Bilişim Dünyası 02 ŞUBAT 2015 / 08:53

KoçSistem, Securiskop ile güvenlik kalitesini artırdı

Güvenlik açıklarını önceden tespit edilebilmesini ve bu açıkların nasıl kapatılacağını gösteren, ihtiyaçlara göre detaylı raporlar üretilmesini sağlayan Securist’in Securiskop çözümü, KoçSistem’in hem kendi hem de müşteri sistemlerinin güvenlik kalitesini en üst seviyeye taşıdı.

Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektörünün lider kuruluşlarından KoçSistem, 1945 yılından bu yana müşterilerinin BT ihtiyaçlarını güvenilir, kalıcı ve yenilikçi işbirlikleriyle karşılamaya devam ediyor. Çok sayıda müşteriye, veri merkezi gibi kritik sunucuların sürekli çalışırlığının sağlandığı hizmet sunmasından dolayı, şirket güvenliğe çok büyük önem veriyor. Hem kendi hem de müşteri sistemleri için mevcut ileri seviye güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla merkezi bir güvenlik tarama sistemi kullanma ihtiyacı duyan KoçSistem; işletim sistemi, uygulama ve veri tabanı gibi farklı seviyelerde tarama yapılmasını sağlayan, kullanılan süreçlerle uyumlu olan bir çözüm arayışına girdi.

KoçSistem’in büyümesini istikrarlı olarak sürdüren bir şirket olarak, çalışan kadrosunu ve teknolojik altyapısını da büyütmeye devam ettiğini belirten KoçSistem XXX Serkan Özden, sözlerine şöyle devam etti:

“Büyüyen ekipler, altyapılar ve yeni hizmetler süreçlerin ve kalite artırıcı uygulamaların da büyük bir titizlikle gerçekleştirilmesini gerektiriyor. Bu çerçevede sistemlerdeki olası açıkların takibi de en önemli başlıklar arasında bulunuyor.”

Kullanımı kolay ve süreçlere hızla adapte olabilecek bir çözüme ihtiyaç duyuldu

Çözümde aranan en önemli özelliklerin başında, birçok farklı türde tarama yapılabilmesi, kullanımının kolayı olması, üzerine belli süreçlerin oturtulabilmesi, envanter risk kategorisi tanımlanabilmesi ve otomasyona imkan sağlayabilmesi geldiğini belirten Özden, “Tüm bunların yanında çözüm için en iyi seviyede ve zamanında desteği her zaman alabileceğimi bilmeliydik” dedi.

Bu çözüm arayışı sonucunda, şirket güvenlik taraması ile ilgili birçok ürün ve çözümü test etmeye başladı. Sonrasında iş ihtiyaçlarının tamamen belirginleşmeye başlaması ile birlikte, aktif olarak kullanılan bu ürün ve çözümlerin arasından Securiskop’un da bulunduğu birkaç ürün seçilerek detaylı değerlendirilmeler yapılmaya başlandı.

Geniş destek ve geliştirilebilir yapı seçimde büyük rol oynadı

Securiskop’un yerel bir üretici tarafından geliştirilmiş olmasına rağmen sağladığı risk sınıflandırması, esnek ve geliştirilebilir yapısı ile öne çıktığını ifade eden Özden, “Geliştiricinin yerel olması ve bu sayede elde edilecek geniş destek imkanları da Securiskop’un tercih edilmesinde en önemli etkenler oldu” dedi.

Özden, Securiskop ile ilgili faydaları şu sözlerle ifade etti:

 “KoçSistem Yönetilen Hizmetler bünyesinde müşterilerimize uçtan uca hizmet sağlayacak şekilde İşletim Sistemi, Veri Tabanı gibi tüm sistem uygulamalarının yönetimini gerçekleştiren bir yapımız mevcut. Yönetilen Güvenlik Hizmetleri tarafında, hem paylaşımlı hem de özel bu model ile 27 farklı servis sağlıyoruz. Bu hizmetler ile müşterilerimizin güvenlik ihtiyaçlarını uçtan uca karşılayabilmekteyiz. Güvenlik Tarama ve Sızma Testi hizmetlerimizi ise Securiskop ürünü ile sağlıyoruz.  Paylaşımlı modelde müşterilerimiz herhangi bir teknoloji yatırımı yapmaksızın teknolojik altyapıyı uygun maliyetlerde kullanabiliyor. Mutlaka konusunda uzman olan üreticilerin ürünleri ile hizmet sağladığımız paylaşımlı güvenlik altyapılarımızı da Securiskop sistemi ile belirli periyotta güvenlik taramasına tabi tutarak hizmet kalitemizi artırıyoruz.”

Securiskop’un tercih edilmesindeki bir diğer etken ise ürün ile ilgili herhangi bir geliştirme ya da iyileştirmeye ihtiyaç duyulduğunda desteğin kısa bir sürede hızla alınabilmesi oldu. Özden, “En önemli beklentimiz sürekli destek alabileceğimiz ve ürün geliştirmesinde aktif olarak söz sahibi olabileceğimiz bir sistem kullanmaktı. Bu noktada Securist ile iyi bir iş ortaklığı modeli oluşturduk” dedi.

Securiskop tüm iş ihtiyaçlarını karşıladı

Özden, projenin tamamlanmasından sonra Securiskop’un sağladığı faydalarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Gerek iç süreçlerimizdeki ihtiyaçları karşılayabilmek gerekse bir güvenlik servisi olarak ürün portföyümüzde müşterilerimize sunabilmek açısından Securiskop ile proje başında hedeflediğimiz tüm iş ihtiyaçlarımızı karşıladık. Bundan sonraki süreçte de bu iş modelini daha etkin bir şekilde birlikte yönetebilmeyi amaçlıyoruz.”

Securiskop, 2014 yılında belirli süreçleri otomatikleştirerek maliyet avantajı sağlamaya yönelik olarak KoçSistem bünyesinde hayata geçirilen otomasyon projesine aktif bir şekilde dahil oldu. Özden, “Securist tarafından geliştirilen otomasyon sisteminin arayüzü sayesinde insan kaynağımızı daha verimli kullanacak şekilde tasarruflar elde ettik” dedi.

İhtiyaçlar

Hem KoçSistem, hem de müşteri sistemleri için mevcut ileri seviye güvenlik önlemlerini artıracak merkezi bir güvenlik tarama sistemine ihtiyaç duyuluyordu.

Çözüm

Yerel bir üretici tarafından geliştirilmesi, sağladığı risk sınıflandırması, esnek ve geliştirilebilir bir yapısının olması, otomasyona imkan tanıması ve geniş destek imkanları sayesinde çözüm olarak Securiskop tercih edildi.

Kullanılan ürün ve çözümler

Securiskop

Faydalar

Hızlı uygulama süreci

Otomasyona imkan sağlaması

Yüksek risk sınıflandırması

Esnek ve geliştirilebilir bir yapıya sahip olması

Geniş destek imkanları

 

 
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics