Bilişim Dünyası 21 MAYIS 2014 / 13:59

Koltuklar uyarı veriyor

Bilkent Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü sınıf öğrencileri bitirme tezlerinde inovasyon konsepti içinde   hayatın içinden eksik gördükleri bir alanda mesleki bilgilerini yaratıcılığa döküyorlar. Bilkent Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri son sınıf bitirme projeleri içinde 12 yaratıcı proje bulunuyor.Ofis makam koltuğu olarak tasarlanan ergonomik hatalar ve postür bozukluklarında uyarı sistemine sahip. Akıllı koltuk duruş bozukluklarını engellemek üzere yanlış oturuşlarda uyarı sistemine sahip.

Asansörlü bir sistemle yer değiştirme mekanizmasına sahip orta ve üst dolaplar kolay bir şekilde birbirinin yerine geçebiliyor. Asansörlü sistemleri bulaşık makinesi yerleştirme sorunu için de kullanmışlar. Yenilikçi uygulamayla alt rafı yerleştirmek için eğilmeden, rafı yukarıya taşımak mümkün.

Sallanmayı önleyici yay sistemi yol bozukluklarınından oluşan sallanmayı çok aza indiriyor. Özellikle kritik taşıma ve sağlık sektöründe önemli bir değer katacak. Yine sağlık sektörünü ilgilendiren bir yenilik de, hastanın ayağa kalkmasını sağlayan bir tekerlekli sandalye. Projeler içinde çok az su ile bir otomobili yıkayabilen bir oto yıkama aracı ile fındık kırma makinesi de bulunuyor.

Projeler hakkında görüşünü aldığımız Akademik İşlerden sorumlu Rektör Yardımcısı ve Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr. Adnan Akay; "İki yıldır Üniversitemiz inovasyona öncelikli önem veriyor. Bu nedenle öğrencilere hangi konuda proje üreteceklerini kendilerinin seçmelerini istiyoruz." dedi Öğrencilerin hayatın içerisinden eksik gördükleri konularda proje geliştirdiğini belirten Akay; Bir dönem üzerinde çalıştıkları projelerin onların mezuniyet projeleri olduğunu ve bunların yıl sonunda sergilendiğini, onları serbest bırakmanın yaratıcı fikirler çıkarmalarını sağladığını söyledi

 
ETİKETLER : billkent üniversitesi

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics