Bilişim Dünyası 05 ŞUBAT 2016 / 11:10

Kombi kullanıcıları, tasarruf önlemlerinden habersiz

Honeywell tarafından ısınma alışkanlıkları ile ilgili gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’deki kombi kullanıcılarının tasarruflu ve konforlu ısınma için doğru teknolojileri kullanmadığını ortaya koyuyor.

Honeywell tarafından Ipsos’a yaptırılan, İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilen araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 53’ü ısınma maliyetini azaltmak için hiçbir adım atmıyor. Yüzde 25’lik kesim, kış aylarında evini konforlu bir sıcaklığa kadar ısıtmazken çoğunluk, yüzde yüzde 63 bu durumun ısınma giderleri konusundaki endişelerinden kaynaklandığını belirtiyor.
Yüksek enerji maliyeti temel endişe kaynağı olsa da, araştırmaya katılanların sadece yüzde 15’i evinde termostat kullanıyor ve evini konforlu bir sıcaklıkta tutabiliyor. Termostat kullanıcılarının da yüzde 70’i termostatın enerji giderlerini ortalama yüzde 19 azalttığını belirtiyor.
 
Oysa fatura endişesini bitirecek çözümler var
Sonuçlar, hane halkının evlerini sıcak tutmak için aslında maliyetleri daha da artıran stratejilere de başvurduğunu ortaya koydu. Bunlar arasında yüzde 35’lik bir oranla kombiyi sürekli olarak düşük sıcaklıkta çalıştırmak ilk sırada. Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş’e göre, kombi kullanıcıları yüksek doğalgaz faturalarından endişe duyarken, tasarruf ile faturaları düşürecek teknolojileri de yeterince kullanmıyorlar. Orhan Geniş, şu bilgileri verdi:
“Kombi kullanıcıları termostat kullanarak evlerindeki ısınmayı hem konforlu hem de ekonomik olacak şekilde çok daha iyi yönetebilir. Termostat kullanmayarak bundan mahrum kalıyorlar. Bir uygulama ile mobil cihaz üzerinden yönetilebilen akıllı termostatlar, daha yüksek esneklik sağlayarak kullanıcıların konutlarının ısınma sistemini uzaktan yönetebilmesine imkan veriyor. Ancak Türkiye’deki termostat kullanıcılarının sadece yüzde 4’ü tablet veya akıllı telefonundan kontrol edebildiği bir akıllı termostata sahip. Termostatlar, ev sahiplerine daha yüksek kontrol ve konfor sağlamak üzere giderek daha akıllı ve ağa daha bağlı hale gelen birçok teknolojiden sadece biri. İnternet bağlantılı termostatlarımız enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, faturaların düşürülmesi ve kullanıcıların enerji tüketimlerini yoğun günlük yaşamlarına göre programlamasına yardımcı oluyor.”
Honeywell’in araştırmasına göre;
- Türkiye’de, ısınma toplam ev giderlerinin yüzde 16’sını oluşturuyor. 
- Katılımcıların kış boyunca ısınma giderleri ayda ortalama 268 TL ile Türkiye’deki 1.300 TL’lik asgari ücretin beşte birinden fazlasına denk geliyor. 
- Araştırmaya katılanların yarıdan fazlası (yüzde 52) kış aylarında doğal gaz faturalarını “yüksek” veya “çok yüksek” olarak değerlendiriyor. 
- Termostat kullanıcılarının sadece yüzde 15’i, programlanabilir termostat kullanarak, evdeki kombinin açılıp kapanacağı zamanı otomatik olarak ayarlıyor. 
 
 
ETİKETLER : Honeywell Ipsos

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics