Bilişim Dünyası 07 HAZİRAN 2010 / 12:00

Kolay uyumluluk ve risklerin yönetilmesi için Easy2comply

Easy2comply platformu, BT sistemlerinin, kaynaklarının, risklerinin ve kontrollerinin kayıt altına alınması ve etkili biçimde yönetilmesi faaliyetlerini düzenliyor, bu faaliyetlere yön veriyor. Easy2comply platformu bilgi işlemin iş gereksinimleri doğrultusunda yapılandırılması ve işi desteklemesi için, iş risklerinin ve bilişim risklerinin yönetilmesini sağlayan kapsamlı ve bütünlüklü bir çerçeve sunuyor.
Easy2comply hakkında Easy2comply Satış Direktörü Jeremy Kaye ve Karya Bilişim Tetkikçi Eğitmeni Betül Erdem Yıldız ile konuştuk. Yeni ve değişen yönetmeliklere, iç yönetim gereksinimlerine uyum sağlamanın zaman alan ve maliyetli bir yükümlülük olduğunu söyleyen Jeremy Kaye, yasal ve yönetmeliklere bağlı gereksinimler ne olursa olsun, Easy2comply kullanımının kolay uyumluluk çözümleri sunduğunu anlattı. Kaye, “Dynasec 2004 yılında kurulmuş bir yazılım şirketi. Sadece yazılıma odaklanmış durumda ve birkaç ülkede güçlü iş ortaklarıyla çalışıyor. GRC ise (yönetişim-risk-uyumluluk) bügünün iş dünyasında çok net olarak kendini hissettiren bir ihtiyaç. Sadece tek bir yönetmeliğe uymak veya birden çok GRC gerekliliğini karşılamak için ihtiyacınız olan GRC uygulamasını Easy2comply’da bulabilirsiniz. Easy2comply’in uyumluluk suiti, yasal gerekliliklerle ilgili bütün zorlukları aşabilmeniz için bütünleşik ve tekil çözümler sunuyor. Easy2comly’in modülleri birçok standarda ve yönetmeliklere uyumluluk zamanını yüzde 20 ile yüzde 50 arasında azaltıyor” dedi.
Kaye, Easy2comply ile şirketlerin-kurumların riskler ve kontrollerle ilgili bilgilerin doğruluğunu ve görünürlüğün artırılabileceğini, kurumda risk yönetim kültürününün yaygınlaşabileceğini, eksikliklerin daha hızlı takip edilerek giderilmesiyle uyumluluk zamanının kısaltılabileceğini, kontrol bilgisinin görünürlüğünün ve doğruluğunun artacağını, risk yönetimi ve uyumluluk çalışmalarının karmaşıklığının ve maliyetinin azalacağı, iş performansının da optimize edilebileceğini ifade etti.

Farklı sektötlerde projeler sürüyor

Ürünün Türkiye pazarına Karya Bilişim ile birlikte yeni girmesine rağmen bazı önemli projelere başlandığına değinen Karya Bilişim Tetkikçi Eğitmeni Betül Erdem Yıldız ise amaçlarının GRC ve uyumluk kavramlarını, sadece yasal gerekliliklerden öte, şirketleri ileriye de taşıyacak bir yapı olarak algılatmak olduğunu dile getirdi. Şu anda Easy2comply ile Koç.net, Anadolu Sağlık Merkezi, AB Kart ve T-Bank’da projelerin sürdüğünü, bir devlet ihalesini de kazandıklarını açıklayan Yıldız, lojistik sektöründen de bir şirketten kabul beklediklerini ifade etti. Modüller areasında Basel II ile ilgili bir modülün de olduğuna dikkat çeken Yıldız, bu konuda ise şunları söyledi: “Basel II risk tabanlı bir gereklilik. Risk değerlendirmeleri yapılabiliyor, zarar olaylarını ölçebiliyoruz, anahtar risk göstergelerini tanımlayabiliyoruz. Karmaşık bir yapıda olduğu için, yazılımın esnekliği sayesinde senaryoları deneyebiliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:774
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN