Bilişim Dünyası 18 KASIM 2013 / 08:06

Komşuyla birlikten kuvvet doğuyor

BIS ve Uni Systems’in hayata geçirdiği yeni şirket ‘Uni Systems Türk’, sektörel uzmanlığı genele yayacak.

Yunanistan BT pazarında sistem bütünleştirici olarak faaliyet gösteren Uni Systems ve Türkiye’de teknoloji ve servis sağlayıcı olarak görev yapan BIS Türkiye, stratejik bir iş ortaklığına gitme kararı aldı. İki şirketin birlikte kuracağı ‘Uni Systems Türk Bilgi Teknolojileri’nde Uni Systems yüzde 80’lik pay ile büyük ortak olurken, BIS’in pay oranı ise yüzde 20 olacak. Merkezi İstanbul’da olan şirkette hedef; bankacılık ve finans sektörlerinin yanında, telekom sektöründe de yer almak. Uzun vadede Ankara’da da bir ekibin olması planlanıyor. İlk etapta İstanbul’da bir satış ve destek ekibi oluşturulacak. Türkiye’de konumlanmanın avantajıyla hedeflerden biri de, farklı pazarlara odaklanmak ve Kuzeydoğu Avrupa ile Türk Cumhuriyetleri’ne ulaşmak. Uni Systems Türk COO’su Nikolaos Papadakis, bu yatırımı uluslararası büyüme adına atılmış stratejik bir adım olarak tanımladı. Papadakis, Türkiye pazarında yer almayı zaten istediklerini, bu konuda tüm alternatifleri ele aldıktan sonra ortak bir girişime imza atarak bu adımı atmaya karar verdiklerini söyledi. Doğru iş ortağını seçme süresinde de kararlarının BIS olduğunu belirten Papadakis, ekledi: “Bu işbirliğinin faydası şu: BIS finans piyasalarını iyi tanıyor ve bu bizim için avantaj demek. Bir taraftan da telekom sektörüne ve kurumsal pazara odaklanacağız.”
İşbirliğinde öncelikli hedef; pazarda güçlü bir varlık göstermek. Yani uzun soluklu bir bakışla, güçlü bir yapılanmaya hayat vererek ilerlemek önemli. Odaklanılan dikey olduğu kadar yatay çözümler de var. Papadakis, bu bağlamda yatay çözümler arasında EMC, Microsoft gibi büyük üreticilerle kurdukları sıkı bağların öne çıktığını belirtti. Kamu projelerinde yetkin olduklarını, sadece Yunanistan pazarında değil, bu alanda diğer birçok Avrupa ülkesinde de çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Papadakis, “Yerel çözümler için de yatırım yapacağız” dedi ve 2014 yılı stratejilerini şöyle anlattı:
“Doğru zaman geldiğinde farklı ülkelere de gideceğiz. Çözümlerimizle ihtiyaçları karşılamak önceliğimiz. Finans sektörü, bankacılık ve sigortacılık dahil, güvenlik şirketleri ve telekom sektörü önemli. Yerel ekibi de genişleteceğiz. Yerel çözümler için yatırım yapacağız. Türkiye pazarı ve potansiyeline inanıyor, buna yatırım yapıyoruz.”

Uzmanlığı tüm sektörlere aktarma fırsatı

Uni Systems Türk CEO’su Ülkü Ünal, iki şirket arasında görüşmelerin 1,5 yıl önce başladığını söyledi. Finans sektöründe kariyer geçmişlerine ve BIS olarak bu sektörde çözümleri ile yetkinliklerine işaret eden Ünal, daha önce de çözümleriyle diğer sektörlere girme fikirlerinin olduğunu, iki şirketin bir araya gelmesinin ise bu hedef kapsamında güzel bir rastlantı oluşturduğunu vurguladı. BIS olarak finans başlığında bankacılık, sermaye piyasaları, faktoring, krediler ve tüketici finansmanı alanlarında çözümler mevcut. Yeni oluşan şirketin de portföyünde kapsamlı çözümlerin ve farklı sektörlerde deneyimin öne çıkacağına dikkat çeken Ünal, “Sadece dikey değil, yatay çözümler konusunda da yetkinlik geliştirme imkânına sahip olacağız. Uni Systems Türk, burada çözüm sağlayıcı olarak konumlanacak. Bu işbirliği ile yetkinliğimizi daha net ortaya koyacağız.”
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics