nihai tüketiciye ulaşması su bedelini de yükselten bir etken suyu artık su gibi harcayamayız. Turkcell teknolojisi bu tasarrufa imkân veriyor” diye yorum yaptı.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ise projeye ilişkin şunları söyledi:

“İSU Genel Müdürlüğü olarak ‘En yüksek standartlarda hizmet veren ve gelecek nesiller için çalışan bir su idaresi olma’ vizyonu ile ülke çapında bir ilke daha imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyada uygulanan ve hızla gelişmekte olan uzaktan sayaç okuma sistemlerini ilk olarak 2009 yılında ülkemize ve Kocaeli'ne kazandırdık. Şimdi de dünyada su tüketim ölçümlemede sayılı projeler arasında yer alacak bir işe imza atıyoruz. Ülkemizde de bir ilk olarak akıllı şebekelerde kullanılan M2M teknolojisinden faydalanıp ve gelen verilerin analizini yaparak yüksek tüketimli abonelerde proaktif ve reaktif bir sayaç yönetimi kurduk.

Bu sistemle abonelerimiz internet üzerinden saatlik tüketimlerine ve su kullanım alışkanlıkları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilecek. Özellikle sanayicilerimiz imalat ve işletmelerinde kullanılacakları suyu planlayabilecek ve su tüketimlerini kontrol altına alabilecek. Ayrıca abonelerimize su faturaları elektronik olarak gönderilecek, böylece zamandan tasarruf sağlanacak ve faturalama ile fatura dağıtımından kaynaklanan hataların önüne geçilecek. Bu anlamda abonelerimize verdiğimiz hizmetin kalitesi bir kademe daha artmış olacak ve İSU insan için en önemli kaynak olan suyun sevk ve idaresini daha güvenilir bir şekilde yapacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics